REKLAMA

Beton w salonie?

| 21 sty 2014 11:33 0

Monotonnie szary, surowy estetycznie, ciężki i - przede wszystkim - służący do celów konstrukcyjnych. Beton postrzegany jest głównie jako materiał budowlany. Okazuje się, że mogą z niego skorzystać także projektanci wnętrz.

Szukając nowoczesnych, oryginalnych rozwiązań projektowych, architekci sięgnęli także po beton. W praktyce okazało się bowiem, że jest on tworzywem dającym szerokie możliwości aranżacyjne. Kształtowanie dowolnych form, wybieranie polerowanych lub matowych powierzchni - to tylko niektóre atuty betonu architektonicznego, które zwróciły uwagę projektantów.

To prawda, coraz częściej nasz beton wykorzystywany jest w domach jednorodzinnych, których mieszkańcy poszukują nowoczesnych, niebanalnych rozwiązań – przyznaje Andrzej Koton, dyrektor ds. betonu na Region Wschodni w Lafarge. Obserwujemy przełamanie schematycznego myślenia o betonie. Nie jest on już jedynie materiałem budowlanym. Stał się inspiracją do aranżacji wnętrz – dodaje.

Beton także w domu

Przez długi czas beton architektoniczny wykorzystywany był przede wszystkim we wnętrzach publicznych - muzeach, galeriach handlowych czy biurowcach. Szczególnie korzystnie prezentował się w obiektach, których przestrzeń musiała zyskać artystyczny lub oryginalny wymiar, w których miała przykuwać uwagę i czarować, a nie tylko być zakładnikiem użyteczności. 

Z biegiem czasu beton architektoniczny pojawił się również we wnętrzach mieszkalnych. To pokłosie nurtu industrialnego, który narodził się w Nowym Jorku w latach 60. XX wieku. Choć jego źródłem była w głównej mierze recesja gospodarcza i związana z nią konieczność adaptacji przestrzeni przemysłowych do celów mieszkalnych, szybko znalazł zwolenników, Surowy wystrój wnętrz, chłodna kolorystyka, minimalizm stały się najbardziej rozpoznawalnymi elementami stylu indstrialnego. Doskonale w tę stylistykę wpisał się beton architektoniczny.

Ściany, kolumny, fotele i stoły

Przy wykorzystaniu betonu architektonicznego można formować ściany i sufity, projektować wewnątrz kolumny itp. Ale nie tylko. Dzięki dużej plastyczności nadaje się on także do formowania... mebli. 

Nasze meble betonowe, wyglądające na ciężkie monolity, są w rzeczywistości lżejsze
niż mogłoby się wydawać. Niekiedy ważą mniej niż gdyby były wykonane z litego drewna –
komentuje Joanna Ciecierska, specjalista ds. marketingu w firmie Vinderen, do której należy marka produktów wnętrzarskich wykonanych z betonu architektonicznego Morgan & Möller. To wszystko za sprawą skrupulatnie dobieranych mieszanek, a także technologii natrysku, z której korzystamy przy ich produkcji. 

Fotele, regały, stoły, komody, sofy... Wszystko z betonu. Do tego różne powierzchnie (imitujące marmur, postarzane, polerowane) i kolorystyka utrzymana przede wszystkim w rozmaitych odcieniach szarości, choć na specjalne zamówienie możliwe jest uzyskanie także innych barw.

Beton architektoniczny szczególnie dobrze sprawdza się we wnętrzach industrialnych, których od końca XX wieku stosunkowo wiele pojawiło się w naszym krajobrazie architektonicznym. Jednak ci, których razi jego surowość, nie muszą rezygnować z tego rozwiązania. Wystarczy zestawić go z bogatym wyposażeniem naznaczonym wielością detali i kolorów, by poprzez kontrast osiągnąć interesujący eklektyczny efekt.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!