REKLAMA

Ile kosztuje projekt wnętrza?

| 27 kwi 2016 08:54 0

Od jakich kwot projektanci wnętrz podejmują rozmowy o współpracy? Jak wylicza się koszt projektu mieszkania? I dlaczego łazienka jest najdroższym pomieszczeniem do zaprojektowania, opowiada Maria Biegańska z pracowni Modullar, absolwentka wydziału Architektury Wnętrz na Politechnice Białostockiej.

Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie w zależności od ilości etapów, które wchodzą w jego skład. Jakie są to etapy i jak się je wycenia?

Kompleksowy projekt składa się z inwentaryzacji, czyli pomiaru wnętrza, koncepcji przestrzennej, wizualizacji oraz wytycznych wykonawczych. Powyższe etapy powinny być nierozłączne, przeważnie ich wartość wycenia się z metra kwadratowego i dzieli na płatności. Każda pracownia robi to w inny sposób, niektórzy wyliczają 50% przed, 50% po, my dzielimy płatności na 20% po każdym zakończonym etapie. Osobną kwestią jest nadzór autorski, czyli sprawdzanie zgodności prac z projektem – często to jakieś 10-20% wartości projektu. Jeszcze inaczej traktujemy tzw. nadzór pod klucz, który kosztuje drugie tyle co projekt.

Cena projektu wnętrza liczona jest również od metrażu. Ile najmniej i ile najwięcej może kosztować projekt?

Ceny projektów u studentów architektury zaczynają się od 70-100 zł/metr kwadratowy. Warszawskie pracownie startują przeciętnie od około 150 zł/mkw wzwyż. Są takie, które specjalizują się w projektach bardzo luksusowych, liczą wówczas po kilkaset zł/mkw. Warto na pewno sprawdzić co się w tej cenie mieści, czy mamy prawo do poprawek, czy jest to tylko koncepcja, czy też dokumentacja techniczna, czy możemy liczyć na wsparcie projektanta w zakupach wyposażenia wnętrz, czy jest on w stanie polecić zaufane ekipy i je nadzorować.

Projekt jakiego wnętrza w domu jest najdroższy?

Ze względu na ilość elementów najdrożej wypadają łazienki (płytki, armatura, ceramika, to często koszt minimum kilkunastu tys. złotych), oraz kuchnie na wymiar, których cenę "podbijają" dobre mechanizmy zastosowane przy szufladach, cargach, lakierowane bądź fornirowane fronty, nietypowe blaty.

Dziękuję za rozmowę.

Koszt wykończenia projektów, przedstawionych w galerii zdjęć, zaczyna się od kwot: ok. 2500 – 3000 zł/mkw. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!