REKLAMA

Luca Nichetto - inspiracje muzyką Björk

uk | 20 kwi 2015 10:02 0

Luca Nichetto czerpie m.in. pomysły wzornicze z życia codziennego, z muzyki i teledysków. Co, ciekawe, inspiracją dla krzesła "Robo" był teledysk islandzkiej piosenkarki Bjork „All is full of love” przedstawiający uczłowieczone roboty.

Wyobraziłem sobie, że ta sama zasada może dotyczyć też designu krzesła – powiedział Luca Nichetto – Projektując „Robo” miałem na uwadze też środowisko naturalne.

Od czego mógł zacząć swoje projekty ktoś, kto urodził się w Wenecji, sąsiadującej z wysepką Murano, słynącej z produkcji szkła? Dla projektanta Luca Nichetto szkło jest „najbardziej naturalnym materiałem”, jak sam się wyraził. Pracę twórczą rozpoczął w 1999 roku właśnie od szkła, wykonując dla firmy Salvati wazon „Millebolle” charakteryzujący się widocznymi „bąbelkami”.

Dla firmy Salviati Luca Nichetto zaprojektował też wazony „Spoon” proste w formie, wręcz archetypowe, przypominające laboratoryjne naczynia oraz wazony „Bubble” o segmentowanym, „gąsienicowatym” kształcie. Projekty te łączy zamiłowanie do form czystych, nieskomplikowanych, organicznych, do łagodnych, naturalnych linii. Tendencja ta pojawia się również w projektowanych meblach i lampach.

Warto podkreślić, że pomimo naturalnego zainteresowania szkłem jako materiałem, projektant nie wyróżnia jakiegokolwiek materiału w swojej pracy twórczej. Mówi, że: Każdy materiał jest interesujący na swój własny sposób. Wszystko zależy po prostu od rodzaju projektu. Bardzo często projektant łączył ze sobą różnorodne materiały: sklejkę czy drewno ze stalą, metalem czy poliuretanem, co w zestawieniu z kontrastową kolorystyką i „czytelną” formą przynosi interesujący efekt, w którym liczy się przede wszystkim detal, tj. dekoracyjne przeszycie, bądź też gra świateł i cieni.

Wykorzystuje także materiały pochodzące z recyklingu. Dbałość o środowisko naturalne to zresztą jedna z podstawowych idei projektanta. Zwłaszcza, że jego postępująca dewastacja to jeden z największych problemów współczesnego świata. W związku z tym projektanci powinni, według mnie, wykreować produkty przede wszystkim wytrzymałe, dobrej jakości - powiedział - I zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwe przedsięwzięcie, ale powinniśmy je rozpocząć, a przynajmniej próbować.

Lampy

W roku 1999 Luca Nichetti nawiązał współpracę z włoską firmą Foscarini, zajmującą się produkcją lamp. Efektem tej współpracy były między innymi projekty: „Empire” - lampa, której strzelista forma wskazuje na inspiracje architekturą wertykalną (drapacze chmur), „O-Space” (2003 r.), „Gea” (2004 r.), „Wagashi” (2007 r.) - lampy ścienne i sufitowe o oryginalnych wzorach kwiatowych nawiązujących do stylistyki japońskiej oraz lampa „Troag” (2010 r.), której nazwa oznacza po szwedzku „łódź”.

I rzeczywiście, jej wąska forma wykonana ze sklejki przypomina indiańskie canoe. W firmie Foscarini, w latach 2001-2003 Luca Nichetto nie tylko projektował, ale też był konsultantem ds. rozwoju produktów oraz konsultantem odpowiedzialnym za poszukiwanie nowych, interesujących materiałów. Jednak punkt zwrotny w mojej karierze stanowi rozpoczęcie współpracy z firmami międzynarodowymi, ponieważ to dało mi wgląd w potrzeby estetyczne innych rynków. Cenię też kontakty z firmami włoskimi - podkreślił projektant.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!