REKLAMA

Fajne metody na odświeżenie wnętrza

| 10 cze 2016 09:29 0

W dużej liczbie polskich mieszkań króluje jeszcze styl rodem z PRL-u. Z różnych przyczyn - braku pieniędzy na remont, braku chęci, braku pomysłu. Jak niewielkim nakładem finansowym oraz jakimi zabiegami można odświeżyć wnętrze, w którym czuć jeszcze ducha poprzedniej epoki - podpowiada architekt wnętrz Paulina Piecychna ze studia Pepe Interiors.

Jeśli chcemy odświeżyć nasze mieszkanie niewielkim nakładem finansowym, to potrzebne nam są przede wszystkim chęci, czas oraz internet. W sieci jest mnóstwo blogów oraz portali wnętrzarskich, na których możemy znaleźć nie tylko inspiracje jak zmienić nasze wnętrze według aktualnie panujących trendów, ale również konkretne sposoby na przeprowadzenie samodzielnej renowacji mebli czy podłogi. Obecnie nasz rynek jest przesycony materiałami wykończeniowymi.

Najczęściej decydujemy się na odświeżenie kuchni czy łazienki. Taki szybki remont możemy przeprowadzić samodzielnie w ciągu jednego weekendu i nasze mieszkanie może się zmienić nie do poznania. Jeśli chcemy zmienić fronty kuchenne najlepiej jest zaopatrzyć się w nowe uchwyty do mebli, farbę do mebli drewnianych (wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna lub emalią rozpuszczalnikową alkidową), szeroki pędzel, szlifierkę lub papier ścierny (granulacja 120), rozpuszczalnik i szmatki. Szlifierką lub papierem ścieramy starą powłokę mebli tak, aby odsłonić właściwą warstwę materiału.

Następnie szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem należy przetrzeć powierzchnię, aby rozpuścić i usunąć z nich wszystkie zanieczyszczenia. Tak przygotowane fronty możemy pomalować przy użyciu szerokiego pędzla, nakładając farbę zgodnie z kierunkiem słojów. Po kilku godzinach, kiedy pierwsza warstwa wyschnie możemy przystąpić do nałożenia w tej sam sposób drugiej warstwy farby. Jeśli fronty kuchenne są z płyt MDF należy użyć wodorozcieńczalnej farby akrylowej półmatowej. Z kolei jeśli na frontach mamy okleinę, najlepiej będzie ją usunąć poprzez przyprasowanie folii gorącym żelazkiem i starcie powierzchni papierem ściernym drobnoziarnistym (o granulacji 180-220), a następnie pomalować farbą wodną akrylową i wykończyć lakierem. Jeśli fronty są gładkie (bez frezów czy ramek) możemy je okleić na nowo.

Kolejnym efektownym sposobem na szybką zmianę efektu wizualnego danego pomieszczenia jest np. pomalowanie glazury w łazience. Potrzebujemy do tego rozpuszczalnik, szmatki, papier ścierny (granulacja 440), taśmy maskujące do krzywizn lub taśmę papierową, pędzel (do płytek z fugami) lub wałek (do płytek bez fug), farbę podkładową, farbę do glazury oraz szablony wycięte z tektury (jeśli chcemy stworzyć nowy wzór na płytkach kwadratowych). Na początku musimy przygotować powierzchnię glazury przez odtłuszczenie jej szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem, a następnie papierem ściernym zetrzeć wierzchnią warstwę.

Części, których nie chcemy malować należy dobrze zabezpieczyć taśmą tak, aby nie powstały zacieki. Farbę podkładową nakładamy pędzlem i zostawiamy wyschnięcia. Kolejnego dnia możemy przystąpić do malowania farbą właściwą na dwie warstwy w odstępstwie kilku godzin między kolejnymi malowaniami przy użyciu pędzla lub wałka. Pełne utwardzenie się farb następuje po kilku dniach. Mniej inwazyjne i czasochłonne są zmiany tekstyliów, jak np. nowy abażur w lampie, wymiana poduszek, powieszenie nowych zasłon, dodanie kilku grafik na ścianach czy położenie nowego dywanu. Każdy taki element ociepla wnętrze i nadaje mu indywidualny charakter.

Jakie wnętrza są obecnie najmodniejsze w polskich domach?

Dzisiejszą modę w polskich wnętrzach możemy podzielić na dwa nurty. Jeden z nich łączy styl klasyczny ze stylem angielskim czy stylem hampton. Odznacza się on mieszaniem bieli z szarością, odcieniami beżu, écru czy brązów i kontrastowaniem ich z czarnymi dodatkami. Natomiast drugi to styl nowoczesny, z którego meble są dostępne niemal w każdym sklepie.

Jest on na tyle uniwersalny, że każdy intuicyjnie czy z pomocą katalogu i zaproponowanych tam gotowych rozwiązań, może umeblować w całości swoje mieszkanie, od łazienki poprzez salon, hol, kuchnię, a nawet balkon. Polacy najczęściej decydują się rozjaśniać swoje przestrzenie, stąd często wybór pada na meble z jasnego drewna lub wręcz białe.

Na styl nowoczesny najczęściej decydują się ludzie młodzi, którzy łączą meble o prostej formie z wyrazistymi dodatkami, w postaci wzorzystej tapety na ścianę czy tkanin o geometrycznych wzorach. Z kolei na styl angielski/hampton decydują się ludzie bardziej zamożni, ponieważ tapicerowane łóżka, siedziska, chromowane lampy różnią się cenowo od mebli dostępnych w międzynarodowych marketach meblowych.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!