REKLAMA

Kawalerka to nie problem - może być wygodna

ps | 02 lut 2015 08:10 0
Joanna Ochota, architekt i projektant wnętrz z biura projektowego Archimental. Fot. Archiwum

Jak w dzisiejszych czasach najefektywniej i najefektowniej urządzić kawalerkę dla singla, opowiada architekt i projektant wnętrz Joanna Ochota z biura projektowego Archimental.

Kawalerka to mała przestrzeń na której musimy zmieścić wszystkie takie same funkcje, jakie mamy w dużym mieszkaniu. Wygodne, przytulne miejsce do spania, bardzo istotne i skrzętnie ukryte spore miejsce do przechowywania, miejsce do wypoczynku, miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków, a wszystko czasami na np. 28 m2. Mieszkanie przy zachowaniu funkcji nie może być nudne. Zastosowane kolory, wzory i materiały nie mogą przytłaczać, a całość ma być lekka i spójna. Przy takich powierzchniach należy być kreatywnym i starać się nie myśleć utartymi ścieżkami. 

Mobilność mebli

Świetnym sposobem myślenia o takiej przestrzeni jest mobilność, czyli np. w zależności od pory dnia czy chęci wykonania jakiejś czynności meble, sprzęty chowamy lub otwieramy. Funkcje w takim mieszkaniu przenikają się i uzupełniają. Często pozbywając się ścianek działowych mamy większą i swobodniejszą możliwość kształtowania nowego planu.

Na niedużej przestrzeni najlepiej sprawdzają się meble na wymiar. Nieograniczone możliwości wyglądu i wymiarów takiej zabudowy powoduje, że jesteśmy w stanie wykorzystać każdy centymetr. Na niewielkiej przestrzeni bardziej razi nieporządek i dlatego przydadzą się liczne schowki i meble wielofunkcyjne np. pufa ze skrzynią do przechowywania. Łóżko, które potrzebne jest tylko w nocy możemy umieścić na wysokości wykorzystując wysokie pomieszczenia albo schować w podeście lub ścianie.

Małe, a jednak większe?

Istnieją sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni. W całym mieszkaniu jednakowa podłoga, stosowanie materiałów odbijających światło (np. lakier na wysoki połysk), a efekt głębi można uzyskać wykańczając ścianę fototapetą z motywem głębi. Lustra również powiększą, a ciekawie zaaranżowane na ścianie mogą być efektownym wykończeniem. Należy pamiętać, że każde dobrze oświetlone wnętrze zawsze będzie wyglądać na większe i przestronniejsze. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!