REKLAMA

Krzesło – kropka nad i w urządzaniu

ps | 01 kwi 2015 08:49 0

Dzisiejszy design traktuje je jako istotny dodatek, a nawet dzieła sztuki. Są z nami niemal wszędzie – w pracy, w domu. Krzesło to ciekawy eksponat, który może podkreślić klasę salonu, holu, jadalni, kuchni, a nawet łazienki.

Nie chodzi o to, by było zgrabne lub by pasowało do stołu, przy którym stoi – ma być po prostu dobrym krzesłem” – projektant Marcel Breuer.

Dzisiejszy rynek proponuje wybór pomiędzy meblami tapicerowanymi bądź nie, z materiałów naturalnych bądź sztucznych. W krześle najważniejsze są wygoda, ergonomia i design. Z pewnością wygodniejsze są krzesła tapicerowane i decydując się na nie, warto zwrócić uwagę na jakość materiału pokrywającego siedziska i oparcie. Im oparcie jest wyższe, tym wygodniejsze do siedzenia. Dobre krzesło jest odporne na plamienie, wycieranie, a przy tym stabilne i zaspokajające odczucia wizualne. 

 • Zachowanie równowagi

   

  Alina Lencznerowicz, Opiekun marki Bydgoskie Meble
   
  Krzesła tapicerowane cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Konsumenci często je wybierają, kierując się ich głównymi zaletami: wygodą oraz ładnym wyglądem. Nowoczesne tkaniny stosowane w krzesłach tapicerowanych sprawiają, że są one również łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy je przetrzeć, aby było świeże i eleganckie. W projektowaniu krzeseł ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy kluczowymi wartościami – ergonomią, atrakcyjnym wyglądem, trwałością i bezpieczeństwem użytkowania. 

Nie udało mi się nigdy zauważyć krzesła, które przestępuje z nogi na nogę” – Zbigniew Herbert.

Wielu ludzi, użytkowników czyli konsumentów, nadal nie zdaje sobie sprawy jak wybrać odpowiednie krzesło. Większość sięga po utarte zasady wyboru, czyli parametry techniczne i cenę. Trzeba pamiętać, że krzesło na którym siedzimy ma wpływ na nasze zdrowie. Powinno się je wybierać z taką samą starannością jak pozostałe elementy wyposażenia wnętrz. 

 • Dominują barwy ciemne

   

  Angelika Anusiewicz-Bochenek, zastępca dyrektora marketingu w Agata Meble
   
  Największym zainteresowaniem klientów naszych sklepów cieszą się krzesła tapicerowane w stylu nowoczesnym, które bazują na prostych i ergonomicznych formach. W kolorystyce wciąż dominują barwy ciemne, ale coraz więcej osób decyduje się na wybór jasnego krzesła – jednym z modeli, który najlepiej się u nas sprzedaje jest krzesło Caro. To model w pełni tapicerowany w kolorze biało-czarnym ze zdecydowaną dominacją bieli. Dla klientów ważny jest także rodzaj tkaniny, który powinien być łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji. Z tego powodu popularne są krzesła w tapicerce z tkanin łatwoczyszczących. 

Na co klienci najbardziej zwracają uwagę podczas wyboru krzeseł tapicerowanych? Z pewnością są to kwestie praktyczne. Głównym czynnikiem, do którego klienci przykładają wagę, planując zakup mebli tego rodzaju, jest komfort ich użytkowania. W trakcie zakupów testują krzesła, sprawdzając, czy są wystarczająco miękkie i wygodne. Inny czynnik, który wpływa na decyzję o zakupie to możliwość czyszczenia tkaniny. Zważając na codzienne użytkowanie krzeseł, zwłaszcza w rodzinach, w których są małe dzieci, należy wziąć pod uwagę realną szansę ich zabrudzenia. W razie niespodziewanych wypadków użytkownicy muszą mieć możliwość szybkiego i dokładnego wyczyszczenia obicia. Ważnym warunkiem jest także trwałość mebla. Klienci, którzy decydują się na zakup, oczekują, że krzesła będą służyć im przez lata, pozostając cały czas w doskonałym stanie – podkreśla Edyta Spozowska, projektant wnętrz Black Red White.

Dzieje czworonoga

Krzesła wyrabiano już w neolicie. Początkowo były formą prestiżu, a nie wygody jak ma się to w dzisiejszych czasach. W starożytności było symbolem, władzy, dostojności, bogactwa jak również godności urzędniczej i religijnej. Były przeznaczone dla królów, polityków, głów państw oraz osób zdobywających uznanie wśród ludu. Wówczas nosiły one znamiona ciężaru, przepychu, a z upływem czasu zaczynały przybierać ładniejsze formy, były bardziej dopasowane do potrzeb. W ten sposób pokaźność przeistaczała się w wygodę. Zaczęto je zdobić różnymi elementami oraz tapicerować, aby były praktyczne i komfortowe. Nie bez przyczyny słowo „przewodniczący” w języku angielskim to „chairman”, czyli ten, który siedzi na krześle. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!