REKLAMA

Wystawa "Drogi przełomu" zawitała do Warszawy

Źródło: Grupa Advertis | 28 lis 2014 13:38 0

Po Berlinie i Brukseli przyszła kolej na Warszawę. 28 listopada br., do stolicy zawitała plenerowa wystawa „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” zrealizowana w ramach  kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”. Za realizację oraz montaż wystawy w oparciu o projekt pracowni architektonicznej Nizio Design International odpowiedzialna jest Grupa Advertis.

Uroczyste otwarcie wystawy na warszawskim Skwerze H.C. Hoovera odbyło się w piątek 28 listopada br. W wydarzeniu weźmie udział m.in. prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt zrealizowany został z inicjatywy fundacji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, we współpracy z ministerstwami odpowiedzialnymi za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji.

Wystawa jest podróżą prezentującą różne drogi do wolności w Europie Środkowo-Wschodniej. Ekspozycja składa się z dwustu sześciennych modułów, o łącznej kubaturze ok. 90 m3. Informacje przedstawione są w formie mozaiki graficzno-tekstowej, na którą składają się reprodukcje zdjęć oraz materiały archiwalne.

Warty podkreślenia jest interaktywny charakter wystawy, co jest rzadkością w przypadku ekspozycji plenerowych. Elementy stałe zostały urozmaicone ruchomymi grafikami oraz manualnymi przeglądarkami – mówi Paweł Gardasiewicz, Prezes Grupy Advertis.

Ze względu na międzynarodowy charakter projektu, ekspozycja zawiera wymienne części z siedmioma wersjami opisu merytorycznego w językach: polskim, angielskim, węgierskim, niemieckim, niderlandzkim, francuskim oraz rumuńskim. System podświetlenia kubików, nie tylko uatrakcyjnia formę instalacji, lecz umożliwia wygodne oglądanie wystawy również wieczorem.

Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy prof. Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!