REKLAMA

Biała kuchnia - matowa, w połysku czy łączona?

| 21 kwi 2016 10:50 4

Niesłabnącym zainteresowaniem klientów cieszą się fronty kuchenne w połysku, dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej – choć najczęściej wybieranym kolorem jest biel. Moda na wysoki połysk obecna jest od paru sezonów i najwyraźniej ten trend na stałe wpisze się w kanon wzornictwa. Nie można nie zauważyć również zainteresowania białym matem.

Przedstawiamy Państwu 10 zdjęć projektów białych kuchni w połączeniu z innymi modnymi obecnie kolorami we wnętrzach. Kuchnie te zaprojektowali architekci wnętrz z portalu Archiconnect.pl 

Nasi eksperci podpowiadają Państwu, co jest obecnie trendy we wnętrzach kuchennych, na co zwrócić uwagę projektując kuchnię, bądź zamawiając projekt u profesjonalisty.

Rosnący w siłę mat

Od przynajmniej dwóch lat wykończenie matowe frontów kuchennych zyskuje na znaczeniu – podkreśla Piotr Matuk, marketing manager WFM Kuchnie, moelke kuchnie – Grupa Szynaka Meble. Szczególne miejsce zajmuje w syntezie stylu klasycznego i nowoczesnego, gdzie klasyczny kształt frontu w konstrukcji ramiakowo-płycinowej wykończany jest na kolor charakterystyczny wcześniej dla kuchni nowoczesnych. W takim wypadku front wykończany jest zawsze na mat, a nawet supermat. Najczęściej jest to lakier, ale oferowane są również kuchnie w bardziej ekonomicznym wariancie z folią PCV na froncie. O swoją pozycje walczy, na razie ze słabymi efektami akryl w wykończeniu supermat. Jego przewagą jest trwałość i odporność na promienie UV, jednakże nie można go kształtować trójwymiarowo, więc w rachubę wchodzą wyłącznie gładkie powierzchnie. – dodaje Piotr Matuk.

Potęga drewna

Dla klientów poszukujących specjalnych doznań estetycznych i bliższego kontaktu z naturą proponujemy fronty lub dodatki w formie uchwytów z uszlachetnioną powierzchnią drewna. Szczotkowanie i strukturyzacja, lub jeszcze bardziej ingerujący w drewno proces ryflowania, pozwala na odkrycie i pokazanie wielu ciekawych i charakterystycznych dla niektórych gatunków drewna cech budowy, takich jak; porowatości naczyń, rysunek usłojenia, zawoje włókien, zmienna kolorystyka, czy sęki. Prezentacja i podkreślenie powyższych walorów naturalnego drewna nie uda się przy zastosowaniu lakieru w zbyt wysokim połysku. Lakier matowy pochłania światło, przez co umożliwia dokładne spojrzenie w głębię uwydatnionej struktury. – tłumaczy Leszek Baryluk, technolog ds. powłok lakierniczych firmy Drewpol.

Charakterystyczny połysk

Lśniące powierzchnie idealnie podkreślają nowoczesny charakter kuchni, a taki styl dominuje obecnie. Aranżacja kuchni w bieli podkreśla prostotę oraz schludność i czystość, a jasne wybarwienie frontów dodaje wnętrzu również elegancji i szyku. Jest to z pewnością uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w kuchniach o różnych powierzchniach – zarówno w małych, jak i w przestronnych wnętrzach. Białe fronty pozwalają stworzyć proste i minimalistyczne wnętrze, które dotrzymuje kroku najnowszym designerskim trendom. Są one jednak na tyle neutralne, że podczas aranżacji można użyć wielu stylów oraz rozwiązań – np. elementów wykończeniowych czy wybarwień ścian. Dodatkowy atut jednokolorowych frontów w połysku to szeroka możliwość doboru blatów. Pasują do nich zarówno blaty drewniane, jak i kamienne, a wybór zależy jedynie od preferencji klientów. – podkreśla Edyta Spozowska, projektant wnętrz Black Red White. 

Łączenie matu i połysku

Podjęcie tej trudnej dla wielu osób decyzji na pewno ułatwi modny obecnie trend łączenia obu tych powierzchni. Choć fronty w wysokim połysku wciąż są bardzo popularne, coraz rzadziej dominują one w zabudowie kuchennej. Proponowanym obecnie rozwiązaniem jest ich odpowiednie zestawienie z frontami matowymi, stanowiących ciekawy akcent i kontrast wobec całego projektu – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa. Najmodniejsze duety w nowoczesnych meblach kuchennych tworzą umiejętne połączenia różnych struktur, które się doskonale uzupełniają. Jeżeli zdecydujemy się więc na połyskującą górę, wówczas szafki dolne powinny być w wykończeniu matowym. W takim zestawieniu idealnie prezentują się struktury drewna, które możemy zastosować w dolnych rzędach zabudowy i połączyć z gładkimi, jednobarwnymi frontami lakierowanymi na wysoki połysk w zabudowie górnej. Jest to zresztą nie tylko modne i efektowne, ale również bardzo praktyczne rozwiązanie, polecane zwłaszcza osobom posiadającym dzieci czy zwierzęta. Na matowych frontach z rysunkiem drewna zabrudzenia nie będą tak widoczne, jak na frontach lakierowanych na wysoki połysk. Należy o tym szczególnie pamiętać wybierając projekt kuchni z frontami bez uchwytów, otwieranymi opcją "push to open". Jeżeli jednak zdecydowanie wolimy fronty w wysokim połysku i na takie się zdecydujemy zarówno w zabudowie górnej jak i dolnej, najnowsze trendy podpowiadają, by zastosować wówczas matowy, kontrastowy blat i np. cokoły dolne w tym samym kolorze, co również pozwoli osiągnąć atrakcyjny wizualnie efekt. – dodaje Sylwia Kowalska-Mikutel.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

4 komentarze. Skomentuj!