REKLAMA

Kawalerka na miarę XXI wieku. Urządziłam ją właśnie tak

| 18 lip 2016 08:27 1

Jak określić współczesny styl życia? Trzy przymiotniki jakie od razu przychodzą na myśl to: szybko, praktycznie, ekonomicznie. Te właśnie te cechy stanowią pewien obszar, wokół którego skupia się uwagę przy tworzeniu wnętrza kawalerki – podkreśla mgr sztuki Patrycja Kościółek.

Pozornie ma ona pewne swoje ograniczenia ale przy odpowiednich rozwiązaniach efekt końcowy może być zaskakujący. Kawalerka jest mieszkaniem, wg mnie, przeznaczonym przede wszystkim dla młodych osób, czy też pary, które zaczynają życie „na własną rękę”, np w dużym mieście. Jest to dobre rozwiązanie ze względu na ekonomię. Mniejsze mieszkanie, oznacza też mniejsze koszta. Dla tych, którzy decydują się na zamieszkanie w kawalerce, powinna ona stanowić nie tylko miejsce do snu ale też odzwierciedlać charakter, być przestrzenią, dającą więcej możliwości oraz pozwalać na chwilowy relaks i oderwanie się od dynamicznego świata.

Multifunkcjonalność

W projektowaniu takiego wnętrza ważnym aspektem jest wykorzystanie każdego metra, wprowadzenie wielofunkcyjnych rozwiązań, stworzenie za ich pomocą harmonijnego wnętrza. W tej chwili na rynku mamy bardzo wiele firm produkujących takie meble, a przede wszystkim oferujące indywidualne projekty, co daje możliwość tworzenia układu mebli dokładnie wpasowanych w małą przestrzeń, nie zagracając jej dodatkowo.

Dla mnie jednym z takich wyzwań było stworzenie projektu kawalerki o powierzchni 40 mkw, w jednej z międzyrzeckich kamienic (woj. Lubuskie). Wnętrze dawało możliwość nie tylko wykorzystania powierzchni poziomej ale i pionowej ze względu na wysoki sufit. W małej przestrzeni znalazło się miejsce na 5 głównych stref (kuchnia, jadalnia, salon, sypialnia, gabinet), dodatkowe pomieszczenia to łazienka oraz przedpokój. Stworzenie antresoli, dało nam przestrzeń sypialnianą i pod nią, garderobianą oraz półki i schowki, a także miejsce do pracy. Dodatkowym zabiegiem optycznie powiększającym przestrzeń było zamocowanie dużego lustra. Klasyczna obudowa kuchni idealnie się wkomponowała, dając możliwość na swobodne przygotowywanie posiłków. Jasne wnętrze oraz jasne meble optycznie powiększają nam wnętrze, staje się ono bardziej przytulne. Jednak i w takim miejscu można poszaleć, mocne akcenty w kilku miejscach nadają ciekawy charakter wnętrza. Również w łazience mamy wielofunkcyjne rozwiązanie, połączenie prysznica z dużym brodzikiem, czyli możliwość szybkiego odświeżenia jak i wzięcia długiej, relaksującej kąpieli. Praca przy takim projekcie wymaga dużego skupienia i dokładnej analizy przestrzeni by projekt i efekt końcowy był zadowalający.

Przy omawianiu tematu współczesnej kawalerki, warto wspomnieć o projekcie Jakuba Szczęsnego, Dom Kereta. W jednym zdaniu projekt ten można uznać za idealną reprezentację współczesnego podejście do rozwiązywania problemu praktycznego wykorzystania małej przestrzeni.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

1 komentarz. Skomentuj!