REKLAMA

Eko wnętrze - projekty architektów wnętrz, w zgodzie z naturą

| 01 cze 2016 13:30 0

Styl eko święci coraz większe tryumfy wśród miłośników prostych, a zarazem efektownych aranżacji. Nie tylko ze względu na wszechobecną popularyzację ekologicznego stylu życia, ale również dzięki wykorzystywaniu wysokojakościowych i odznaczających się naturalnym pięknem materiałów. Przedstawiamy 13 projektów wnętrz eko, których autorami są projektanci serwisu Archiconnect.pl

Ekologia przenika obecnie większość aspektów życia, począwszy od diety, poprzez zasady doboru przedmiotów codziennego użytku, a na sposobie organizowania wszelkich aktywności skończywszy. Niemniej życie w zgodzie z ekologią to znacznie więcej niż starannie skomponowany jadłospis, czy korzystanie z energooszczędnych sprzętów. Ekologiczny styl życia to również dbałość o wnętrza, które za sprawą trafnie dobranych materiałów i elementów dekoracyjnych staną się komfortowe i bardziej przyjazne dla użytkowników.

  • Eko-designerzy

     

    Agnieszka Goryjewska i Karolina Górnisiewicz z pracowni Your Interiors
     
    Nasze działania z zakresu ekodesignu odnoszą się zarówno do realizacji projektów wnętrzarskich, jak również do projektowania elementów wyposażenia wnętrz. Równolegle z aktywnością na polu architektury wnętrz, zajmujemy się tworzeniem unikatowych lamp, zabawek, itp., wszystkie przedmioty powstają z materiałów przetwarzalnych, takich jak np. papier. W odniesieniu do projektowania wnętrz, znamion ekodesignu upatrujemy w wykorzystywaniu gotowych, starych lub nowych przedmiotów i nadawaniu im nowej funkcji - tz. ready made, gdzie ceramiczna misa może stać się abażurem do lampy, a stare drzwi efektownym zagłówkiem łóżka. Wprowadzając w nowo projektowaną przestrzeń przedmioty noszące ślad czasu i nadając im nowe oblicze, tworzymy wnętrza o unikalnych elementach i charakterze.

Eko-projektowanie

Kluczem do stworzenia efektownej aranżacji w stylu eko jest umiejętne skomponowanie ze sobą naturalnych materiałów z delikatną i neutralną paletą barw. Chętnie wykorzystywanym współcześnie patentem na eko wnętrze jest harmonijne zestawienie drewna z eksponującymi zewnętrzną roślinność przeszkleniami. Zabieg ten pozwoli nam wprowadzić do domu dużo światła, a zarazem stworzy wystrój wprost zainspirowany naturą. Co ciekawe, drewno we wnętrzach wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców, m.in. dzięki emitowaniu ujemnych jonów oraz neutralizowaniu niektórych toksycznych substancji obecnych w powietrzu. Drewno posiada także naturalne właściwości regulowania wilgotności powietrza, a także, jak żaden innym materiał, umożliwia kreowanie przytulnej i ciepłej atmosfery. Skłaniając się ku bardziej tradycyjnym rozwiązaniom warto docenić urok prostych form, powstałych z materiałów poddanych minimalnej obróbce, takich jak drewniane ościeżnice, czy progi ułożone z nadmorskich otoczaków. Istotnym aspektem wnętrz eko jest również wyżej wspomniane naturalne światło. W sytuacji, gdy nasz dom nie ma dużych okien, powinniśmy zrezygnować ze zbyt ciężkich rolet, firan oraz zasłon lub też zastąpić je lżejszymi odpowiednikami, pozwalającymi swobodnie przenikać promieniom słonecznym. Sprytnym zabiegiem optycznie powiększającym okno jest pomalowanie framug na biało.

Naturalny detal

Co jeszcze można zrobić, by nasz dom w pełni odpowiadał wyznacznikom stylu eko? Oczywiście właściwie dobrać wszelkie elementy dekoracyjne i aranżacyjne. Do grona najbardziej pożądanych materiałów należą tkaniny, takie jak len, surowe płótno, czy niebarwiona bawełna, a także surowce, do których zaliczyć można wiklinę, bambus, rattan, drewno, niepoddane obróbce kamienie oraz łupane fragmenty skał. Wnętrze eko nie powinno niemniej nawiązywać do natury jedynie poprzez swój wygląd. Równie ważne jest wykorzystanie przedmiotów oraz materiałów, które zostały wyprodukowane w zgodzie z poszanowaniem ekosystemu oraz nie będą stanowić dla niego zagrożenia w momencie, gdy minie ich okres użytkowania. Jeśli konieczne jest wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologicznie elementów wystroju, warto zwrócić uwagę na to, czy mogą one być poddane późniejszemu recyklingowi lub też, czy zostały częściowo wyprodukowane z ponownie przetworzonych materiałów. Wnętrzom eko uroku dodadzą także własnoręcznie wykonane dekoracje lub samodzielnie odnowione stare meble. Z kolei wszelkie udogodnienia elektroniczne powinny być obowiązkowo energooszczędne.

Wnętrza w stylu eko są nie tylko przyjazne naturze, ale również bardzo efektownie prezentują się tak w nowoczesnej, jak i tradycyjnej odsłonie, a także potrafią stworzyć zaciszną i sprzyjającą wyciszeniu zmysłów atmosferę.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!