REKLAMA

Blat kuchenny - modne wzory imitujące naturę

uk | 04 marz 2015 13:14 0

Modne są blaty, które jak najbardziej przypominają naturalne materiały i wyglądają niemal identycznie jak oryginał. Oczywiście, pożądane jest, aby blaty charakteryzowały się odpornością na wszelkie uderzenia, wgniecenia, zarysowania oraz ścieranie powierzchni.

W ostatnich latach ważnym trendem w projektowaniu wnętrz są wyraziste faktury oraz ich kontrastowe zestawianie, co urozmaica minimalistyczną prostotę architektonicznych brył. 
Istotne jest również tzw. projektowanie multisensoryczne, czyli design dla wszystkich zmysłów.
Zmysł dotyku stymulowany jest właśnie wyrazistymi fakturami.

Faktury obecne są na blatach, szafach, ścianach (okładziny drewniane, płytki z wzorami 3D), lampach lub podłogach. Dominują materiały naturalne szczególnie drewno lub jego imitacje, zestawiane w pomysłowe kombinacje z betonem, metalem (stal szczotkowana, miedz, mosiądz, cynk), szkłem, kwarcem, czy marmurem.

Powodzeniem cieszą się szczególnie matowe wykończenia. Faktury blatów, ale nie tylko – także szafek, ścian kuchni, są bardziej surowe. Wyraźnie eksponowane jest ciekawe usłojenie drewna, olejowane blaty. Niektóre powierzchnie noszą znamiona zużycia. Ta tendencja to wyraźny znak zmęczenia perfekcją wykończenia charakterystyczną dla produkcji masowej. Okazuje się, że tęsknimy za wyrobami wykonanymi ręcznie – podsumowuje Artur Dzikowski, ekspert Sieci Max Kuchnie.

Blaty kuchenne Pfleiderer są również odporne na działanie promieniowania UV. Pod wpływem intensywnego nasłonecznienia blaty te nie ulegają trwałym przebarwieniom. Detergenty i wszelkie domowe środki czystości nie ścierają, ani nie uszkadzają powierzchni naszych blatów kuchennych. Ponadto blaty są odporne na działanie pary wodnej. Wilgoć nie przenika w głąb właściwie zamontowanych i zabezpieczonych blatów kuchennych i nie powoduje rozwarstwień płyty. Rozlane na nich substancje i płyny nie wsiąkają w powierzchnię, nie powodują też powstawania trwałych plam.

Stylistyka stali hartowanej

Interesującą propozycją firmy Pfleiderer jest blat o nazwie „Stal Hartowana”, łączący 
surową stylistykę z odwzorowaniem poddanej przemysłowej obróbce stali. Jego ponadczasowy wzór typu „used look”, który imituje surową powierzchnię hartowanej stali sprawia, że możemy go łączyć z drewnem, bielą, szarością, a nawet z zimnym, nieco przydymionym odcieniem koloru niebieskiego.

Blat „Stal Hartowana” świetnie komponuje się zarówno w nowoczesnych aranżacjach, w których kontrastuje z minimalistycznymi frontami szafek, a także w eleganckich wnętrzach, gdzie stanowi wyrazisty detal uzupełniający eklektyczną całość. Dzięki swojej stonowanej kolorystyce i nieregularnemu wzorowi dodaje kuchni ponadczasowego charakteru i dynamiki.

Kuchnie autorskie

W nowoczesnej kuchni liczy się przede wszystkim funkcjonalność oraz dostosowanie do wymogów i życzeń klienta. Coraz częściej klienci decydują się także na autorskie zdobniki – są to przede wszystkim sublimacja, czyli trwałe nanoszenie na materiał grafiki lub obrazów oraz podświetlanie różnych elementów kuchni, nie tylko blatu kuchennego, ale też panelu ściennego czy baru – mówi Łukasz Gągało, Country Manager, DuPont Building Innovations (DuPont Corian).

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!