REKLAMA

Wystawa plenerowa – "Drogi do przełomu"

Źródło: Grupa Advertis | 06 lis 2014 10:23 0

Dokładnie 4 października br. w stolicy Niemiec zaprezentowana została niecodzienna wystawa plenerowa zatytułowana „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”. Wystawa zaprojektowana przez Mirosława Nizio, a przygotowana przez historyków skupionych wokół Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność ukazuje skomplikowany proces wyzwalania się części Europy spod komunistycznej dyktatury.

Wystawę „Drogi do przełomu”  będzie można oglądać w dniach 4-10 listopada br. na Dorothea-Schlegel-Platz, w pobliżu historycznego dworca Friedrichstraße, który w latach 1961-1990 stanowił kolejowe przejście graniczne między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

Głównym tematem ekspozycji są różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono tutaj omówieniu tego, co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach, które poprzedziły upadek komunizmu w Europie.

Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią.  Zdjęcia archiwalne oraz teksty zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – podkreśla Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.

Po Berlinie jeszcze w tym roku „Drogi do przełomu” odwiedzą Brukselę (17-22 listopada br.)  
i Warszawę (28 listopada-15 grudnia br.).

Za realizację oraz montaż wystawy w oparciu o projekt pracowni architektonicznej Nizio Design International jest odpowiedzialna  Grupa Advertis.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!