REKLAMA

Eko to dziś z pewnością bardziej trend niż świadoma potrzeba

| 18 kwi 2016 13:37 0

Ekotrend jest zjawiskiem powszechnym i ogólnoświatowym. Architekci i projektanci coraz częściej dbają o to, aby wnętrza i nie tylko, były zaprojektowane zgodnie z naturą. O ekodesignie rozmawiamy z Agnieszką Goryjewską i Karoliną Górnisiewicz z pracowni Your Interiors.

Czy i w jakich kierunkach świata widoczny jest ekotrend?

Jak sam Pan wskazuje, ekotrend, jak wiele trendów jest zjawiskiem powszechnym i ogólnoświatowym. Przejawia się głównie w kreowaniu zdrowego modelu życia, trosce o to co jemy i jakimi rzeczami się otaczamy. Eko trend jest zjawiskiem wynikającym z coraz większej świadomości ludzi, dotyczącej zdrowego i zgodnego z naturą trybu życia. Związany i rozpowszechniany w lokalnych społecznościach, niezależnie od wielkości aglomeracji.

Czy kierunek eko jest modny, czy jest to bardziej wymóg współczesnego, pędzącego, konsumpcyjnego świata?

Obecnie obserwujemy olbrzymi wzrost zainteresowania wszystkim co jest eko. Sformułowanie eko jest dziś modne, dlatego wiele lunch barów, sklepów, przedmiotów, towarów spożywczych nosi ten przedrostek, nierzadko "na wyrost". Eko to dziś z pewnością bardziej trend niż świadoma potrzeba. W dziedzinie designu i projektowania wnętrz kierunek eko, to najczęściej zestaw kolorów, materiałów i elementów, których połączenie sprawia, że przestrzeń lub obiekt nazywamy eko. Jednakże, aby mówić o prawdziwie ekologicznym designie nie wystarczy naturalne drewno, biały kolor i metka z makulaturowego papieru. Dziś coraz więcej powstających projektów z całą pewnością możemy nazwać prawdziwie eko. Przy ich tworzeniu uwzględnia się jakość - solidne krzesło posłuży nie jednemu pokoleniu, ponadczasowość, pochodzenie materiałów, lokalna produkcja. Wszystkie te aspekty wpływają na koszty, produkcję, transport a więc wszystko to, gdzie ukryta jest troska o naturę.

Obszerniejsza rozmowa: TUTAJ!

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!