REKLAMA

V Forum Dobrego Designu: inauguracja

Redakcja Archiconnect.pl | 06 gru 2017 11:23 0

O 9:30 rozpoczęła się V edycja Forum Dobrego Designu. Tym razem w nowej lokalizacji - Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy - spotkali się designerzy, producenci, dystrybutorzy i wielbiciele dobrego wzornictwa.

Gości ze sceny Audytorium powitali: Małgorzata-Burzec Lewandowska, redaktor naczelna portalu propertydesign.pl, Robert Posytek, redaktor naczelny portalu propertynews.pl oraz Justyna Łotowska, redaktor merytoryczna Forum Dobrego Designu.

Następnie mikrofon przekazano gościom specjalnym wydarzenia. René Hougaard, duński designer, właściciel, Arde design studio, współpracujący z marką BoConcept opowiadał Jak zrobić "dobry design". 

René Hougaard, przedstawiający siebie jako ARDE, opowiedział pokrótce historię swojej przygody z designem oraz podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, jakie nastawienie powinien mieć projektant, aby osiągnąć sukces. Według René najważniejsze jest patrzenie w przyszłość. Jeżeli patrzysz w przyszłość, to właśnie tutaj zaczynają się dobre pomysły - mówił. Generalnie, nie lubię patrzeć w przeszłość i mam problem z projektantami i firmami, które właśnie to robią - zaznaczał zdecydowanie duński wizjoner. Kiedy zrozumiemy kontekst, jaki tworzy nam świat i będziemy patrzeć w przyszłość, zdamy sobie sprawę z własnych możliwości - przekonywał.

René Hougaard wymienił również kilka ważnych aspektów, jakimi powinien się kierować projektant w swojej pracy. Wśród nich designer wymienił między innymi poszanowanie środowiska, rewolucję technologiczną, a także tak prozaiczne kwestie, jak cena końcowego produktu. Przekonywał również, że dobre wzornictwo czerpie inspiracje z mody, jest piękne i sexy, ale jednocześnie praktyczne. Zwracał również uwagę na tak pragmatyczne kwestie jak możliwości technologiczne i finansowe firm, dla których projektant tworzy.

Z kolei Pete Kercher, założyciel i ambasador EIDD Design for All Europe, Włochy udowadniał, że wzornictwo może zmieniać świat w swoim przemówieniu Co design może zdziałać dla świata i jego problemów. Pete Kercher, będący zagorzałym adwokatem idei, że design może pomóc rozwiązać napięcia społeczne, zwracał uwagę na to, że w przypadku wzornictwa niezwykle ważna jest funkcja i to, aby zaprojektowany produkt czy budynek były ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Przytoczył również przykłady przestrzeni publicznych z całego świata (w tym Polski), które tworzyły nieprzyjazne środowisko dla mieszkających w nich ludzi (np. nadmiar schodów w miejscu, gdzie nie są potrzebne etc.) 

Każdy z nas jest mentalnie przygotowany na to, aby adaptować się do nieprzyjaznego środowiska. Dzisiaj jednak, to my budujemy to nieprzyjazne środowisko - mówił Pete Kercher. Zwracał również uwagę na starzenie się społeczeństw, które w efekcie sprawia, że design przyszłości będzie w dużej części projektowaniem dla ludzi starszych i zapewnieniem im wygodnego, przyjaznego środowiska i niezależności. Zadaniem dla designera jest zapewnienie tego, aby osoby w wieku 65+ mogły żyć w jak najbardziej niezależny sposób. Jest to ogromny, przyszłościowy rynek - przewidywał.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!