REKLAMA

Warsaw Build 2014 Design – Architektura – Budownictwo

Mariusz Golak | 05 sie 2014 00:50 0
Fot_2_Warsaw_Build_2013.jpg

Konferencje, wykłady, prelekcje, pokazy, debaty o architekturze i urbanistyce – program tegorocznych targów Warsaw Build jest pełen wydarzeń skierowanych do architektów i projektantów wnętrz. Nic dziwnego – stanowią oni duży procent odwiedzających tę imprezę.

Wszyscy specjaliści z dziedziny architektury, designu i projektowania wnętrz dni 18-20 września br. powinni zaznaczyć w swoich kalendarzach. Warszawskie Centrum EXPO XXI zamieni się w tym czasie w międzynarodową arenę komunikującą architektów i projektantów z producentami materiałów budowlanych, deweloperami i inwestorami – również indywidualnymi, którzy ostatniego dnia targów będą mogli dołączyć do profesjonalistów.

Szyby zespolone w architekturze

Trudno sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez szyb zespolonych. Między innymi to dzięki nim zapewniony jest komfort termiczny i akustyczny pomieszczeń, w których przebywamy. Zapewnienie podstawowych parametrów powinno być potwierdzone badaniami zgodnie z metodyką opisaną w przedmiotowych normach. Istotną sprawę stanowi jakość wykonania szyb zespolonych, wpływająca zarówno na walory estetyczne, jak i użytkowe obiektu budowlanego.

Podczas prelekcji przedstawiciele Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych zaprezentują podstawowe właściwości szyb zespolonych, metodykę badania oraz wymagania dotyczące ich jakości. Uczestnicy forum targowego poznają również najczęściej występujące wady w szybach zespolonych.

Obecnie jedną z bardziej znanych polskich realizacji wykorzystujących szyby zespolone jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, autorstwa konsorcjum biur Lahdelma & Mahlamäki i Kuryłowicz & Associates.

Architektura w rozmiarze XXL

Nawiązując do Muzeum, jego projekt i architekturę przybliży podczas targów prof. Ewa Kuryłowicz. Pretekstem ku temu będzie wystąpienie w ramach trwającego przez wszystkie dni targów cyklu prelekcji laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL. Wśród prelegentów znaleźli się również Wojciech Borowczyk z Borowczyk Architekci, Lucjan Kuc z Biura QC, Weronika Kiersztejn i Anna Urbańska, Maciej Kurkowski i Piotr Jakubowski. Zaproszeni architekci i projektanci zaprezentują na forum otwartym zrealizowane według ich projektów obiekty i wnętrza.

Nowa Urbanistyka w Polsce

„Nowa Urbanistyka” to ruch zwracający się ku tradycyjnej kompozycji miast, zorientowany na lokalną społeczność, zakładający redukcję ruchu samochodowego na rzecz poruszania się pieszo lub rowerem. Pomimo że w naszym kraju dopiero raczkuje, inwestorzy i urbaniści widzą w nim przyszłość polskich osiedli. Jak powinniśmy wdrażać założenia Nowej Urbanistyki? Jakie są trendy w tej dziedzinie i jak wyglądają pierwsze, polskie realizacje? Nad tymi kwestiami będą debatować uczestnicy dyskusji „Nowa urbanistyka po polsku”, która odbędzie się pierwszego dnia targów – 18 września br. Swoją obecność potwierdzili już prezesi firm inwestorskich pierwszych zrównoważonych miast w Polsce – Grażyna Śledzińska (MTG Agri-Rol S.A. – Osiedle Książenice) oraz Robert Moritz (ALTA S.A. – Siewierz Jeziorna). W rozmowie weźmie udział także Grzegorz Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów, i Maciej Mycielski, założyciel pracowni MAU Mycielski Architecture & Urbanism, od lat kierującej się zasadami Nowej Urbanistyki i zrównoważonego rozwoju.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!