REKLAMA

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym - ekspert radzi

uk | 20 sty 2015 14:02 0

W industrialnych wnętrzach dominować powinny materiały takie jak cegła, metal, drewno, beton i szkło, najlepiej w stanie „surowym”. Opowiada Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz.

  • Minimalizm, dzięki któremu optycznie powiększamy przestrzeń, dotyczy między innymi mebli. Styl industrialny nie oznacza bynajmniej braku wygód, a nawet ekskluzywności. Istotnym elementem stylu są dodatki, dzięki którym wyjątkowy klimat łatwiej zagości także w mieszkaniu bez industrialnej przeszłości ani dużego metrażu. Należy także pamiętać o odmiennym traktowaniu elementów, które w większości przypadków staralibyśmy się zamaskować. 
  • Wiele elementów aranżacji można stworzyć samemu

     

    Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz serwisu Homebook

    „Przestrzeń” jest słowem-kluczem w poprzemysłowych wnętrzach. Nie oznacza to jednak, że elementy stylu można stosować tylko w wysokich, rozległych mieszkaniach. „W uzyskaniu pożądanego, przestrzennego efektu pomoże nam likwidacja części ścian. Otwarta kuchnia, oddzielona od salonu lub części wypoczynkowej za pomocą wyspy i wiszących lamp sprawi, że mieszkanie będzie wyglądało na większe. Poszczególne części domu lepiej wyznaczać za pomocą mebli, na przykład dużego narożnika lub regału, a także wykorzystując istniejące schody czy słupy. Regały, komody czy szafki o surowych, geometrycznych kształtach mogą przypominać przedmioty użytkowe z warsztatów i fabryk, zwłaszcza gdy wykonane będą z metalu. Jeśli część z nich wyposażymy w praktyczne kółka zamiast klasycznych nóżek, umożliwi to dodatkowo szybkie i łatwe zmiany aranżacji. Duża, komfortowa, niska kanapa może być centralnym punktem mieszkania, stając się miejscem wypoczynku lub spotkań domowników. „Strefę relaksu” wyznaczymy też na przykład za pomocą miękkiego, utrzymanego w chłodnych szarościach dywanu, położonego na wykonanej ze starych desek lub betonu posadzce. Nie musi być ich dużo, bardziej liczy się w tym wypadku pomysłowość. Co istotne, wiele elementów aranżacji można stworzyć samemu – wykonując stolik z palet przemysłowych i tafli szkła, siedzisko ze starej skrzyni oraz kilku poduszek, abażury z metalowych drutów lub przemalowując wiekowy, żeliwny kaloryfer na czarno. Rury, przewody, wzmocnienia dachu, stalowe szyny oraz ceglane słupy to dla miłośników wnętrz poprzemysłowych cenne dekoracje, które należy wyeksponować i w miarę możliwości wykorzystać jako część aranżacji. Nie wymieniajmy też starych, obrotowych włączników światła wykonanych z bakelitu, a zamiast poszukiwać drogiego oświetlenia, zdecydujmy się na prostą lub ozdobną żarówkę w minimalistycznej, zwykłej oprawce, zawieszoną na grubym kablu
     

 

 

 

 

 

 

 

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!