REKLAMA

Zapraszamy na "Architektour 2014" - Elbląg 23-28 kwietnia br.

Mariusz Golak | 02 kwi 2014 13:56 0

W dniach 23-28 kwietnia br. odbędą się warsztaty projektowe w ramach V edycji "Architektour". To wydarzenie poświęcone sztukom projektowym. Każda edycja odbywa się w nowej przestrzeni miejskiej. W tym roku studenci z całej Polski oraz zawodowi architekci spotkają się w Elblągu. Wydarzenie stara się również aktywizować lokalną społeczność - mieszkańcy mogą uczestniczyć w wykładach oraz przyglądać się pracy studentów, a opracowane rozwiązania stają się początkiem do dyskusji o zmianach w przestrzeni miejskiej.

Jaka jest polska architektura? Co ją charakteryzuje? Aby odpowiedzieć na te i inne pytania, należy odwiedzić każdy zakątek Polski, aby poznać gust Polaków i źródła ich inspiracji. Dlatego właśnie powstały warsztaty "Architektour", które mają zapoczątkować dyskusję na temat kondycji polskiej architektury. Wydarzenie ma na celu inspirować, zachęcać do zmian i uczyć dobrych wzorców architektonicznych rodem nie tylko z Polski, ale i zagranicy.

"Architektour" - idea

Głównym zadaniem warsztatów "Architektour" jest współpraca z mniejszymi miastami, które mają duży potencjał rozwoju, a często brak im pomysłu na spójne wizje zagospodarowania przestrzeni. Miejscowości współpracujące przy organizacji "Architektour" pokazują potencjalnym inwestorom, że są otwarte na innowacje oraz dobrą architekturę inspirowaną najlepszymi szkołami i projektantami. Celem organizatorów jest również propagowanie aktualnych trendów, proponowanie rozwiązań stworzonych przez studentów pod opieką profesjonalistów – cenionych architektów. Ponadto ważnym elementem wydarzenia jest integracja studentów różnych szkół architektury, co daje możliwość wymiany doświadczeń i poglądów związanych z warsztatem architekta.

Warsztaty "Architektour" powstały w 2010 roku z inicjatywy Samorządu Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej. Co roku, grono to powiększało się o kolejne uczelnie: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Politechnikę Śląską, Politechnikę Białostocką, Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Politechnikę Łódzką. Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zasięgiem i prestiżem.

Poprzednie edycje i ich motywy przewodnie:

2010 - Międzygórze w Sudetach – hasło: „Nomadyzm”

2011 – Kołobrzeg – hasło: „Odpocznij”

2012 – Malbork – hasło: „360/365”

2013 – Przemyśl – hasło: „Przemyśl przestrzeń”

Prace powstałe podczas warsztatów odbywających się w ramach "Architektour" w pierwszej kolejności można oglądać podczas oficjalnej prezentacji w ostatnim dniu wydarzenia. Przybyli na nią przedstawiciele władz magistratu, mieszkańcy miasta oraz lokalne media i inwestorzy mogą zapoznać się z opracowanymi pomysłami. Następnie organizowane są wystawy na uczelniach biorących udział w warsztatach.

Edycja 2014

Studenci i architekci odwiedzą w tym roku Elbląg. Przez 6 dni studenci pod okiem wybitnych architektów będą opracowywać tematy związane z elbląską przestrzenią miejską. Oprócz warsztatów, program wydarzenia obejmować będzie: wykłady, wycieczki, projekcje filmów i pokazy iluminacji świetlnych oraz prelekcje specjalistów po to, aby uczestnicy nabyli wiedzę, dokonali analiz, zaobserwowali i stworzyli wyjątkowe projekty. Oficjalna prezentacja projektów odbędzie się 28 kwietnia br. w Galerii Sztuki El.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!