REKLAMA

Biuro – wnętrze, które musi być dobrze zaprojektowane

ps | 16 marz 2015 09:47 0
Zespół projektowy Musk Collective Design. Fot. Archiwum

Powierzchnie biurowe to w dzisiejszych czasach powód do dumy wielu właścicieli firm oraz projektantów wnętrz. Każdego roku na całym świecie przybywa osób pracujących w biurowcach. Z Józkiem Madejem, Katarzyną Sąsiadek i Weroniką Kiersztejn z biura projektowego Musk Collective Design rozmawia Piotr Sawczuk.

Co to znaczy dobrze zaprojektowane biuro?

Kiedy mamy do czynienia z wnętrzami biurowymi nie skłaniamy się ku gotowym rozwiązaniom czy prostym receptom na projekt. Każdy taki temat jest indywidualny i nie da się do niego podejść schematycznie. Dodatkowo, wnętrza biurowe rządzą się innymi prawami niż wnętrza mieszkań prywatnych. Zwraca się uwagę na aspekty takie jak: wizerunek firmy, jej strukturę, system pracy, ilość użytkowników czy mniej formalne przyzwyczajenia pracowników. Podsumowując: dobrze zaprojektowane biuro to przestrzeń, która mocno identyfikuje się z charakterem firmy, odpowiada temu co chce ona zakomunikować klientowi, często stosując rozwiązania nietypowe i nowatorskie. Wnętrza biurowe powinny mieć ludzki charakter, a co za tym idzie budować zadowolenie i efektywność pracowników.

Jakie wymagania mają właściciele dzisiejszych biur?

Wymagania właścicieli biur nie różnią się bardziej od wymagań innych klientów. Każdy chciałby uzyskać jak najlepszą przestrzeń przy jak najniższych kosztach jej realizacji. Nie obrażamy się na takie podejście (co zresztą widać w naszych projektach) i charakteru wnętrz poszukujemy przez niestandardowe rozwiązania, które mogą zastąpić wykorzystanie drogich materiałów wykończeniowych. Ważnym aspektem jest trwałość i mobilność przyjętych rozwiązań. Firmy – zwłaszcza przy dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku – również ewoluują, zmieniają profil i swoją strukturę. Projektowana przestrzeń musi przewidzieć te zmiany i być przemyślana o kilka kroków do przodu, dając możliwości jej wielowymiarowej adaptacji.

W swoich projektach stawiają Państwo na ekologię. Jak wpleść eko-trendy w powierzchnie biurowców?

W naszych projektach staramy się łączyć rożne podejścia, ekologia jest tylko jednym z nich. We współczesnych biurowcach istotnym jest aby mądrze zarządzać wykorzystywanymi zasobami (energia, woda, ogrzewanie), wprowadzając inteligentne systemy zarządzania (BMS). Oczywiście rozwiązania funkcjonalne czy wykończeniowe, już w mniejszej skali, biorące pod uwagę eko-trendy są konsekwencją całościowego myślenia i powinny być stosowane, jeśli tylko jest taka możliwość. Trafienie na świadomego klienta zdecydowanie ułatwia wprowadzenie pro-ekologicznych rozwiązań. Na szczęście jest ich coraz więcej.

Wasze biuro projektowe istnieje na rynku około 6 lat, a na swoim koncie macie wiele nagród. Jaka nagroda i dlaczego jest dla Was najważniejsza?

Póki co najważniejszą nagrodą było dla nas wyróżnienie w konkursie Architektura Roku 2013 SARP, w kategorii Młody Twórca. Jest ona podsumowaniem naszej dotychczasowej pracy i potwierdzeniem tego, że przyjęliśmy dobry kierunek rozwoju. Z najświeższych nagród bardzo cieszymy się z wygranej w konkursie „Projekt: Zatrudnienie”, dzięki której będziemy mieć możliwość wdrożenia naszego projektu na rynek. Mamy więc nadzieję, że niedługo pochwalimy się pierwszymi egzemplarzami mebli hotelowych.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!