REKLAMA

„Ceramic Tile in Architecture 2014”. Zwycięzca w kategorii „Projekt wnętrza”

Mariusz Golak | 12 maj 2014 09:15 0

W 12. edycji konkursu projektowego „Ceramic Tile in Architecture 2014”, honorującego najlepsze realizacje, w których wykorzystano hiszpańskie płytki ceramiczne, główna nagroda w kategorii „Projekt wnętrza” przypadła pracowni Arquitectura – G w składzie: Jonathan Arnabat, Jordi Ayala-Bril, Aitor Fuentes oraz Igor Urdampilleta.

W obu kategoriach („Architektura” i „Projekt wnętrza”) do konkursu zostało zgłoszonych ponad 80 realizacji. W 2014 roku nagroda za najlepsze wykorzystanie hiszpańskich płytek ceramicznych przypadła młodej pracowni Arquitectura – G, która zaaranżowała wnętrze starej, wiejskiej willi Casa Luz, mieszczącej się w miejscowości Cilleros. Jurorzy docenili pomysł umieszczenia nowego wnętrza w strukturze istniejącego budynku (w przestrzeni jego patio), co dało niezwykle proste, a przy tym eleganckie i – co najważniejsze – oryginalne rozwiązanie projektowe. Uwagę zwróciło celowe i spójne zastosowanie płytek ceramicznych, które wykreowały przytulny klimat we wnętrzu. Ceramiczny materiał wykończeniowy za sprawą swojej kolorystyki i struktury dał wrażenie ciągłości między starym budynkiem a nowym pomieszczeniem zaaranżowanym przez architektów. W efekcie czerwona ceramika udanie koresponduje z kamienną fasadą budynku, tworząc zamkniętą całość.

Ja stwierdzili architekci z pracowni Arquitectura – G: Bywa, że współczesne podejście projektowe nie polega na zastosowaniu materiałów najnowszej generacji, ale zamiast tego korzysta się z lokalnej tradycji i sprawdzonych materiałów naturalnych, dostosowując projekt do kontekstu ekonomicznego i geograficznego.

W finale konkursu „Ceramic Tile in Architecture 2014” w kategorii „Projekt wnętrza”, oprócz pracowni Arquitectura – G, znaleźli się także: Francesc Rife Biel za projekt Roca Gallery w Szanghaju oraz Benedetta Tabliabue za projekt L’Oreal Academia w Barcelonie.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!