REKLAMA

W Krakowie powstała nowa galeria handlowa

| 20 sty 2014 11:52 0

W końcu 2013 roku w Krakowie została otwarta Galeria Bronowice - druga co do wielkości galeria handlowa w mieście. Jej wnętrze, zaprojektowane przez pracownię Beg Ingenierie, powstało z inspiracji secesją i Art Nouveau.

Znakiem rozpoznawczym secesji są proste, roślinne formy, stojące w opozycji do architektonicznego neoklasycyzmu. Wnętrze Galerii Bronowice - za sprawą miękkich kształtów i łagodnych łuków - w subtelny sposób nawiązuje do tego popularnego na przełomie XIX i XX wieku nurtu w architekturze.

Zdaniem projektantów, takie źródło inspiracji zostało podyktowane lokalizacją galerii. Wszak Bronowice nierozerwalnie kojarzą się z młodopolską historią.

Chcieliśmy nawiązać dialog i osiągnąć spójność z miejscem, w którym powstaje galeria, inaczej sobie zresztą tego nie wyobrażaliśmy. Stąd oczywiste odwołania do motywów secesji czy Art Nouveau w elementach małej architektury i w architekturze wnętrz budynku – mówi Dominik Bosek z Beg Ingenierie, pracowni projektującej nową krakowską galerię.

Oświetlenie liniowe

Ważnym elementem aranżacji wnętrza jest oświetlenie, które ma eksponować wybrane elementy budynku. Na każdym z poziomów zainstalowano oświetlenie liniowe, podkreślające miękką linię ścian. Podobnie postąpiono na sufitach. Dodatkowo, świetlikami do wnętrza galerii dostaje się światło naturalne, eksponujące ciepłe elementy kolorystyczne na ścianach.

Drewniana posadzka

Głównym założeniem projektantów było stworzenie wnętrza zrywającego ze stereotypowym postrzeganiem galerii handlowej jako przestrzeni typowo industrialnej. Jednym z elementów ocieplających wnętrze jest posadzka.

Nie mogła być industrialna, typowo „techniczna”, zostały więc dobrane trzy wiodące kolory, mieszczące się w „młodopolskiej” skali od beżów po biel z ciepłymi cieniami - mówi Dominik Bosek.

Dodatkowo, na piętrze ułożono parkiet z drewna egzotycznego. Znalazł się on na wszystkich kładkach i w części restauracyjnej.

Charakterystycznym elementem wnętrza jest również ciemna płytka układana w pasie wzdłuż wszystkich witryn, która – dzięki specjalnemu polerowaniu - pełnić będzie rolę zbliżoną do lustra.

Elewacje wewnętrzne

Typowe dla secesji jest korzystanie z dekoracji roślinnych. W ornamentyce krakowskiej często spotykanym motywem była dekoracja w kształcie liścia kasztanowca.

Wykorzystaliśmy ten element w wewnętrznej elewacji galerii - na części ścian pojawi się liść, nie różniący się od podłoża kolorem, a fakturą: bardziej wypukły i odpowiednio podświetlany. Motyw ten będzie multiplikowany na różnych płaszczyznach, w różnych wielkościach – największy osiągnie około 3 metrów - mówi Dominik Bosek.

Zostaną też wprowadzone wielkoformatowe wydruki inspirowane malarstwem częściowo Wyspiańskiego, częściowo też Secesji Wiedeńskiej, np. Gustawa Klimta. Podzielą one powierzchnię galerii na pięć obszarów odpowiadających kolorystycznie pięciu strefom parkingowy. Powstaną strefy: żółta, zielona, niebieska, fioletowa i pomarańczowa. Ułatwi to klientom poruszanie się po parkingu i odnalezienie swojego pojazdu. 

 

 

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!