REKLAMA

Zakończyła się II edycja Śląskiego Czerwca Projektowego

ps | 08 lip 2015 14:52 0

Koniec czerwca przyniósł także zakończenie miesiąca designu na śląsku pod hasłem Śląski Czerwiec Projektowy. To już druga edycja inicjatywy, której kluczowym celem jest tworzenie warunków do rozwoju kreatywności projektowej.

Instytucje działające w obszarze design zjednoczyły swoje siły, aby dać szansę na zapoznanie się szerokiej społeczności z dobrym, społecznie użytecznym projektowaniem. Podczas serii czerwcowych wydarzeń w śląskich miastach odbyły się liczne wystawy, prezentacje, warsztaty oraz konkursy promujące kulturę śląską. 

W ostatni dzień czerwca zakończono Śląski Czerwiec Projektowy 2015. W Galerii Inspiracji Architekta (GIA) DOMARU podsumowano działania ZJEDNOCZONYCH DESIGNEM. Podczas finału rozstrzygnięto także konkurs „Sweet Focia z dobrym designem”, który został zorganizowany przez Politechnikę Śląską w ramach Śląskiego Czerwca Projektowego. Ideą konkursu było wykonanie fotografii oddającej charakter, klimat i atmosferę fotografowanego obiektu w niekonwencjonalny sposób. Wśród nadesłanych prac jury nagrodziło wybrane projekty. 

Oto co się działo podczas II edycji ŚCP

Inauguracja Śląskiego Czerwca Projektowego

2 czerwca w dobrodzieńskiej Dobrotece odbyła się Inauguracja Śląskiego Czerwca Projektowego. Uczestnikom przedstawiono program akcji i wprowadzono w śląski klimat podczas wykładu prof. Czesławy Frejlich "Zaprojektowane Po Śląsku". Międzynarodowy design przedstawiła prezentacja Enico Girotti "Zaprojektowane po śląsku". Nie zabrakło także dolnośląskich motywów, które pojawiły się na wernisażu prac studentów i dyplomantów z pracowni mebla ASP we Wrocławiu.

Wystawa „Mebel marzeń”

„Mebel marzeń” pod Patronatem „Księgi Trendów” to inicjatywa Wydawnictwa meble.pl oraz Grupy meble.pl. Po pierwszym etapie – konkursie „Mebel dziecięcych marzeń” – dziesięć najciekawszych prac plastycznych dzieci w wieku od 6 do 14 lat oraz dziesięć trendów opisanych w trzeciej edycji „Księgi Trendów” stało się inspiracją dla młodych projektantów, studentów, absolwentów szkół i kursów projektowania mebli oraz wnętrz, a także amatorów, którzy wzięli udział w konkursie „Spełnij dziecięce marzenia”. Efektem inicjatywy jest wystawa prac konkursowych i projektów, która prezentowana była w Dobrotece do 7 czerwca.

Plener Rzeźbiarski 2015

Wraz z początkiem czerwca rozpoczął się Plener Rzeźbiarski w Dobrotece. W tym roku odbyła się druga edycja wydarzenia artystyczno-naukowego, którego celem jest promocja wykorzystywania rzeźbiarskich form w aranżacji wnętrz. W akcji wzięło udział sześciu artystów rzeźbiarzy oraz przedstawiciele branży meblarskiej: KLER S.A., Karliczek - Meble, LISSY,, Tartak Wielowieś. Uczestnicy pleneru podzieleni na zespoły mieli na zadanie samodzielnie wykonać dowolny mebel z drewna, który został zaprezentowany szerszej publiczności 15 czerwca podczas wernisażu. Wystawa nietypowych mebli będzie dostępna dla odwiedzających w Dobrotece.

Śniadanie w Apartamencie Przyszłości

W Dobrotece zaproszono także gości na Śniadanie w Apartamencie Przyszłości, które przygotował dr Tomasz Witkowski. Po wspólnym posiłku odbyła się prezentacja wyników projektów: Meblowanie dużych mieszkań, Multimedia w aranżacji przestrzeni oraz Dzień w apartamencie. Wydarzenie zorganizowano wspólnie z Politechniką Opolską i Instytutem Sztuki w Opolu.

Dobry Tydzień Projektanta 2014

Jeszcze do końca lipca można podziwiać prace powstałe podczas warsztatów Dobry Tydzień Projektanta 2014, które odbyły się w Dobrotece we wrześniu ubiegłego roku. Studenci i absolwenci uczelni artystycznych, przy współpracy z polskimi producentami w ciągu tygodnia przygotowali prototypy mebli w stylistyce skandynawskiej. Wystawa dostępna jest w Galerii Wnętrz Domar we Wrocławiu.

Wystawa Rezolucje. Projektowanie zmian

W maju w Galerii Dizajn BWA Wrocław rozpoczęła się wystawa Rezolucje. Projektowanie zmian, którą podziwiać można było w 2014 roku w ramach Graphic Design Festival Breda w Holandii. Ekspozycja prezentowała aktualne prace międzynarodowych grafików, którzy za pośrednictwem dynamicznych projektów, starają się wnieść wkład w proces zmian zachodzących w społeczeństwie i w samej branży. Wykorzystując moderację, inspirację i zaangażowanie, zachęcają ludzi do kształtowania swoich opinii oraz stymulują ich do działania.

Warsztaty Typo Laboratorium

11 czerwca w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego odbyła się akcja Typo Laboratorium. Wydarzenie rozpoczęła animacja Motion Graphic Design vol. 2., która przedstawiła różnorodne techniki animacyjne. Tematem była Opolszczyzna, miasto Opole oraz instytucje z nim powiązane. Następnie uczestnicy wzięli udział w warsztatach ilustracji Ilustragan oraz warsztatach szycia i oprawy książek Szewcy i oprawcy. Podczas zajęć mieli okazję wczuć się w rolę artysty-rzemieślnika i uwolnić swoją kreatywność. Na zakończenie odbyła się wystawa studentów Liternicze kreatury i TypograficznE maskotki, która przedstawiała niestandardowe, przykuwające wzrok projekty.

Wernisaż Akcja Półka

W tym samym dniu w Galerii Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż prac zgłoszonych do konkursu "Akcja Półka". Celem całej akcji jest promocja oraz upowszechnianie czytelnictwa. Zadaniem konkursowym uczestników było zaprojektowanie oryginalnych półek na książki, przeznaczonych z założenia na prezentowania wydawnictw GSW poza przestrzenią galerii. Jury Konkursu wyłoniło najlepszy projekt, który zostanie zrealizowany i udostępniony w instytucjach i lokalach na terenie miasta Opola, takich jak urzędy, muzea, uczelnie, placówki zdrowia, biblioteki, kawiarnie.

Wystawa Plener Rzeźbiarski 2014

W Odlotowej Galerii na lotnisku Katowice Pyrzowice przez cały czerwiec aż do 31 lipca pasażerom oczekiwanie na lot umila wystawa rzeźb będąca efektem Pleneru Rzeźbiarskiego 2014. Ekspozycja prezentuje meble użytkowe wykonane z drewna, które artyści rzeźbiarze wykonali podczas zeszło rocznych warsztatów. Wystawa prezentowana była także na Arenie Design w Poznaniu oraz targach Bois&Habitat w Namur.

Wystawy prac na śląskich uczelniach

Czerwiec to także miesiąc wystaw uczelni artystycznych. Na Dni Otwarte dla przyszłych studentów oraz wystawy prac dyplomowych obecnych uczniów zapraszały uczelnie: Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ASP we Wrocławiu oraz ASP w Katowicach.

Konkursu Śląska Rzecz 2014

W Zamku Cieszyn rozstrzygnięto 10. edycję konkursu „Śląska Rzecz”, w którym jury nagrodziło innowacyjne i użyteczne produkty, projekty graficzne i usługi z regionu powstałe w 2014 roku. Po raz kolejny pomogli nam państwo wybrać perełki, powstające w województwie śląskim, którymi będziemy mogli się chwalić – podkreślił Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. W kategorii usługi zwyciężył projekt „Dizajn ze sznurka. Projekt aktywizujący społeczność inspirowany sztuką ludową” w ramach projektu „Dizajn na pograniczu. Re-kreacja miast na pograniczu polsko-czeskim” realizowany przez Czechowice- Dziedzice. Najwyżej oceniona grafika użytkowa to system informacji wizualnej dla budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Z koleii w kategorii produkt nagrodzono terminal parkingowy Multic, którego producentem jest bielska spółka Multic Technology. Wystawę prezentującą pokonkursowe projekty będzie można odwiedzać w cieszyńskim zamku do 26 lipca 2015 r. Wystawa będzie także pokazywana w Muzeum Śląskim w Katowicach od 1 do 30 sierpnia 2015.

Noc z Designem

W wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar, 18 czerwca odbyła się Noc z Designem inaugurująca Design Udomowiony. Hasłem towarzyszącym 7. edycji wydarzenia, był "Las. Naturalnie Design", gdzie pokazane zostały oryginalne produkty wykonane z naturalnych materiałów. Była to okazja do obejrzenia najnowszych kolekcje mebli polskich i zagranicznych producentów, takich jak Fameg, Paged Collection, Noti, Swarzędz Home, Vox. Miłośnicy niestandardowych rozwiązań mogli obejrzeć inspirujące wystaw Must Have, Welldone, Meble Marzeń, Dobry Tydzień Projektanta 3. Do akcji zaproszono także inspirujących gości: architekta Oskara Ziętę, uczestniczkę MasterChef’a Polska – Beatę Śniechowską, oraz mistrza Polski beatmakerów 2013 – Szatta.

Festiwal Wysokich Temperatur

19 czerwca odbył się Międzynarodowy Festiwal Wysokich Temperatur organizowany przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Celem wydarzenia jest popularyzacja rzeźby, szkła i ceramiki wykonywanych technikami hutniczymi. Tegoroczna edycja pt. „Nie ma sztuki bez ognia” to seria pokazów światowych mistrzów pracy z ogniem. Impreza zgromadziła zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy brali udział w pokazach i warsztatach prowadzonych przez artystów, gdzie mieli niepowtarzalną okazję skonfrontować hutnicze techniki powstawania dzieła sztuki z widzem.

Silesia Bazaar vol.

W weekend 20 i 21 czerwca katowicki Spodek opanowali niezależni designerzy z całej Polski. Podczas Silesia Bazaar vol. 2 przez dwa dni ponad 120 marek prezentowało swoją twórczość, m.in. ubrania, ręcznie szyte pluszaki, biżuterię z węgla i delikatną ceramikę. Spodka podzielono na kilka stoisk: Strefę Mody, Strefę Dizajnu, Strefę Dzieci, Strefę Relaksu, zaprojektowana przez studentów ASP, a także wystawę ASP w Katowicach “Dizajn jest dla Ciebie”. ASP po raz kolejny zostało partnerem Silesia Bazaar! Współpraca ma na celu przybliżenie ludziom dizajnu, jego idei oraz pokazanie, że przedmioty użytkowe mogą mieć niebanalną formę i urok.

Letnia Akademia Gier 2015

Niedziela 21 czerwca rozpoczęła Letnią Akademię Gier (LAG 2015) w Cieszynie. Projekt skierowany był do studentów kierunków związanych z projektowaniem gier wideo. Przez kolejne dni uczestnicy podzieleni na zespoły wzięli udział w warsztatach, które zakończyły się wykonaniem prototypu gier wideo. Po pięciu dniach zmagań, specjaliści z branży gier nagrodzili najlepszy projekt. Zwyciężył Team Blue projektując grę Divine Cookie Romp.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.