REKLAMA

10 hitów designu z festiwalu "Warmia Mazury Design" w Ostródzie

mg | 16 wrz 2015 08:59 0

Podczas drugiej edycji „Warmia Mazury Design Festival” (impreza towarzyszy Międzynarodowym Targom Meblowym) swoje projekty zaprezentowali zarówno znani projektanci, jak i ci, którzy dopiero budują swoją pozycję na rynku projektowym. Prezentujemy najciekawsze – naszym zdaniem – projekty, które można było obejrzeć w Ostródzie w dniach 8-11 września br.

1. Stołek „Plopp” (Oskar Zięta – Zięta Prozessdesign)

Na pozór stołek „Plopp” przypomina zabawkę, w praktyce powstał dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii FiDU. Podczas obróbki tą technologią dwie cienkie blachy spawane są ze sobą, a następnie nadmuchiwane pod wysokim ciśnieniem w celu uzyskania obiektu trójwymiarowego. Formy powstałe w ten sposób są bardzo lekkie i jednocześnie niezwykle trwałe. Od premiery rynkowej „Plopp” był pokazywany na wielu wystawach na całym świecie oraz zdobył wiele prestiżowych nagród – między innymi „Red Dot Design Award 2008”.

2. Fotel „Air” (Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski – Malafor)

Fotel „Air” posiada bardzo oryginalną formę – składa się z nadmuchiwanych poduszek umieszczonych na składanym stelażu z podłokietnikiem z drewna dębowego. Fotel łączy nietypową ideę siedzenia na powietrzu oraz niekwestionowane walory użytkowe. Pokrowce poduszek uszyte są z trwałej tkaniny, łatwej w pielęgnacji i trudnopalnej. Dzięki temu fotel może być użyty również we wnętrzach publicznych. Podstawowy kolor poduszek to szary w dwóch odcieniach. Inne kolory dostępne są na zamówienie. Fotel „Air” stanowi kontynuację serii mebli dmuchanych „Blow Sofa”, za które Malafor otrzymał w 2012 roku „Red Dot Award”.

3. Zestaw „Bacchus Ann” (Suszek Design – Jacek Wojciech Suszek)

Zestaw mebli, na który składają się: fotel, sofy dwu- i trzyosobowe oraz narożnik. Współczesny styl, miękkość i komfort to jego największe atuty. „Bacchus Ann” to meble przeznaczone zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Konstrukcja mebli składa się z: sklejki, drewna liściastego, sprężyn falistych, elastycznego pasa tapicerskiego, pianki pur typu HR.

4. „Prop” (Nikodem Szpunar dla Pagedu)

Forma krzeseł z serii „Prop” powstała jako efekt pogodzenia klasycznego stylu z minimalizmem. Konstrukcję mebli tworzą toczone z drewna nogi oraz sklejkowe siedzisko i oparcie. Dodatkowym akcesorium jest tapicerowanie, które dodaje modelom miękkości i podkreśla unikalny charakter. W skład kolekcji wchodzą cztery wersje fotela, krzesło oraz dwie wersje stołka barowego. W tym roku Nikodem Szpunar doprojektował jeszcze różnej wielkości stoły i stoliki kawowe.

5. Komoda RTV (Robert Saldzeń)

Komoda pod telewizor oferowana w dwóch wersjach kolorystycznych, z białym i czarnym laminatem HPL na wysoki połysk. Szuflady wykonane zostały w podstawowej wersji z litego drewna, jak i sklejki liściastej. Z kolei do wykonania frontu komody komody użyto lite drewno dębowe. Szuflady otwierane są za pomocą tzw. systemu tip-on.

6. ESW (Anna Bera – The Whole Elements)

Projekt, który debiutował właśnie podczas tegorocznej edycji „Warmia Mazury Design Festival”. I trzeba przyznać, że był to jeden z najciekawszych projektów, które można był obejrzeć w Ostródzie. Forma drewnianych, zgeometryzowanych mebli została zainspirowana wyglądem skał. W efekcie powstały przedmioty niebanalne, a przy tym o wysokich walorach użytkowych.

7. Lampa „Leda” (Jeremi Nagrabecki – Velt)

Niezwykła lampa zaprojektowana przez Jeremiego Nagrabeckiego, która w 2013 roku otrzymała „Red Dot Award”. Połączenie ręcznie formowanego szkła z diodami LED. Moduł LED schowany jest pod podstawą lampy, a światło przenoszone jest światłowodowo przez „łabędzią szyję” lampy (stąd nazwa „Leda”) wprost na czytaną książkę lub klawiaturę komputera.

8. Lampa „Z wody” (Jeremi Nagrabecki – Velt)

Lampa wykonana tradycyjną metodą hutniczą – szkło jest ręcznie formowane, rwane, wystrzygane, dzięki czemu każda lampa jest unikatowa. Nieregularny kształt rozświetlony jest diodą LED o mocy 10 W.

9. Żyrandol „Queen’s” (Anna Siedlecka i Radek Achramowicz - Puff-Buff)

Efektowny żyrandol, którego klosz składa się z elementów wykonanych z elastycznego PCW, wypełnionych powietrzem. Źródło światła stanowią białe diody LED. Transformator (mocowany do sufitu) znajduje się w obudowie ze stali i akrylu. Lampa dostępna jest w wersjach ze światłem w chłodnej lub ciepłej bieli (na zamówienie – ze światłem w kolorach).

10. Lampa „Laga” (Jeremi Nagrabecki – Velt)

Lampa wykorzystuje technologię światłowodu. Rozświetlony sopel z ręcznie formowanego szkła został zawieszony na transparentnym przewodzie lub zamontowany bezpośrednio do sufitu podwieszanego. Zaletą lampy „Laga” jest to, że jej światło nie razi. Szczególnie efektownie prezentują się zestawy tych lamp.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!