REKLAMA

Jadalnia w kuchni – ciekawe pomysły w jej aranżowaniu

ps | 23 lip 2015 10:27 0

Kto nie marzy o miejscu, w którym mógłby w spokoju zjeść posiłek z rodziną, wypić kawę czy podyskutować na każdy temat? W jaki sposób można urządzić funkcjonalną jadalnię, która spełniłaby oczekiwania wszystkich domowników? Oto kilka wskazówek.

  • Mirosław Kuśmierczyk, właściciel studia MK Kuśmierczyk

     

    Tego typu jadalnia jest niezwykle wygodna, obszerna, właściwie nie ma tu większych problemów z aranżacją, jedyne co warto wziąć pod uwagę to fakt, by stół nie był za bardzo oddalony od zabudowy kuchennej co stwarzałoby problemy komunikacyjne miedzy kuchnią a jadalnią. Nie oznacza to jednak, że mała kuchnia z góry skazana jest na kiepską jadalnię. Będzie ona wprawdzie nieco mniejsza, oszczędniejsza w formie, ale doskonale może spełniać swoją rolę. W tym przypadku konieczne jest jednak dokładne przeanalizowanie dostępnej przestrzeni i zaplanowanie wielkości stołu, ilości krzeseł adekwatnie do ilości domowników i miejsca, które przeznaczamy pod jadalniany kącik.

Liczy się powierzchnia

Przystępując do projektowania jadalni, trzeba wziąć pod uwagę, jaką wielkość ma nasza kuchnia. Łatwiej jest, gdy można wykorzystać więcej powierzchni kuchennej. Unika się wtedy ograniczeń co do wielkości stołu, ilości krzeseł czy dystansu pomiędzy elementami jadalni a ścianami kuchni bądź kuchenną zabudową.

Na granicy kuchni i salonu

Bardzo popularne jest projektowanie jadalni tak, aby łączyła elementy kuchni i salonu. To także bardzo funkcjonalne rozwiązanie, o ile kuchnia jest otwarta na resztę wnętrza. Takie usytuowanie umożliwia ustanowienie granicy pomiędzy częścią kuchenną a dzienną. Tak zaaranżowana jadalnia może mieć formę stołu z modnymi krzesłami, wyspy z dostawionymi hokerami czy też półwyspu będącego nieodzownym elementem kuchennej zabudowy. Dzięki temu uzyskuje się optyczny podział wnętrza, a także rozdzielenie funkcji danych części domu. Kuchnia będzie służyła jako pomieszczenie, w którym przygotowuje się dania, natomiast salon jako miejsce ich konsumpcji. Część dzienna stanowić będzie strefę relaksu. Takie połączenie znacznie zwiększy funkcjonalność domowej przestrzeni.

Kodeks aranżacji jadalni

Z urządzaniem jadalni wiąże się kilka podstawowych zasad. Najważniejsze miejsce powinien zajmować stół. Należy pamiętać o tym, że centrum pomieszczenia nie jest odpowiednie dla jadalnianych mebli. Taka aranżacja mogłaby zburzyć ciągi komunikacyjne we wnętrzu. Co innego, gdy kuchnia jest przestrzenna, można wtedy pomyśleć o centralnym ustawieniu stołu. Jednak lepiej wybrać skraj bądź róg kuchni, w który świetnie wkomponuje się kwadratowy lub prostokątny stół. Więcej problemów sprawi umieszczenie stołu okrągłego. Ma on też swoje zalety, przy nim wszystkie miejsca są równoważne, nikt nie siedzi z brzegu i nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu. Przy każdym rodzaju stołu warto pamiętać o jego niezmiennej odległości od ścian (minimum 60-70 cm) czy sąsiadującej z nim zabudowy meblowej. Ciekawym rozwiązaniem dla małej kuchni jest zainstalowanie rozkładanego stołu, dzięki któremu można swobodnie powiększać bądź zmniejszać powierzchnię.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!