REKLAMA

„Dobre wnętrze” – ekspert radzi, jakie elementy powinno posiadać

uk | 16 sty 2015 14:47 0

Projekt architektoniczny jest kompletny, kiedy wszystkie jego elementy są zgodne z przepisami, funkcjonalne i przede wszystkim przyjemne w użytkowaniu. By osiągnąć te cele, warto zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły.

  • Dobry projekt wnętrza wymaga troski o najdrobniejsze szczegóły

    Rafał Osiński z firmy Häfele
     
    W przypadku okuć liczy się forma, trwałość, rodzaj materiału i wykończenie. W tej materii architekt powinien proponować rzeczy wartościowe i funkcjonalne. Przykładem mogą być klamki firmy Manital o artystycznej i lekko ekscentrycznej formie. Są bardzo wygodne i wytrzymałe, ale niebanalny wygląd z powodzeniem ożywia usystematyzowane biurowe wnętrza lub uzupełnia kolorowe, mieszkaniowe aranżacje. Z drugiej strony możemy zdecydować się na klamki rustykalne firmy Giara, bez których nie obędzie się żadne wnętrze stylizowane na wiekowe. Niektóre elementy warto czasem schować przed wzrokiem użytkowników. Przykładem są kryte ościeżnice, które sprawdzają się tam, gdzie zależy nam na płaskich, jednolitych powierzchniach. System Argenta Invisidoor to przykład takiego rozwiązania. Prezentuje się szczególnie dobrze, gdy kolor drzwi odpowiada kolorowi ścian. To z pozoru drobny detal o wielkim znaczeniu estetycznym. Niektóre systemy przesuwne z serii Slido są w stanie utrzymać skrzydła drzwiowe nawet o wadze do 500 kg. Można więc mówić nie tyle o drzwiach,co o całych ścianach przesuwnych. Rozwiązaniu doskonałym, gdy np. projektujemy salony łączące się z biblioteką, kuchnią czy dużym hallem. Przykładem takiego nowoczesnego narzędzia jest system "Dialock". To rodzina terminali ściennych, drzwiowych i meblowych, które oferują możliwość integracji z systemami zarządzania budynkiem. W ten sposób dostęp do konkretnych obszarów obiektu można uzależnić np. od pory dnia i dostosować do godzin pracy całych firm, urzędów, a nawet poszczególnych osób.

Klamki i zawiasy

Jednymi z istotnych detali są okucia drzwiowe. Przykładem mogą być klamki do drzwi wewnętrznych. Odpowiednio dobrane, świetnie uzupełniają aranżację wnętrza. Dzisiejszy rynek oferuje cały przekrój klamek. Spotkamy więc rozwiązania standardowe, rustykalne, nowoczesne i wysoce designerskie. Każde znajdzie swoje zastosowanie w zależności od potrzeb konkretnej przestrzeni, a przy tym zapewni oczekiwany komfort użytkowania.

Drzwi przesuwne

Architektoniczne szczegóły wpływają również na komfort poruszania się w budynku. Na wygodę przechodzenia między pomieszczeniami można wpłynąć np. użyciem systemów drzwi przesuwnych zamiast konwencjonalnych drzwi uchylanych. To szczególnie przydatne tam, gdzie liczy się każdy centymetr miejsca.

Komfort poruszania się

Planując komfort poruszania się po budynku, dobrze też zwrócić uwagę na kontrolę ruchu w obiekcie w trakcie jego użytkowania. To łatwiejsze, gdy do dyspozycji jest np. elektroniczny system kontroli dostępu. Takie rozwiązanie sprawia, że pewne obszary można przeznaczyć tylko konkretnym osobom (np. serwisantom w obiektach hotelowych lub pracownikom gastronomii). Z drugiej strony takie systemy ułatwiają korzystanie z pomieszczeń gościom w ośrodkach rekreacyjnych. Jeden elektroniczny klucz otworzy bowiem drzwi do pokoju, sauny, basenu lub siłowni, uruchomi windę lub klimatyzację w pokoju, ale nie pozwoli już na wstęp do korytarzy technicznych lub biur. 

 

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!