REKLAMA

Design czasów PRL powraca w nowym wydaniu

| 05 cze 2016 17:29 0

Epoka PRLu dla jednych kojarzy się z pospolitym stylem, powtarzalnością. Inni natomiast są w stanie odnaleźć w niej coś niesamowitego, co byłoby warte zaprezentowania obecnie. O wnętrzach w stylu PRL w nowoczesnym wydaniu, z projektantką Anną Ryplewską z biura Pracownia Aranżacja, rozmawia Piotr Sawczuk.

Jak obecnie mieszka przeciętny Polak?

Wydaje mi się, że w obecnych czasach, przeciętny Polak przyzwyczaja się do zmian. Wszystko wokół Nas się zmienia, zmieniamy sprzęty elektroniczne, telefony, prace, więc i mieszkania oraz codzienne życie, otoczenie zaczyna się zmieniać. Obecnie ludzie szukają prostoty, uporządkowania, minimalizmu, gdyż zdają sobie sprawę, że wszystko za chwilę może ulec zmianie. Nastąpią nowe trendy, nowe materiały, nowe oczekiwania, nowe urządzenia. Polacy wyprowadzają się na obrzeża miast, do osiedli z zabudową wielorodzinną lub do osiedli z zabudową jednorodzinną. Chcą chociaż na chwilę uciec ze zgiełku miejskiego szumu, hałasu, szybkości.

Idąc za tymi zmianami, jak wnętrze i otoczenie się przeobrażają?

Przede wszystkim zaczynają nabierać indywidualnego wyrazu. Odchodzą już wnętrza czy ogrody, które mają wyglądać tak samo jak u przysłowiowego „sąsiada”. Więcej osób stawia na połączenie elementów istniejących z nowymi założeniami, wprowadzając bardziej wyszukane materiały i wyszukane wyposażenie. Dzięki temu, w prostocie całego założenia i ujednoliconych barwach, pojawiają się elementy dawnych czasów – odnowione, przerobione, odświeżone. Jeszcze niedawne biele i czernie, a także kolorystyka beży i ciepłych barw przełamywana jest innym kolorem, detalem. Dzięki temu otoczenie staje się być bardziej interesujące i warte uwagi.

Jeszcze dużo jest mieszkań, które są przesycone intensywnymi barwami, albo posiadają meble z okresu PRL jak meblościanki, fotele i krzesła drewniane lub skórzane. Można to zauważyć m.in. przy poszukiwaniu ogłoszeń mieszkań do wynajmu. One przede wszystkim posiadają meble z dawnych czasów, i mimo że pomieszczenia są odnowione, to meble są na tyle trwałe, że nadal widnieją w polskich domach.

Jest dokładnie jak Pani mówi. Wiele mieszkań Polaków, nawiązuje jeszcze do epoki PRLu. Z różnych przyczyn. Czy widać na rynku wnętrzarskim powracającą modę na PRLowski wystrój wnętrz?

Wydaje mi się, że tak. Ludzie wybierają przede wszystkim prostotę i minimalizm, ale powracają również do rozwiązań bardziej wyszukanych. Ponadto moda na renowacje mebli, na wykorzystanie materiałów z recyklingu, na powrót do życia w ekologicznym stylu i w zgodzie z naturą, na stosowanie naturalnych materiałów we wnętrzach i ogrodach, to wszystko obrazuje, że Polacy lubią tworzyć, łączyć style, a przede wszystkim wykorzystywać elementy, którym można nadać drugie życie.

Meble nawiązujące do epoki PRLu, kiedy nie mamy okazji zmienić ich na nowocześniejsze, warto odnowić, zmienić im tapicerkę, oczyścić elementy drewniane. Ich kształt, forma czy styl, idealnie pasują i komponują się z nowoczesnymi rozwiązaniami, a takie wyposażenie jest samo w sobie ciekawym detalem i nietypowym wzorem w aranżacji każdego wnętrza.

Ale czy tylko we wnętrzu można zastosować rozwiązanie z meblami w stylu PRL?

Chyba nie do końca. Renowacja takich mebli pozwala na wykorzystanie ich także na zewnątrz. Charakterystyczne dla tego okresu fotele i krzesła są na tyle wygodne, że warto wykonać z nich własne, oryginale meble ogrodowe lub meble na taras. Nie ograniczajmy się wprowadzaniem różnych stylów jedynie do wnętrza. Wszystko bowiem co nas otacza wpływa na nasze samopoczucie, więc wyjście wnętrzem na balkon, taras czy ogród i wkomponowanie w nie elementów typowo kojarzonych z wnętrzami, może bardzo dobrze się sprawdzić, a także być niepowtarzalne w stosunku do innych rozwiązań. Łączenie stylów oraz łączenie elementów nowych ze starymi jest zarówno dużym wyzwaniem jak i ogromem możliwości aranżacyjnych. Nie jeden projektant ma wówczas duże pole do popisu i głowę pełną pomysłów, dzięki czemu powstają później unikatowe kompozycje i rozwiązania.

Jak można byłoby niewielkim kosztem zaaranżować PRLowskie mieszkanie, aby było modne, na dzień dzisiejszy?

Jeżeli mieszkanie wymaga odświeżenia w postaci przemalowania ścian, czy zmiany materiałów na podłogach, warto wówczas zastosować na nie rozwiązania klasyczne – biel, szarość, kremowy. Większość mebli z epoki PRLu jest bowiem przeważnie w odcieniach brązu, w związku z czym warto aby ciemna barwa brązu i dużo elementów w tym kolorze nie przytłaczały całego pomieszczenia. Na podłodze położyć można panele w jasnym kolorze lub kafle wielkoformatowe o stalowej lub beżowe fakturze. Meblościanki charakteryzujące się błyszczącymi frontami warto pozostawić w swojej formie. Szklane witryny, które się w nich znajdują pokryć białą folią matową z nowoczesnym delikatnym wzorem, półki podświetlić taśmą led od wewnątrz. Część frontów meblowych można okleić naklejką w białym, szarym lub intensywniejszym kolorze, zachowując jednak przy tym umiar. Usunąć stare uchwyty lub zmienić na nowocześniejsze, np. kulki czy sześciany.

W fotelach elementy drewniane przemalować na kolor grafitowy lub biały, a tapicerkę obić ładnym intensywnym kolorem - turkusowym, limonkowym, morelowym czy z charakterystycznym nowoczesnym pastelowym wzorem. Krzesła można przemalować na biało, a kanapy czy sofy okryć miękkim jasnym materiałem, na którym znajdą się poduchy w kolorze tapicerki foteli. Na stół położyć kolorową szybę, a całe mieszkanie udekorować dodatkami w nowoczesnym stylu oraz w kolorze dobranych tapicerek mebli.

Są to jedne z przykładów jak w szybki sposób przearanżować wnętrze z epoki PRL niedużym kosztem, ale jeżeli chcemy bardziej poszaleć, wówczas warto skupić się również na dodatkach i dodatkowym wyposażeniu, bo one nadają wizualnego „smaku” nie jednej przestrzeni.

Ile mógłby kosztować taki projekt?

Cena wykonania projektu przekształcenia wnętrza zależna jest od składowych jakie ma zawierać taka aranżacja. Opracowaniu poddana może zostać jedynie dekoracja mieszkania, ale także całe odnowienie z zachowaniem istniejących mebli, czy być zmienione całe pomieszczenie z uwzględnieniem odnowienia mebli z czasów PRLu lub wstawienie takowych do wnętrza. W zależności od wyboru formy aranżacji i konieczności wykonania niezbędnych rysunków potrzebnych do zaprojektowania wnętrza, ceny kształtować się będą od 80zł za metr kwadratowy do nawet 250zł za mkw przy bardziej wyszukanych, problematycznych pomieszczeniach i wykonaniu kompleksowego, pełnowartościowego projektu. Czasami jednak nie jest potrzebny rysunek wnętrza, aby móc wnętrze przearanżować. Wówczas można skorzystać z konsultacji lub jednorazowego doradztwa. Konsultacja taka mieści się w granicach ceny od 1500,00 zł wzwyż. Zakłada ona jedno bądź kilka spotkań w aranżowanym miejscu w zależności od ustaleń z inwestorem. Dobierane są wówczas wszystkie składowe potrzebne do wykonania wnętrza – meble, materiały, farby, dodatki.

Wszelkie decyzje co do ceny wykonania projektu i przebiegu współpracy są ustalane na pierwszym spotkaniu w miejscu opracowywanego pomieszczenia. Spotkanie takie jest odpłatne w kwestii jednorazowego doradztwa lub dojazdu i mieści się w kwocie od 100 do 300 zł. Cena zależna jest od czasu, który projektant musi poświęcić na takie doradztwo. Przy decyzji o dłuższej współpracy pierwsze spotkanie może być jedynie poglądowe, na którym zostaną ustalone wszystkie dalsze warunki współpracy. Przy jednorazowym spotkaniu czy konsultacji przebieg prac jest bardziej skumulowana i krótkotrwała.

Czy epoka PRLu była designersko ciekawym czasem?

Patrząc na wnętrza z tego okresu oraz na meble, które do tej pory pozostały w wielu domach w Polsce, sądzę że był to czas na meble bardzo trwałe i dobrze wykonane, które przetrwały długi okres czasu. Obecnie wszystko wymieniamy. Meble wykonywane są z prostych, lekkich materiałów do montażu, jednak szybko ulegają zniszczeniu i są wymieniane na nowe. Mimo, że zarówno dawniej jak i dziś design tych dwóch epok charakteryzuje się prostotą, stylem, prostymi rozwiązaniami i możemy łączyć jedne z drugimi, to dla wielu osób dawne rozwiązania są niedoceniane i będące wręcz nieciekawe, a dla innych są nutą historii, którą można odtworzyć na nowo, nadać nowych kolorów i dostosować do nowoczesnych wnętrz. Dawne pomieszczenia były wygodne. Meblościanki o lakierowanych frontach obecnie zastąpiono szafami wnękowymi o równie prostych kształtach, a charakterystyczne tapety z wzorami bardziej wyszukanymi o mieniących się wzorach czy trójwymiarowych fakturach (mimo że niektóre wzory powtarzają się do dziś).

Design tamtych czasów powraca w nowym, lekko przerobionym wydaniu. Za każdym razem się sprawdza, zwraca uwagę, ciekawi i pasuje do nowych aranżacji. Proste linie z lekko zaoblonymi kształtami w designerskim stylu, a do tego wygoda, trwałość wykonania, funkcjonalność i przemyślenie rozwiązań w każdym calu, pozwala powiedzieć, ze był to okres bardzo interesujący pod względem designu. Najlepszym tego dowodem jest powrót do dawnych czasów, do odnawiania i projektowania nowych mebli o podobnym zarysie i przeznaczeniu, z użyciem współczesnych, obecnie dostępnych na rynku materiałów. Warto zatem zastanowić się przy aranżacji własnych pomieszczeń czy nie warto zostawić kilku tak charakterystycznych unikatów, które przeobrażone do obecnych czasów będą niepowtarzalnym wyposażeniem, którego nie będzie w stanie się skopiować czy powielić, a wnętrze stanie się oryginalne, funkcjonalne i wygodne.

Dziękuję za rozmowę. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!