REKLAMA

Kuchnia z wyspą – praktyczna i modna. Zobacz 20 projektów

| 22 lut 2016 13:26 1

Jeszcze niedawno była luksusem dedykowanym dla dużych przestrzeni. Dziś jest już jednym ze standardów. W roli głównej – wyspa kuchenna. W polskich domach występuje coraz częściej, dodatkowo w formie łącznika kuchni z salonem.

Wyspa kuchenna oprócz swego praktycznego zastosowania, stanowi dla rodzin centrum codziennego życia. To dziś czyta się przy niej gazetę, popijając poranną kawę, przygotowuje obiad, je posiłki, maluje i odrabia z dziećmi lekcje. To wokół niej również bardzo często kręci się życie towarzyskie, jest niezastąpiona przy organizacji domowych imprez, uroczystości.

Powoli zmienia się myślenie ludzi, że aby mieć wyspę, potrzebna jest duża kuchnia. Nic bardziej mylnego. W mniejszych pomieszczeniach, które chcemy przeznaczyć na kuchnie również da się zamontować wyspę. Trzeba to mądrze zaplanować na etapie projektowania wnętrz. Najważniejsze okazuje się zachowanie proporcji. Wyspa może mieć nawet rozmiar 60x80 cm. Już w takim przypadku spełnia ona swoje zadania. W tym konkretnym przypadku, kuchnia musi mieć 240 cm długości i 180 cm głębokości. Wymiary te wynikają w wyliczeń o wymaganych odstępach pomiędzy wyspą kuchenną i zabudową lub ścianą. Odległość wyspy od zabudowy kuchennej powinna wynosić minimum 120 cm, natomiast po bokach, zapewniać 80 cm przejścia. W przypadku mniejszej kuchni, warto zastanowić się nad półwyspem zintegrowanym z zabudową.

To oczywiście jasne, że im mniejsza kuchnia, tym mniejsza wyspa. Trzeba pamiętać, że wyspa musi być oddzielona od kompleksu meblowego na tyle, aby wszystkie szafki i szuflady w niej zamontowane, mogły się swobodnie otworzyć i wysunąć. Ma ona przecież ułatwiać nam życie, a nie utrudniać. W średniej wielkości wyspie warto jest pomyśleć o zlewie lub płytce elektrycznej, na której będziemy mogli gotować i przyrządzać posiłki. W większych pomieszczeniach warto połączyć ze sobą płytę grzewczą ze zlewem i blatem roboczym. Wyspa kuchenna służy też jako stół. W tym przypadku przydadzą się wyższe krzesła barowe. Jeśli aranżacja kuchni z wyspą ma być podzielnikiem pomiędzy kuchnią a salonem, należy pamiętać, że wyspa od strony salonu powinna być wyższa. Jest to zabieg estetyczny, który pozwoli na ukrycie kuchennego nieporządku.

Trendy kuchenne na 2016 rok

Współcześnie zaciera się różnica w wyglądzie mebli kuchennych i tych w salonach. Szczególnie, że coraz częściej kuchnia jest otwarta na salon i równie jak on reprezentacyjna. W takim przypadku zabudowa kuchenna zredukowana jest do dwóch brył – wysokich szaf i wyspy. Modele te mają najczęściej proste, neutralne wzornictwo, które harmonizuje z całym wnętrzem. W tym przypadku design mebli tworzą: duże, jednolite płaszczyzny, proste lecz wyrafinowane detale oraz wysokiej jakości wykończenia – lakier, stal, fornir, szkło czy kompozyt. Obecnie sporą popularnością cieszą lakiery w odcieniach szarości oraz jaśniejsze forniry – dąb lub orzech o pionowym rysunku słojów. Jeśli wprowadzany jest kolor, to ma on za zadanie neutralizację monochromatycznych płaszczyzn. Urządzenia AGD, a nawet części robocze są skrzętnie ukrywane przed wzrokiem. Bądź też przeciwnie, pojawiają się w niej sporej wielkości otwarte półki przypominające biblioteki. Bardzo silnym trendem są proste i eleganckie formy, dostosowane funkcjonalnie do współczesnego stylu życia.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

1 komentarz. Skomentuj!