REKLAMA

Akustyka w restauracji i strefie food court

Źródło: Rockfon | 01 paź 2014 09:15 0

Dlaczego w jednej restauracji czujemy się doskonale, a w innej panujący wokół hałas męczy i zniechęca do ponownego odwiedzenia lokalu. Odpowiedź tkwi w akustyce.

Duży szum i rozmowy wokół to stan normalny w każdej restauracji. W końcu ludzie spotykają się tu po to, by omówić bieżące rzeczy i podzielić się swoimi sprawami. Taki gwar może być jednak uciążliwy.

Zerowy współczynnik pochłaniania dźwięku

Zazwyczaj na aranżację restauracji składają się twarde materiały o zbyt niskim lub praktycznie zerowym współczynniku pochłaniania dźwięków – kamienne podłogi, szklane przegrody i gładkie, odbijające dźwięki stoły. W efekcie w pomieszczeniu powstaje echo, którego nadmierne odbijanie powoduje niskie zrozumienie mowy i tzw. efekt spotkania towarzyskiego. To stan kiedy mówiący ludzie przeszkadzają sobie nawzajem, ponieważ natężenie dźwięku w każdym miejscu pomieszczenia jest praktycznie takie samo.

Ludzie mówią więc coraz głośniej, a w końcu każdy z nich niemal krzyczy. Powstający w takiej sytuacji hałas może przekraczać nawet 90 dB, czyli stanowić poważne zagrożenie dla naszego słuchu.

Druga kwestia to poufność rozmów w restauracji. – Każdy z nas chciałby słyszeć jedynie swojego rozmówcę. Tymczasem bez szczególnego wysiłku często słyszymy w kawiarni lub restauracji szczegóły konwersacji przy sąsiednich stolikach – zauważa Mirosław Jucha, dyrektor sprzedaży na Europę Wschodnią, Rockfon. To także znak, iż właściciel lokalu nie zadbał o akustykę.

Zapanuj nad dźwiękami

Najbardziej skuteczną metodą zapanowania nad dźwiękami jest montaż w pomieszczeniu podwieszanych sufitów ze skalnej wełny mineralnej. Z dwóch powodów: sufit zajmuje bardzo dużą powierzchnię w pomieszczeniu, a materiał z jakiego sufit podwieszany jest  wykonany zapewnia skuteczne pochłanianie dźwięku. Wybrane linie akustycznych sufitów Rockfon charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem pochłaniania dźwięku na poziomie αw 1,0, czyli najwyższej
w klasyfikacji – klasie A.

Wyciszenie w strefach food court

W mniejszych lokalach ważne jest stworzenie przyjaznego wnętrza z akustyką, która zapewnia poufność. Z kolei główne zadanie w częściach restauracyjnych zlokalizowanych w  galeriach handlowych polega na maksymalnym obniżeniu czasu pogłosu.

W otwartej przestrzeni dźwięki rozchodzą się swobodnie i odbijają od twardych powierzchni wokół. Stąd tak duży szum i hałas w strefach food court. Konieczne jest więc maksymalne wyciszenie tych niechcianych odgłosów, by przestrzeń stała się bardziej komfortowa.

W takich dużych, otwartych wnętrzach czasem trudno o instalację klasycznej konstrukcji z sufitem podwieszanym. Rozwiązaniem w tym przypadku może być montaż tzw. wysp akustycznych.

To elementy mocowane do stropu za pomocą stalowych linek. Unoszą się swobodnie w przestrzeni. „Pracują” podobnie jak klasyczny sufit akustyczny - pochłaniają dźwięki, i to także górną powierzchnią. Szeroki wybór ich kształtów sprawia, że stanowią nie tylko element technicznego wyposażenia restauracji, ale też wpływają na jej wystrój.

Dodatkową zaletą ważną dla istniejących już obiektów jest fakt, że ich instalacja jest wyjątkowo łatwa i może zostać przeprowadzona w ciągu kilku godzin. Dla funkcjonującego lokalu gastronomicznego oznacza to, że poprawę warunków akustycznych można przeprowadzić w nocy, bez konieczności zamykania lokalu i przerywania jego pracy.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!