REKLAMA

Jak urządzić przydomową przestrzeń?

| 16 maj 2016 09:41 0

Betonowa posadzka, meble z recyklingu, kilka krzewów – to tylko niektóre pomysły na zaaranżowanie przestrzeni wokół domu. Zbliża się lato, a więc czas pomyśleć o tarasach i balkonach i ogrodach, czyli miejscach, które zastąpią nam wewnątrz-domowe salony - miejsca relaksu.

Wybierz styl

Styl w jakim utrzymany jest taras powinien odpowiadać całemu otoczeniu. Co więcej, wybór przewodniego charakteru przestrzeni ułatwi dobór pozostałych elementów i będzie decydował o jego klimacie. W efekcie, jeżeli dom jest utrzymany w stylu minimalistycznym, na tarasie sprawdzą się proste meble z technorattanu czy stali, pojedyncze, reprezentacyjne rośliny i nowoczesne oświetlenie. Jeżeli chcemy mieć taras inspirowany stylem skandynawskim czy prowansalskim, projekt dopełnią drewniane jasne meble z poduszkami, lampiony, a także rośliny przywodzące na myśl rejony, z których pochodzą nurty. Na tarasie w stylu romantycznym niech znajdą się efektowne doniczki i kwiaty oraz meble ogrodowe żeliwne, nawiązujące do stylu angielskiego. 

Prywatność i komfort dzięki rozkładowi

Warto zadbać o wygodę i rozmieszczenie wyposażenia: stołu, siedzisk, donic z kwiatami i grilla. Skrupulatnie zaaranżowany i zagospodarowany taras pozwoli nam w pełni się odprężyć. Niezależnie od wielkości tarasu należy postarać się o ustawienie sprzętów w narożnikach, dzięki czemu uzyskamy efekt przytulności i komfortu, bez utraty cennej przestrzeni. Do mniejszych tarasów wybierzmy składane krzesła, pufy, które można schować pod stołem czy wąskie donice z kwiatami kubełkowatymi. W przypadku gdy taras ma ok. 20 mkw. i więcej, można pozwolić sobie na oddzielenie strefy wypoczynkowej od jadalnej i zaaranżowanie całości za pomocą stołu, narożnika i foteli. Poddając taras metamorfozie warto również zadbać o pozbycie się przeciągów i nieatrakcyjnych widoków. Efekt ten uzyskamy zabudowując jedną ze stron tarasu za pomocą wyższych roślin lub ścianki z boazerii. Dzięki temu zyskamy również odrobinę prywatności. Podobny rezultat osiągniemy wykorzystując bambusowe maty czy parawany z materiału. Z kolei chcąc stworzyć kącik, który będzie przytulny nawet podczas niepogody, można przykryć część tarasu lekkim dachem. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie markizy, bądź baldachimu, które w przeciwieństwie do przezroczystych płyt PCV czy szklanych ekranów, nie nagrzewają nakrytej przestrzeni. Nie można zapomnieć również o dodatkach: lampionach, latarenkach i kwiatach.

Jeszcze bliżej natury

Rośliny to niezaprzeczalnie największa wartość tarasu. Warto poświęcić chwilę i również dobrać je do wielkości całej strefy wypoczynkowej i stylu w jakiej jest utrzymana. Miłośnicy kwiatów mogą zaszaleć – przecież do dyspozycji jest wiele odmian roślin i metod ich aranżacji: donice, skrzynki, kwietniki i inne ciekawe rozwiązania. Na taras polecane są: pelargonie i surfinie, maciejka, pnące truskawki, lobelia, lawenda oraz wrzos. Są to rośliny, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji, nie są podatne na choroby i dobrze znoszą ciężkie warunki.

Mała przestrzeń balkonu

Na niewielkiej powierzchni idealnym rozwiązaniem będą meble, które można szybko złożyć i łatwo przechowywać. W tej roli doskonale sprawdzi się mały stół składany oraz składane krzesła. Takie meble pozwalające zaoszczędzić przestrzeń, dzięki którym nawet najmniejszy balkon optycznie się powiększy. Gdy nie są nam potrzebne krzesła, możemy je powiesić na ścianie. Z kolei kiedy złożymy stół, odzyskamy niemal całkowitą powierzchnię balkonu, którą możemy wykorzystać na przykład na rozłożenie suszarki do prania.Pamiętajmy również, że na małej przestrzeni sprawdzą się meble o regularnych kształtach. Dzięki temu z łatwością możemy go dostawić do ściany czy rogu balkonu, zyskując tym samym większą przestrzeń. Na małym balkonie może być postawiony parasol, zwykle jednak nie ma na niego miejsca. Wyjściem z tej sytuacji może być zakup parasola o podstawie w kształcie półkola, który można dostawić do ściany. Urządzając balkon, warto zdecydować się również na meble wielofunkcyjne, takie jak składany stolik z panelem ściennym. Zamontowane na nim haki umożliwiają powieszenie roślin w doniczkach lub przymocowanie wiszących półek do przechowywania. Stół możemy złożyć całkowicie, odzyskując przestrzeń balkonu. Zamiast stołu do panelu ściennego możemy dostawić ławkę ze schowkiem. To bardzo wygodne rozwiązanie może służyć zarówno jako miejsce do siedzenia, jak i zimą jako schowek na donice oraz inne rzeczy przechowywane na balkonie.

Z myślą o ogrodzie

Synonimem każdego ogrodu są rośliny, dlatego reaktywacja naszego przydomowego skrawka zieleni nieodłącznie wiąże się z troską o okoliczną florę. Na początku na warsztat warto wziąć trawnik, który w pierwszej kolejności dokładnie grabimy. Kolejnym krokiem jest wertykulacja, która pozwoli wodzie i nawozom dotrzeć do samych korzeni. W kwestii nawożenia istotne jest, aby wybrać preparat zawierający azot, fosfor oraz potas, lub też zdecydować się na nawóz organiczny (kompost). Przechodząc do pielęgnacji roślin należy najpierw przyciąć byliny. Zabiegów pielęgnacyjnych wymagać będą także krzewy ozdobne, takie jak lawenda, hortensja i róże wieloletnie. Ostatnie na liście znajdują się drzewa i krzewy owocowe. W przypadku wysiewania roślin kwitnących najlepiej postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na ich opakowaniu. Wiosną warto też przygotować meble ogrodowe do nowego sezonu. Odpowiednio wyczyszczone i zaolejowane drewniane leżaki, stoły oraz krzesła będą cierpliwie czekać na pogodę sprzyjającą pierwszym przyjęciom na świeżym powietrzu.

Bezpieczny plac zabaw

Projektując przydomowy plac zabaw należy pamiętać, że ma być to dla dziecka miejsce nie tylko atrakcyjne, ale także bezpieczne. Wybierając sprzęty czy zabawki warto zwracać uwagę na atesty i certyfikaty, a decydując się na zasadzenie roślin, sprawdzić czy nie są one trujące oraz czy nie posiadają ostrych liści czy kolców. Kluczowa dla bezpieczeństwa jest jednak odpowiednia nawierzchnia. Dobrze dobrana, amortyzuje ewentualne upadki i pomaga utrzymać plac zabaw w porządku czystości. Tradycyjnie place zabaw wyposażano w nawierzchnie trawiaste bądź piaszczyste. Podłoża te rzeczywiście gwarantują względną amortyzację, jednak są niepraktyczne i kłopotliwe w utrzymaniu. Trawa wymaga podlewania, strzyżenia i nawożenia, a piasek, nie dość że często „roznoszony po kątach” w butach i kieszeniach spodenek,  jest źródłem kurzu, co bywa szczególnie kłopotliwe w przypadku dzieci - alergików. Dobrą alternatywą są nawierzchnie z granulatu gumowego w formie płyt, kostek czy puzzli. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!