REKLAMA

Drewniana podłoga - to kochają Polacy

| 15 marz 2016 12:43 1

Drewniana podłoga ociepla wnętrze. Dlaczego i o jaki rodzaj drewnianej podłogi warto pokusić się do swojego domu czy mieszkania? Na to i wiele innych pytań, odpowiada Bartłomiej Cybulski, Quick-Step Country Manager Polska.

Fot. Bartłomiej Cybulski

Początek pięknej historii. Tak mówią Państwo o wyborze do domu drewnianej podłogi. Czy Polacy kochają podłogi drewniane?

Nasze hasło „początek pięknej historii” odnosi się do wszystkich podłóg. Nie tylko drewnianych, ale również winylowych (lyvin) i laminowanych. Zauważyliśmy, że bardzo wiele osób przykłada wagę do koloru ścian, ale podłoga traktowana jest już trochę po macoszemu. Często zapominamy o tym, że to tak duża powierzchnia i kolor bardzo mocno decyduje o charakterze wnętrza. A przecież podłoga jest jednym z pierwszych elementów, które pojawiają się w domu czy mieszkaniu. Meble, sprzęty, dodatki przychodzą dopiero później. Poza tym w przeciwieństwie do koloru ścian i mebli zmieniamy ją rzadziej, pozostaje z nami na dłużej. Warto zatem urządzanie mieszkania rozpocząć od dokładnie przemyślanego doboru podłogi. Zwróćmy uwagę na jej wygląd, jak będzie to wpływać na całość aranżacji, a potem pomyślmy o dobraniu kolorów ścian i dalszego wyposażenia. Wybierając rodzaj materiału, z którego jest zrobiona warto przeanalizować nasz styl życia. Podłoga drewniana jest najlepszym rozwiązaniem tylko w niektórych przypadkach.

Polacy lubią towary luksusowe, a za taki uchodzi drewno. Jednak nie każdą podłogę drewnianą można uznać za luksusową. Jeśli mamy do czynienia ze słabej jakości gatunkiem drewna, małym rozmiarem klepek, niskiej jakości wykończeniem powierzchni, to trudno mówić o dobrej podłodze. Na wysoką jakość ma wpływ klasa selekcji, precyzja wykonania łączeń, czy poziom wilgotności samego drewna. Obok walorów estetycznych, to właśnie jakość i parametry techniczne decydują o tym czy podłoga jest luksusowa. Niestety Polacy nadal kupują sporo niskiej jakości podłóg tylko dlatego, że są zrobione z drewna.

Luksus wiąże się bardzo mocno z komfortem użytkowania i spełnianiem przez produkt naszych oczekiwań. Podłogi laminowane, na przykład są dużo twardsze niż drewno, są bardziej odporne na uderzenia, wgniecenia i zarysowania. Co więcej, taka podłoga jest niezwykle łatwa w montażu. Z kolei podłogi winylowe (lyvin) są całkowicie odporne na wodę, nie wymagają dylatacji pomiędzy pomieszczeniami. Są dużo lepsze od drewnianych w momencie zainstalowania ogrzewania podłogowego, gdyż temperatura nie wpływa tak mocno na zmianę ich wyglądu i długowieczność. Oczywiście, drewniane podłogi są naturalnie piękne, ale dość delikatne, łatwiej na nich o mechaniczne uszkodzenia. Czy wiedząc zatem, że nasza podłoga będzie intensywnie użytkowana – mamy małe dzieci lub bardzo lubimy życie towarzyskie – warto zawsze decydować się na drewno?

Jakiego rodzaju podłogi i w jakiej kolorystyce są obecnie najchętniej kupowane na naszym rynku?

Niesłabnącym powodzeniem cieszą się wzory w naturalnych, ciepłych odcieniach dębu. Powoli jednak zmieniają się gusta Polaków. Coraz więcej osób zwraca się w stronę jaśniejszych podłóg. Szczególnie, że metraże naszych mieszkań nie są bardzo duże w porównaniu z Europą Zachodnią. W mniejszym mieszkaniu ciemna podłoga drewniana może trochę przytłaczać, dominować aranżację i optycznie zmniejszać wnętrze. Nie zawsze też lubimy klasyczne rozwiązania aranżacyjne, coraz modniejszy jest minimalizm czy stylistyka fusion, z którymi klasyczne, nasycone kolory podłogi nie zawsze dobrze się zgrywają.Ile wspólnego ma podłoga winylowa z winylową płytą gramofonową?

Winyl (livyn) jako materiał do produkcji podłóg jest podobny do tego, z którego zrobione są płyty. Jednakże w procesie produkcji do podłóg winylowych dokładanych jest sporo dodatków, które mają zapewnić domownikom większy komfort. Materiał na taką podłogę składa się z kilku warstw, co poprawia ich walory użytkowe i nadaje odpowiedni wygląd. Na pewno amatorzy czarnych krążków docenią to, że winylowa podłoga bardzo dobrze wygłuszy ich wnętrze.

Jakie są zalety podłóg drewnianych, laminowanych i winylowych?

Przede wszystkim laminaty charakteryzują się dużą twardością i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, dodatkowo łatwo się je montuje. Generalnie są dość wrażliwe na wilgoć, ale i tutaj zdarzają się wyjątki. Podłogi z laminatu mają dobrą przenikalność cieplną, warto jednak zastosować odpowiedni i polecany do nich przez producenta podkład. Wyłożona nimi powierzchnia jest dość ciepła, ale gdy niższa kondygnacja nie jest ogrzewana również warto zwrócić uwagę na zastosowanie warstwy izolującej. Parametry dźwiękowe poprawia się przez zmontowanie wyciszających podkładów na równym i gładkim podłożu betonowym. Laminaty wymagają dylatacji pomiędzy pomieszczeniami oraz co 13 m w każdym kierunku.

Winyle (livyn) z kolei to materiał elastyczny. Taką podłogę łatwo się montuje, gdy zastosujemy system pływający. W przypadku klejenia dopuszczalne są nierówności podłoża do 1mm/200cm i wówczas lepiej zatrudnić specjalistę z doświadczeniem. Same w sobie są dość ciepłe, a dzięki niskiej oporności cieplnej doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe. Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają dylatacji pomiędzy pomieszczeniami nawet przy montażu w systemie pływającym, a dylatacje obwodowe wymagane są tylko w pływających i tylko o wielkości 2mm.

Podłogi drewniane są podatne na wgniecenia i pomimo zabezpieczania ich chemicznie, lakierami czy olejami, pozostają dość wrażliwe na wodę. Obecnie technologia produkcji parkietów pozwala na ich samodzielny montaż w systemie pływającym, ale jeśli myślimy o klejeniu lepiej już skorzystać z usług fachowca. Podłoże w ich przypadku musi być solidne i zwarte. Parkiety drewniane są najcieplejsze w dotyku i mają słabą przenikalność cieplną. Stukanie można znacznie zredukować lub je ograniczyć stosując odpowiedni podkład na równym i gładkim podłożu betonowym. Przy systemach pływających konieczne jest zastosowanie dylatacji.

Czy podłoga drewniana nadaje się do pomieszczeń, w których jest wilgoć, np. łazienek?

Jedynie specjalne gatunki drewna można zastosować w łazienkach ze względu na ich niski poziom chłonięcia wody oraz dobrą stabilność wymiarową – np. teak w wersji litej, klejonej do podłoża. Tam gdzie panuje duża wilgotność nie zaleca się montażu drewnianych podłóg warstwowych. W takich pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzaj się winyle lub odpowiednie laminaty, które estetyką obecnie nie ustępują drewnu.

Dziękuję za rozmowę. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

1 komentarz. Skomentuj!