REKLAMA

Idealna przestrzeń to indywidualna przestrzeń

| 13 cze 2016 08:24 0

Jak wnętrze wpływa na jego właściciela, czy istotne jest dobrze zaprojektowane oświetlenie w domu oraz jak dobrać kolory wnętrz do osobowości, opowiada architekt wnętrz Magdalena Ligęska, z pracowni LIGMA.

Czy ważne jest, aby mieszkać tak, jak się lubi?

Oczywiście, że ważne jest, aby mieszkać tak jak się lubi. W takiej przestrzeni czujemy się dobrze i po prostu o nią bardziej dbamy, a każdy kolejny dzień staje się od razu piękniejszy, bo budzimy się w miłym miejscu.

Jak powinno być zaprojektowane oświetlenie w domu?

Oświetlenie domu powinno oczywiście dostarczać na tyle światła, aby dotarło ono do każdego w nim miejsca. Ostatnio panuje trend (i słusznie), aby umieszczać oświetlenie punktowo albo liniowo tak, aby podkreślić te zakątki, na które chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę w danym momencie. Ważne jest, by światło towarzyszyło nam w tych miejscach, gdzie wykonujemy różne czynności. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na oświetlenie blatu roboczego w kuchni, nad stołem w jadalni, przed lustrem czy w biurze. Nie powinno ono być usytuowane w miejscach gdzie rzucałoby cień tam, gdzie widoczność powinna być bardzo dobra.

Jak dobrać kolory wnętrz do osobowości? Czy takie połączenia rzeczywiście mają sens?

W kwestiach koloru jest to rzecz absolutnie indywidualna. Jeżeli czujemy się dobrze w kolorach spokojnych i stonowanych, takie powinniśmy dobierać do swojego wnętrza, natomiast jeżeli wolimy kolory mocniejsze, otaczajmy się właśnie takimi. Pozostaje kwestia zestawienia tych kolorów. Są kolory, które są neutralne jak biel czy czerń, na tle których wszystkie kolory wyglądają dobrze. Dobrze też wyglądają zestawienia ze sobą kontrastujące jak czarny z białym, ale i inne z tym, że należy pamiętać aby jeden z nich był dominujący jak np.: wyrazisty fiolet i delikatny pomarańcz, mocny błękit i jasny beż. Ostatnio panują szarości, które dobrze komponują się z bielą uzupełnianą przez dodatki w dowolnym kolorze, a wnętrza takie nabierają elegancji.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!