REKLAMA

Drewniana podłoga jako inspiracja dla wnętrz

uk | 04 lut 2015 14:29 6

Od kilku lat na topie są deski szczotkowane i ryflowane. Natomiast w tym roku na topie będą podłogi piłowane. Takie wykończenie powierzchni jest nie tylko interesujące wizualnie, ale i bardzo praktyczne. Nieregularna struktura świetnie maskuje ślady użytkowania czy nawet uszkodzenia mechaniczne.

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych, tworzących niepowtarzalny klimat w naszych domach czy mieszkaniach. Często nawet gra w nich główną rolę. 

Coraz modniejsze stają się podłogi o bardzo dużym formacie zwłaszcza wśród właścicieli otwartych pomieszczeń. Deski bardzo wielu gatunków dostępne są dziś w wielkościach nawet 28 cm szerokości i 3 m długości. Tego rodzaju podłoga jest niezwykle efektowana. Podkreśla elegancki charakter wnętrza i dodaje klasy.

Do niedawna na naszych podłogach drewnianych królował lakier półmatowy. Dziś tego typu wykończenie jest zdecydowanie passé. Kierunek dyktują miłośnicy naturalnych wnętrz, dzięki którym olejowanie podłogi przeżywa prawdziwy renesans.

Olej delikatnie zabezpiecza posadzkę i daje możliwość punktowej renowacji. Łatwo wnika w pory drewna, podkreśla jego usłojenie i skutecznie chroni podłogi przed nieprzyjemnymi przygodami. Zaolejowany parkiet pochłania i oddaje wilgoć, oddycha i nie elektryzuje się, jest więc przyjazny alergikom i astmatykom.

Najnowsze trendy w dziedzinie designu wymusiły również na producentach lakierów stworzenie wersji matowych czy ultramatowych. Miłośnicy tego rodzaju wykończenia nie muszą więc już wybierać między naturalnym wyglądem desek, a właściwościami użytkowymi lakieru.

 • "Piłowana" struktura i szary kolor

  Wojciech Szyszkowski, firma Lares, dystrybutor podłóg drewnianych marek Bauwerk, Kahrs, Timberwise i Junckers

  W ostatnich miesiącach zauważamy zwrot miłośników podłóg dębowych w kierunku najbardziej prestiżowej selekcji drewna – Select. W tej grupie znajdują się deski bez sęków i znacznych różnic kolorystycznych. Podłoga z nich wykonana jest niemal jednolita na całej powierzchni. Charakteryzuje się także regularnym, łagodnym rysunkiem słojów. Co ciekawe, amatorzy takich gatunków jak modrzew, czy jesion nadal najchętniej wybierają deski o różnej barwie i strukturze drewna, czyli w selekcji Country czy Rustic.

  Podłogi oferowane przez wiodących europejskich dostawców dostępne są w różnych wariantach struktur. Piłowanie wierzchniej warstwy drewna oraz fabryczne wykończenie desek olejem eliminuje potrzebę szlifowania zużytego, porysowanego lakieru. Deski o takiej fakturze starzeją się w bardzo ciekawy sposób. A każda dodatkowa rysa dodaje podłodze uroku. 

  Nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach urosło grono zwolenników podłóg szarych. Trend ten utrzyma się również w najbliższym roku. Szary jest doskonałą bazą do aranżacji wnętrza zarówno na podłogach, jak i ścianach. Jego odcienie wydobywają piękno naturalnego drewna dębowego, podkreślają ziarna i tekstury, nadając wnętrzu zupełnie nowy charakter. Producenci oferują deski w wielu odcieniach szarości od jasnych, neutralnych po ciemne, głębokie grafity. Jest więc z czego wybierać.
   
  Firma Bauwerk Parkett wprowadziła nową technologię wykańczania powierzchni desek. Zabezpieczona metodą "B-Protect" podłoga jest skutecznie chroniona bardzo matowym lakierem, zachowując jednocześnie naturalny wygląd, zarezerwowany dotychczas dla podłóg olejowanych.

6 komentarzy. Skomentuj!