REKLAMA

Arkadiusz Grzędzicki - projekt kuchni "od kuchni"

ps | 04 marz 2015 12:41 0
Arkadiusz Grzędzicki, projektant. Fot. Archiwum

Podczas aranżacji należy stworzyć przestrzeń kuchenną, która będzie dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Musimy pamiętać, że średni czas użytkowania kuchni w Polsce to około 20 lat, dlatego warto dobrze przemyśleć jej projekt. Radzi projektant, Arkadiusz Grzędzicki.

Kuchnia jest wyjątkowym miejscem w przestrzeni mieszkania, ponieważ często łączy kilka funkcji: jest centrum spotkań rodzinnych i towarzyskich, ale przede wszystkim jest miejscem do magazynowania żywności, przetwarzania i przygotowywania posiłków. 

Jedna ze znanych firm produkująca wyposażenie kuchenne obliczyła, że dziennie w kuchni wykonujemy 360 różnych prac związanych z przygotowaniem posiłków. W ciągu całej żywotności kuchni przez 20 lat, takich czynności mamy około 2,6 miliona, dlatego tak ważne jest dobrze zorganizowana kuchnia. To szczególnie istotne przy małej kuchni. Przestrzeń należy podzielić na strefy, nawet jeśli jest bardzo mała musimy mieć je na uwadze.

Strefy w kuchni

Przy planowaniu kuchni jeszcze przed estetycznym jej aspektem, ważne jest byśmy zaplanowali miejsce na przechowywanie, zapasy (tj.lodówka, szafka magazynowa itp.). To w tej strefie będziemy przechowywać żywność jak i naczynia. Przy małej kuchni dobrym rozwiązaniem jest lodówka podblatowa. Jeśli jest taka możliwość dobrze jest również tworzyć wysokie słupki i zabudowy do samego sufitu. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Następna strefa to tzw.”strefa mokra”, czyli zmywanie, odkładanie naczyń, zmywarka, sortownik na odpady i miejsce na detergenty kuchenne, (nie zawsze uda nam się połączyć tyle funkcji w małej kuchni!). Przygotowywanie. W tej strefie najważniejszy jest blat kuchenny, łatwy dostęp do sztućców roboczych, przypraw, misek. To miejsce gdzie ważne jest swobodne, niczym nie skrępowane poruszanie się. Jeśli nie możemy w naszej małej kuchni pozwolić sobie na dużo blatów roboczych dzielących strefy to należy wygospodarować blat w tej właśnie strefie, nawet kosztem mniejszej płyty do gotowania.

Ostatnia strefa to gotowanie i pieczenie. Najwygodniejszym rozwiązanie w tej strefie jest słupek z piekarnikiem i kuchenką mikrofalową, na wygodnej do użytku wysokości. Często się jednak zdarza, że piekarnik tradycyjnie ląduje pod płytą ze względu na brak miejsca w kuchni. Nad płytą powinien znajdować się okap. W niewielkiej kuchni możemy zastosować okap do zabudowy w szafce wiszącej.

W małej kuchni często każdy centymetr jest bardzo ważny. Dlatego świetnym rozwiązaniem są duże szafki wiszące sięgające do samego sufitu. Nie można również zapominać o dobrej organizacji wewnątrz szafek. Mamy na rynku bardzo dużo możliwości dobrania wewnętrznych systemów pomagających w organizacji w szafkach. Są to różnego rodzaju przegrody, chwytaki, maty do szuflad, kosze czy wysuwane systemy w szafkach narożnikowych.

Pamiętajmy również o miejscu do jedzenia. Tu dobrze sprawdza się zabudowa grzejnika pod oknem z kawałkiem blatu, który wchodzi w parapet. Innym rozwiązaniem jest blat, znajdujący się na ścianie z możliwością rozkładania ( jeśli jest taka potrzeba) lub wsparty jedną nogą na stałe. Te rozwiązania sprawdzają się gdy nie ma za dużo blatów roboczych w kuchni.

Pierwsze wrażenie

Istotny jest styl i estetyka w jakim kuchnie planujemy. W małych pomieszczeniach nie sprawdzi się ciężka klasyka oraz bardzo ciemne drewno. Proponuję raczej płaszczyzny odbijające światło, dające głębię przy odpowiednim oświetleniu, które niewątpliwie jest bardzo ważnym elementem małej kuchni. Doskonale sprawdzi się szkło, lustro i MDF w wysokim połysku.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!