REKLAMA

Andrei Munteanu - meble jak układanka

uk | 22 kwi 2015 10:38 0

Jesteś pewien, że to nie upadnie? - zapytał mnie Carlo Giorgetti po 10 minutach przyglądania się mojemu projektowi. Była to sofa „Dhow” charakteryzująca się dość pochylonym oparciem w kształcie żagla. Tak rozpoczęła się współpraca rumuńskiego projektanta Andrei Munteanu z firmą Giorgetti.

Rumuński projektant najbardziej ceni sobie łączenie eleganckich, minimalistycznych form z elementami typu" funny", na przykład z puzzlami. Liczą się przede wszystkim detale – oryginalnie wyprofilowane oparcia, łagodne linie przeciwstawne do geometrycznej bryły, cienkie podłokietniki w masywnej bryle mebla, czy też modułowe zestawienia.

Jestem szczególnie dumny ze swojego projektu – mam na myśli sofę „Dhow” oraz „Siam” prezentowane w 2011 roku przez włoską firmę Giorgetti – powiedział Andrei Munteanu - A dlaczego? Otóż, głównym powodem mojej dumy jest fakt, że oba projekty są bardzo, rzekłbym, figlarne, swawolne i jednocześnie poetyckie, pełne elegancji i wytworności. Chciałbym podkreślić, że w ogóle współpraca z firmą Giorgetti nastroiła mnie bardzo pozytywnie do kreowania nowych projektów, zainspirowała mnie do tworzenia mebli, z którymi czuję się bardzo związany emocjonalnie.

Włoskie inspiracje designem

Andrei Munteanu urodził się w 1964 roku w Bukareszcie. Najpierw skupił się na studiowaniu nauk ścisłych, uczył się fizyki. Urodziłem się w komunistycznym kraju, więc zajęty byłem kształceniem się w naukach ścisłych. Było to jedyna „nieskażona” dziedzina. Przyszedł jednak czas na zwrot ku artystycznej drodze.

Co było przyczyną tej dość nagłej zmiany w życiu twórcy? Andrei Munteanu odkrył świat włoskiego designu lat 60. i 70., który wywarł na niego ogromny wpływ, ale jeszcze wówczas nie myślał, że sam mógłby projektować.

Nie myślałem wtedy, że ktokolwiek mógłby potrzebować mojego „wkładu” w design – wspominał - W okresie, kiedy studiowałem fizykę i odbywałem staż, w 1984 roku miałem pierwszą ideę projektową, która wprowadziłem w czyn i tak się zaczęła moja przygoda z wzornictwem na dobre.

Projektant interesował się również architekturą japońską oraz sztuką prymitywną. Szczególnie ceni wzornictwo włoskie, projekty „posiadające te wszystkie właściwości niezbędne do stawania się częścią życia”, jak określił Andrei Munteanu – stołki barowe firmy Lapalma, półki firmy MDF Italia oraz lampę papierową firmy Artecnica wykonaną techniką laserową.

Cenię również zabawne projekty twórców z Europy Północnej, projekty wyrażające wolność myśli w społeczeństwie. Projektowanie oznacza dla mnie połączenie odmiennych właściwości., np. zabawy i eleganckiej „powagi”. To forma sztuki po prostu, z jedną tylko różnicą: zaprojektowany przedmiot jest używany, stosowany i, tym samym, produkowany masowo – podkreślił.

Słynne projekty

Studiował wzornictwo przemysłowe m.in. na Akademii Sztuk Pięknych we Frankfurcie. Projektuje meble dla wielu firm holenderskich, belgijskich – m.in. Tribu, Sur-Plus, Jongform, niemieckich – m.in. Radius Design, Wasawohnen, KFF oraz włoskich tj. Giorgetti, MDF Italia.

Do najbardziej znaczących projektów, które zrealizował, należy „Pure Sofa”, wykreowana w 2003 roku dla firmy Tribu, sofa „Bora Bora” – miękki „krajobraz wypoczynku” zaprojektowany wspólnie z Piergiorgio Cazzaniga i zrealizowany przez firmę MDF Italia w 2008 roku. Do ważnych projektów 2010 roku zalicza się wieszak „Coat Rack” wyprodukowany przez firmę Radius Design. Projekt ten otrzymał liczne nagrody, m.in. w 2003 roku - „IMM Innovation Award”.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!