REKLAMA

Jak urządzić kawalerkę? - radzą eksperci

| 15 lut 2016 08:14 0

Kawalerka mimo małej powierzchni, nie jest wcale łatwa do zaaranżowania. Do funkcjonalnego mieszkania nie wystarczy kilka szafek i łóżko. Trzeba pamiętać, że kawalerkę łatwo jest zagracić i zrobić z niej składzik dla niepotrzebnych rzeczy. Jak tego uniknąć?

Urządzając kawalerkę, większość ludzi popełnia podstawowe błędy. Nie wiedzą oni od czego zacząć, na czym się skupić, na czym można zaoszczędzić, a na co trzeba i warto wydać, czasami spore pieniądze.

Zapraszamy do obejrzenia 10 projektów kawalerek, których pomysłodawcami są projektanci z portalu Archiconnect.pl

 • Małe, a jednak większe?

   

  Architekt i projektant wnętrz Joanna Ochota z biura projektowego Archimental

  Często pozbywając się ścianek działowych mamy większą i swobodniejszą możliwość kształtowania nowego planu. Na niedużej przestrzeni najlepiej sprawdzają się meble na wymiar. Nieograniczone możliwości wyglądu i wymiarów takiej zabudowy powoduje, że jesteśmy w stanie wykorzystać każdy centymetr. Na niewielkiej przestrzeni bardziej razi nieporządek i dlatego przydadzą się liczne schowki i meble wielofunkcyjne np. pufa ze skrzynią do przechowywania. Łóżko, które potrzebne jest tylko w nocy możemy umieścić na wysokości wykorzystując wysokie pomieszczenia albo schować w podeście lub ścianie.

  Istnieją sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni. W całym mieszkaniu jednakowa podłoga, stosowanie materiałów odbijających światło (np. lakier na wysoki połysk), a efekt głębi można uzyskać wykańczając ścianę fototapetą z motywem głębi. Lustra również powiększą, a ciekawie zaaranżowane na ścianie mogą być efektownym wykończeniem. Należy pamiętać, że każde dobrze oświetlone wnętrze zawsze będzie wyglądać na większe i przestronniejsze.
 • Jeszcze raz światło

   

  Anna Jaworska – projektant, właściciel biura projektowego 4-style

  Jedna z ważniejszych funkcji, którą trzeba dobrze rozplanować, to spanie. Każdy chciałby mieć wygodną kanapę do relaksu, ale niekoniecznie chciałby spać na niej codziennie. Jak w takim razie zmieścić w jednym pokoju wygodne łóżko i kanapę? Jeżeli jesteśmy szczęściarzami i trafiło nam się mieszkanie stosunkowo wysokie, to możemy zrobić drugi poziom, dzięki temu wyodrębnimy sypialnię, która będzie mogła być nad korytarzem, kuchnią czy nad szafą i do łóżka będziemy wspinać się po schodkach. A co, kiedy nie mamy tyle szczęścia albo mamy lęk wysokości? Wtedy warto rozważyć łóżko chowane.

  Jeżeli mieszkamy w pojedynkę, na niewielkim metrażu, nie korzystamy w tym samym czasie z wielu funkcji naraz np. z biurka do pracy i z łóżka do spania. Dlaczego tych funkcji nie połączyć? Wyobraźmy sobie ścianę w pokoju, zabudowaną po całej szerokości i wysokości, w jednolitym kolorze, bez żadnych uchwytów. Na tej ścianie wisi obraz, ulubiona grafika w szerokiej ramie, dzięki czemu mamy sporo przestrzeni do relaksu podczas dnia. Gdy chcemy popracować i potrzebujemy do tego miejsca obraz okazuje się stołem, nagle ramy to nogi a obraz to spód biurka.

  W pokoju możemy zbudować podest, na którym będzie można stworzyć funkcje wypoczynkową, czy miejsce do pracy, a podest traktować jak dużą szufladę z której wyjedzie nam w razie potrzeby wygodne łóżko. Nie potrzebujemy wyodrębniać specjalnie pomieszczenia albo kiedy ktoś do nas przyjdzie, martwić się, czy łóżko jest pięknie zaścielone.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!