REKLAMA

"Usiądź po polsku" - wystawa promująca polski design

ps | 29 cze 2015 14:39 0

Projekt „USIĄDŹ PO POLSKU” ma na celu zgromadzenie w jednym miejscu najlepszych przykładów polskiego wzornictwa. Wszystkie obiekty zostały zaprojektowane przez polskich projektantów i wdrożone do produkcji przez polskie firmy w latach 1941 – 2014.

Wystawa odbywa się od 12.06 – 03.09.2015 roku w "Bar Barbara" we Wrocławiu. Jej kuratorem jest Oskar Zięta. 

Wybór modeli pokazuje przede wszystkim różnorodność polskiego meblarstwa powojennych dekad, zarówno w obszarze eksperymentów, jak i produkcji seryjnych. Zebrana kolekcja obiektów nagrod- zonych RED DOT – meblowym Oskarem świadczy o wysokiej pozycji polskiego wzornictwa na arenie międzynarodowej (12 nagród tylko w 2014 r.).

Krzesła dość łatwo stają się ikonami designu i są eksponowane w muzeach, do których rzadko trafia masowy odbiorca. Wystawa USIĄDŻ PO POLSKU będzie nie tylko edukować, lecz również stwarzać możliwość bezpośredniego sprawdzenia ich funkcji i estetyki. Współczesne eksponaty i reedycje klasycznych wzorów zostaną udostępnione do codziennego użytkowania, jako formy siedzenia w przestrzeniach publicznych. To swoisty „work in progres”. Osoby korzystające z usług Baru Barbara będą mogły wybierać nie tylko przestrzeń, w której zechcą przebywać, lecz również krzesła i siedziska do odpoczynku. Każdy obiekt, niezależnie od planszy informacyjnych i ulotki, zostanie w indywidualną metkę z nazwą własną i nazwą producenta oraz nazwiskiem projektanta. Zamieszczony dodat- kowo QR kod poprowadzi do strony internetowej wystawy, by uzyskać pogłębioną informację o produkcie.

Wystawę uzupełnia prezentacja obiektów kolekcjonerskich, krzeseł i siedzisk, które powstały w powojennej Polsce. Wyszukiwane przez pasjonatów, często bezimienne, są perełkami w odkrywanej na nowo przez Polaków historii polskiego meblarstwa. Prezentowane na wystawie krzesła i fotele pochodzą głównie ze zbiorów dr Krystyny Łuczak – Surów- ki, historyka designu.

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!