REKLAMA

Anna Nowak Paziewska: Zaczynamy doceniać kolorową armaturę łazienkową

| 06 kwi 2016 09:22 0

O trendach w projektowaniu łazienek, pokaźnych pokojach kąpielowych, nowościach rynkowych i łazienkach na luksusowych jachtach, z Anną Nowak Paziewską, projektantką wnętrz z MAFgroup, rozmawia Piotr Sawczuk.

Jakie są obecnie trendy w projektowaniu łazienek?

Hmmm.. Ciężko mi tu wyrazić swoją opinię. Staramy się nie ulegać trendom. Oczywiście śledzimy nowości rynkowe, ale w dużej mierze jesteśmy zwolennikami ponadczasowych materiałów. Klasyczne, naturalne materiały, które były stosowane we wnętrzach od lat, sprawdzą się w każdej przestrzeni. Trendy szybką się zmieniają, a użyte w tego typu pomieszczeniach stałe elementy ciężko wymienić po 2-3 latach. Baza projektowa – czyli forma jak i użyte materiały powinny nie być dominujące w swoim wyglądzie. Charakter pomieszczenia można nadać w użytych dodatkach lub elementach które łatwo zmienić. Chociażby wymienić armaturę, lampy, dodatki czy kolorystykę ścian. Wszystko polega na tym, żeby trzymać się rzeczy i wzorów, które już sprawdziły się przez lata. Dlatego jesteśmy za stosowaniem elementów ściennych, mam na myśli gres, glazurę raczej w stonowanej kolorystyce, która nam się nie znudzi po kilku latach. Charakter łazienki można podkreślić innymi elementami, np. kolorową armaturą, kolorem farby ściennej. Obecnie nie stosuje się płytek ściennych na wszystkich ścianach. Projektujemy je tylko w miejscach narażonych na działanie wody. Pozostałe ściany zostawiamy np. tylko do malowania. Obecnie mamy na rynku dostępne bardzo dobre farby wodoodporne czy odpowiednie wodoodporne tynki. Takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, a zastosowany kolor możemy zawsze zmienić małym kosztem. Aktualnie mamy powrót do naturalnych materiałów, np. kamień typu marmur. I to lubimy, chociaż niektórym może się kojarzyć z materiałem wykończeniowym stosowanym w pałacach. Jest to bardzo elegancki klasyczny surowiec, który naszym zdaniem nie powinien się opatrzyć. Łącząc go z odpowiednimi materiałami ciekawie będzie wyglądał. Inaczej z dodatkiem białych czy czarnych płaszczyzn ścian czy frontów meblowych, a inaczej z dębowym fornirem. Zaczynamy też doceniać kolorową armaturę. Dzięki niej możemy zmienić stylistykę aranżacji każdej zaprojektowanej wcześniej łazienki. W nowych projektach dzięki jej kolorom można ożywić stonowaną bazę projektową. Dodatkowo na odpowiednich kolorach mniej widać wszelkie zabrudzenia niż na standardowych bateriach chromowych.

Jakie są łazienkowe nowości rynkowe, które Pani zdaniem będą lub mogą stać się w niedługim czasie – hitem?

Kilka firm branżowych wprowadziło ostatnio na rynek toalety samo myjące. Oczywiście nie jest to innowacyjny produkt, ale położono nacisk na ich promocję, „jednym słowem” edukowanie potencjalnych kupców, czyli większa świadomość konsumencka. Mamy do dyspozycji sprzęt typu dwa w jednym. Połączenie dwóch funkcji – bidetu i miski ustępowej. Produkt do odpowiedniej dbałości o higienę osobistą. Myślę, że ich zastosowanie spodoba się inwestorom małych łazienek. Obecnie mamy trend tzw. Eco. Producenci armatur stawiają na oszczędność wody. Często namawiamy naszych Inwestorów na zastosowanie elektronicznych baterii umywalkowych, które polecamy do łazienek dziecięcych. Oszczędzamy nie potrzebnie zużytą wodę np. podczas mycia zębów. Polecamy także stosowanie baterii termostatycznych. Do stref mokrych wprowadzono także całkiem bezpieczną elektronikę. Mam tu na myśli panele prysznicowe sterowane dotykowo oraz elektroniczne, czasowe baterie natryskowe. Ostatnio zwróciliśmy także uwagę na wprowadzony na rynek wodoodporny głośnik Bluetooth, który zastępuje podtynkowe radio łazienkowe. Myślę że to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich fanów dźwięku „wszędzie i zawsze” ale nie tylko. Głośnik można łatwo zamontować na drążku prysznicowym. Element łączy się z urządzeniami wyposażonymi w technologię Bluetooth, znajdującymi się w odległości do 10 m. Myślę że produkt może trafić to ogromnej liczby mężczyzn.

Oprócz wnętrz, domów, projektują Projektujecie Państwo też luksusowe jachty. Czym różni się łazienka w domu od łazienki luksusowego jachtu?

Przede wszystkim metrażem. Jest to także zupełnie inna przestrzeń do aranżacji. Na małej powierzchni należy zmieścić tylko najbardziej potrzebne elementy jeśli chodzi o ich funkcję. Do dyspozycji mamy tylko umywalkę, miskę ustępową oraz prysznic. Łazienki w domach lub mieszkaniach są dostosowane do użytkowników - domowników. Do ich upodobań. Dodatkowo nawet w fazie wykończeniowej możemy ingerować np. w wielkość pomieszczeń. Projekt łazienki na jachcie musi być bardzo przemyślany. Gabaryty pomieszczeń w fazie realizacji są niezmienne. Nie mamy możliwości przestawiania ścian. Mamy także ograniczony dostęp do materiałów wykończeniowych. Do dyspozycji jest mniejsza ilość firm branżowych zajmujących się produkcją materiałów do tego typu pomieszczeń. Umywalki, meble często projektowane są na zamówienie. Używa się odpowiedniej armatury, która w swoim zastosowaniu ma za zadanie oszczędność w przepływie wody. Nie mamy tu do czynienia z typową standardową kanalizacją. Musimy pamiętać że na jachtach nie ma stałego dopływu bieżącej wody. Nie można też zapominać o odpowiednich założeniach instalacyjnych i normach. 

Na czym polega projektowanie łazienki w luksusowym jachcie?

Praca polega na korzystaniu z odpowiednich firm wykończeniowych. Jest to Indywidualne projektowanie, często większość elementów jest na zamówienie. Np. umywalki w odpowiednich kształtach. Meble dostosowane do konkretnych wymiarów. Musimy także pamiętać o użyciu odpowiednich lekkich materiałów wykończeniowych. Stosuje się lekką ceramikę łazienkową z materiałów typu akryl. Jeśli chodzi o aranżację meblową - nie projektuje się otwartych półek. Wszystkie szafki są zamykane. Stosuje się dużo schowków, dodatkowe odpowiednie uchwyty. Należy mieć na uwadze bezpieczeństwo przy nagłym przechyle jednostki podczas wzburzonej fali. Stylistykę wnętrza często mamy bardzo miękką. Nie projektuje się ostrych kantów, aby zapobiec ryzyku uderzenia, skaleczenia. Trzeba także pamiętać o wyższych rantach zabezpieczających np: w blatach umywalkowych.

Pusta przestrzeń... białe ściany... i 20 metrów kwadratowych. Od czego zaczynamy projektować taką łazienkę?

Jeśli mówimy o metrażu 20 mkw, to nie nazwalibyśmy tego pomieszczenia łazienką tylko pokojem kąpielowym. Dawniej łazienka była pomieszczeniem do codziennej toalety z dostępem do wody, dziś jest miejscem odpoczynku i relaksu. Dlatego przy tak dużym metrażu przestrzeń należy podzielić na strefy, tą bardziej relaksacyjną i drugą – funkcjonalną. Do strefy relaksu należy wanna, w której możemy zażyć długiej odprężającej kąpieli. Rozluźnić mięśnie oraz skorzystać z masażu. Możemy zastosować dużą wannę dwuosobową z funkcją hydromasażu. Oczywiście przy takim rozwiązaniu polecamy zastosować sprawdzony produkt renomowanej firmy. Do codziennej kąpieli polecamy dodatkowo umieścić prysznic. Tu także możemy skorzystać z dwuosobowego prysznica np. kabiny typu walk-in. Kabina tego typu umożliwia optymalne zaplanowanie stref w łazience, zaprojektowanie poszczególnych funkcji oraz odpowiedni podział przestrzeni. Polecamy także rozważyć zastosowanie dwóch umywalek. Tego typu rozwiązanie sprawdza się w przypadku domowników, którzy o tej samej porze wychodzą do pracy. Oszczędzamy nasz cenny czas. W dużej łazience zawsze staramy się wydzielić osobną przestrzeń na miskę ustępową i bidet. Udaje się to rozplanować na etapie projektu budowlanego, ponieważ do tego typu rozwiązań potrzebna jest dodatkowa wentylacja. Bierzemy tu pod uwagę kolejny przepływ powietrza jak i wywiew nieprzyjemnych zapachów. W wydzielonej strefie polecamy obok miski ustępowej umieścić także bidet. W naszym kraju jest to mało spotykany sprzęt, ale za granicą jest to dość powszechnie stosowane, nawet przy małych metrażach łazienkowych. Bidety są przydatne zarówno dla mężczyzn i kobiet, którzy chcą zachować odpowiednią higienę jak i dla osób po różnych zabiegach chirurgicznych, które mają ograniczone zdolności ruchowe. Oczywiście polecamy także wygospodarować przestrzeń na przechowywanie kosmetyków oraz szaf np. na dodatkowe ręczniki. Sprawdzają się szuflady pod zabudową umywalkową oraz szafki zamykane na chowanie szlafroków i piżam.

Jaka powierzchnia jest potrzebna i co musi się na niej znajdować, aby łazienka była funkcjonalna?

Najczęściej stosowanym metrażem łazienek w mieszkaniach jest powierzchnia ok. 5 mkw. To dużo a zarazem mało. W takiej powierzchni uda się umiejscowić optymalną wymiarowo umywalkę o szerokości 60 cm, miskę ustępową, wannę albo prysznic oraz pralkę. W zależności od układu ścian, czasami jesteśmy wstanie w takim metrażu, umieścić dwie funkcje mycia – wannę i prysznic. Optymalnie byłoby umieścić obie funkcje w jednym pomieszczeniu, ale niestety często piony kanalizacyjno-wentylacyjne przynależne do tego typu pomieszczeń utrudniają nam układ funkcjonalny łazienki. Wtedy pozostaje nam wybór po między tymi dwoma produktami. Obecnie stosujemy prysznice, do tzw. szybkiego mycia. Jednak namawiamy naszych klientów także do wanny. Przy obecnym pędzącym życiu, chwila relaksacyjnej kąpieli w wannie, każdemu sprawiła by przyjemność. Po za tym wanna sprawdza się także w przypadku posiadania dzieci. Ciężko wykąpać dziecko pod prysznicem. Kąpiel w wannie to dodatkowa forma zabawy dla małej pociechy. Niestety wielokrotnie ciężko wygospodarować miejsce na dwa produkty. Stąd czasami namawiamy naszych inwestorów na połączenie dwóch funkcji, czyli zastosowanie wanny z parawanem prysznicowym. Pozostaje nam jeszcze wygospodarowanie miejsca na pralkę. Obecnie łazienki mają w zadaniu oprócz spełniania swojej funkcji być w odbiorze łazienką kąpielową. Wolnostojąca pralka wizualnie psuje nam ten odbiór. Dlatego naszym inwestorom polecamy pralki do zabudowy, które można zakryć frontem meblowym. Taką formę zabudowy meblowej można umieścić obok szafki pod umywalkowej. Obecnie w mieszkaniach projektuje się łazienki wraz z funkcją toalety. Jednak my jesteśmy za rozdzieleniem tych dwóch funkcji, czyli łazienki – miejsca codziennej toalety i osobnego wc. Po pierwsze, chodzi o komfort zapachowy, po drugie mamy dodatkową umywalkę w której można wykonać poranna toaletę, bez stania w kolejce do łazienki. Oczywiście rozdzielenie pomieszczeń jest możliwe jeśli układ odpowiednich do pomieszczeń instalacji wod-kan i wentylacyjnych nam na to pozwala. W domach jednorodzinnych dbamy o to na etapie projektu budowlanego. W mieszkaniach czasami udaje nam się to zaprojektować , jeśli to możliwe, na etapie tzw. zmian lokatorskich w projekcie deweloperskim.

Dziękuję za rozmowę. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!