REKLAMA

Zobacz niezwykłe zdjęcia łódzkich fabryk

Redakcja Propertydesign.pl | 29 marz 2017 15:53 0
ELEKTROWNIA SCHEIBLERA fot. Paweł Augustyniak Fotografia

XIX-wieczne niszczejące budynki przypominają o dawnej przemysłowej potędze Łodzi. Fotograf Paweł Augustyniak wydobywa ich niepowtarzalne, naturalne piękno, które subtelnie współgra z naturą.

- Zapraszam w podróż po klimatycznych i magicznych, ale zapomnianych miejscach Łodzi – mówi Paweł Augustyniak.

Uniontex

Fabryka narodziła się po połączeniu zakładów magnatów przemysłu bawełnianego i tekstylnego – Scheiblera i Grohmana. Obok kombinatu na 100 ha gruntu wyrosły familiaki zgrupowane w osiedle Księży Młyn, sklepy, szpital, szkoły, elektrownia i jednostka straży pożarnej.

Całości dopełniała rezydencja Herbsta, zięcia Scheiblera. Spinała ją lokalna linia kolejki. Księży Młyn, unikalny w skali światowej obiekt architektoniczny.

Za komuny przedsiębiorstwo prowadziło interesy głównie z ZSRR, najpierw jako Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Józefa Stalina, potem im. Obrońców Pokoju, wreszcie ZPB Uniontex, które po powrocie kapitalizmu zaczęły topnieć w oczach.

Przeczytaj cały artykuł oraz zobacz wszystkie zdjęcia łódzkich fabryk

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!