REKLAMA

Zrób to po swojemu – w Mediolanie. Polska wystawa zaprasza

ps | 02 kwi 2015 09:46 0

Od 14 do 19 kwietnia w ramach Ventura Lambrate, kuratorzy Ewa Solarz i grupa Tabanda (Megi Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa pokażą "Do it your way. Polish Design in Pieces" - zapraszają na wystawę, która ma złamać wiodącą dotychczas konwencję wystawienniczą.

W myśl zasady, że design jest dla ludzi, organizatorzy chcą zaprosić publiczność do interakcji i zabawy. Zamiast sztywnego, zachowawczego zwiedzania, proponują aktywny udział. Zwiedzający otrzymają możliwość użycia polskiego designu, kombinowania, składania, a przede wszystkim zadecydowania, jaką ostateczną formę przyjmą eksponaty.

  • Polska wystawa będzie inna niż wszystkie poprzednie. Postanowiliśmy design ściągnąć z podestów i oddać w ręce użytkowników – mówi Barbara Krzeska, menedżer projektu Design Instytutu Adama Mickiewicza, organizatora wystawy "Do it your way. Polish Design in Pieces" w Mediolanie.
  • Oddajemy produkty w ręce odbiorcy. Stawiamy na spontaniczność. Nie boimy się efektów - mówi Megi Malinowska z grupy Tabanda.
  • Pojęcie wystawy się dewaluuje. Pokazywanie obiektów, których nie możesz użyć, dotknąć nie ma już sensu. Koncepcja designu w formie ekspozycji jest anachroniczne. Teraz powinniśmy pokazywać design w taki sposób, by odbiorca mógł sprawdzić, czy on działa - dodaje Ewa Solarz.

Mediolański tydzień designu to jedno z najbardziej opiniotwórczych wydarzeń związanych z wzornictwem na świecie. To tutaj poznajemy nowe produkty, oglądamy premiery wystaw, spotykamy topowych projektantów. Prawdziwe targowisko form, materiałów i koncepcji, na które czeka branża designu wyposażenia wnętrz. Intensywne kilka dni ściąga do stolicy Lombardii modne nazwiska, nowe pomysły i biznes. Kwietniowy tydzień w Mediolanie z pewnością należy do najważniejszych dla branży, ale też najtrudniejszych, bo jak tu się wyróżnić spośród setki wystaw, wydarzeń, spotkań, wernisaży. Zaproszeni do współpracy kuratorzy chcą przełamać dotychczasową nudę i wszelkie bariery, które przez lata wytyczał podział eksponat - odbiorca. Postanawiają zdjąć obiekty z postumentów i oddać je w ręce zwiedzających.

Co zobaczymy

"Do it your way. Polish Design in Pieces" będzie prezentacją polskich produktów, które umożliwiają interakcję. Znalazły się wśród nich meble i przedmioty, które należy samodzielnie złożyć, z którymi można się bawić, których kształt może zależeć od użytkownika. W ręce mediolańskiej publiczności trafią m.in.: My Dear autorstwa Agnieszki Bar; lampa Maria S.C. Pani Jurek, modułowy regał Dynks Tabandy; Papierowe miasto Roberta Czajki; kolekcja wycinanek Blok Wschodni, Brutal London i Miasto Blok - How pracowni Zupagrafika; Patyczaki Jana Godlewskiego; domki dla lalek Boomini; tkany dywan Joanny Rusin; meble z kolekcji Pakiet Oskara Zięty; plac zabaw grupy projektowej Beton, auta firmy Bajo i taśmowa Domostrada Zuzu Toys. Zmęczeni majsterkowaniem goście będą mogli odpocząć na poduszkach od pracowni Reborn.

Organizatorzy wystawy przygotowali również specjalną atrakcję. Ośmiu wybitnych ilustratorów zinterpretowało hasło "Polski design", tworząc serię limitowanych plakatów. Codziennie na wystawie rozdanych zostanie 100 sygnowanych ilustracji autorstwa Patryka Mogilnickiego, Edgara Bąka, Dominika Cymera, Dawida Ryskiego, Gosi Gurowskiej, Kasi Boguckiej, Pawła Jońcy i Moniki Hanulak.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!