REKLAMA

Mała kuchnia - funkcjonalna? Zobacz elementy, które to umożliwią

ps | 04 marz 2015 12:29 0

Wydawałoby się, że te dwie cechy, jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu, wykluczają się. Nowe rozwiązania producentów mebli pozwalają nawet z najmniejszego pomieszczenia, stworzyć praktyczną kuchnię do codziennego funkcjonowania.

Z przyczyn ekonomicznych, wielu ludzi nie decyduje się na kupno domu czy dużego, wygodnego apartamentu. Na rynku nieruchomości rośnie popyt na niewielkie mieszkania. Naprzeciw temu trendowi wyszli producenci mebli, proponując meble jak najbardziej praktyczne, które łączą w sobie wiele funkcji. Styl kuchni powinien być dostosowany też do temperamentu i osobowości. Dopasowujemy się do potrzeb naszych klientów za pomocą innowacyjnych rozwiązań. Małe i funkcjonalne kuchnie przyczyniają się do tworzenia lepszych warunków życia w domu. Zupełnie nowe szafki, drzwi, zawiasy, szuflady – dosłownie wszystko aby zapewnić całkowitą wolność tworzenia własnego zestawu. Staramy się aby nasze kuchnie były naszym atutem, to znaczy, że stawiamy na różnorodność form dzięki której spełniamy oczekiwania nawet najbardziej wymagających – mówi Paweł Sidor, dyrektor handlowy Gała Meble. 

Mała kuchnia musi być umeblowana tak by zagospodarowane w niej miejsce, było wykorzystane maksymalnie, a przy tym nie było przytłaczające lub uniemożliwiające codzienne obowiązki. Mała kuchnia wcale nie musi oznaczać dużych wyrzeczeń i nudnej przestrzeni. Dzięki praktycznym pomysłom możemy cieszyć się nowoczesnym i ergonomicznym wnętrzem kuchennym, nawet w niewielkim rozmiarze. To, co z pewnością umożliwi stworzenie wrażenia przestronności, to prosty układ oraz nowoczesne i minimalistyczne wzornictwo – mówi Edyta Spozowska, projektant wnętrz w firmie Black Red White.

Kluczowe standardy

Podstawowe wyposażenie małej kuchni obejmuje kilka szafek. Nie sposób obejść się bez szafki pod i nadzlewowej, jak również szafki nad okap. W niepamięć odchodzą wysokie, ciężkie optycznie szafki, o otwieranych na boki frontach. Ich miejsce zajmują szafki średnie lub małe, do 50 cm wysokości, umieszczone często w dwóch rzędach. Fronty tych szafek otwierane są do góry lub w przypadku dolnego rzędu, równolegle do ich korpusu. Wyższym domownikom zdecydowanym na wysokie korpusy szafek, odpowiadają bardziej dwuczęściowe fronty uchylno-składane. Szafki dolne muszą przede wszystkim umożliwiać łatwy dostęp do ich zawartości. W przypadku szafek narożnych, niesłabnącym powodzeniem cieszą się rekomendowane systemy półek wyjeżdżających typu Le Mans lub Magic Corner. Szafki typu cargo, jak pokazują doświadczenia naszych klientów sprawdzają się bardziej w przypadku niższej, mniej obciążonej zabudowy – wymienia Marek Borecki, projektant w firmie Kuchnie Imar.

Dobrym rozwiązaniem są dodatki meblowe, tzn. otwarte półki, duża ilość relingów, otwarte szafki na kółkach, które możemy łatwo przestawiać. Polecana jest także zabudowa kuchni od podłogi, po sam sufit. Przy tego typu rozwiązaniu zwiększa się powierzchnię przechowywania, dzięki czemu, maksymalnie da się ją wykorzystać. Dobrym rozwiązaniem jest zabudowa pod sufit, która staje się coraz popularniejsza już nie tylko w Skandynawii. Metrowej wysokości szafki wiszące są jedna z odpowiedzi na tą potrzebę. Kuchnia do małego mieszkania nie musi oznaczać nijakości. Indywidualizm cały czas będzie ważnym czynnikiem napędowym kreowania nowych produktów, ponieważ chcemy być inni, chcemy się wyróżniać. W domu zawsze jest miejsce na collage, rodzinne zdjęcia, pamiątki, bibeloty, zabawki, sztukę. Rolą przemysłu jest wspieranie potrzeby indywidualizacji. Tematem stają się meble modularne, które konsumentowi dają możliwość samodzielnego ustalenia wariacji ustawienia i połączenia poszczególnych części składowych – podkreśla Piotr Matuk, Marketing Manager w WFM Kuchnie.

Ciemne fronty przytłoczą w niewielkim pomieszczeniu, dlatego warto zwrócić się w stronę jasnych barw. Trendem jest powrót do czystej bieli i urządzanie kuchni w stylu skandynawskim. Nowoczesne kuchnie również mają wzięcie, ze względu na swą prostotę i funkcjonalność. Białe meble w kuchni łączą się dobrze z elementami w barwach drewna, które ocieplają pomieszczenie. 

Ukryte udogodnienia

Smart Furniture – kuchenne 007, czyli meble do zadań specjalnych. Producenci mebli oraz akcesoriów meblowych poszukują nowych rozwiązań, by to co można schować w meblu, ukryć jak najsprytniej. Takie rozwiązania w małych kuchniach, to wręcz konieczność. Za przykład może tu posłużyć chowany, wysuwany blat roboczy, którego w małej kuchni, "jak na lekarstwo". Odchodzi się od szafek dolnych umieszczanych tuż pod blatem. Ich miejsce zajmują szuflady. Są one dostępniejsze, łatwiejsze do codziennego gospodarowania. W małej kuchni szczególnie ważna jest funkcjonalność, którą można osiągnąć stosując szuflady. Ich zaletą jest przede wszystkim bardzo dobra organizacja wnętrza i doskonały dostęp do zawartości. Obecnie na rynku dostępne są szuflady, które spełniają wszystkie potrzeby kuchni w małym wnętrzu. Firma Hettich oferuje gotowe, wytrzymałe szuflady, z linii InnoTech oraz ArciTech, które pozwalają przechowywać zarówno żywność, przetwory, jak i talerze, garnki itp. Ważną zaletą tych szuflad jest pełen wysuw zapewniający dostęp do całej zawartości szuflady, czego nie da się osiągnąć w przypadku zwykłych szafek – dodaje Alicja Gajewska. Także trudno dostępne miejsca rogowe w kuchni, nie są już problemem. Modne są rogowe szuflady, które pozwalają w zupełności wykorzystać "ślepe" do tej pory powierzchnie. Pożądanym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach kuchennych są także szafki typu cargo. Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie wąskich przestrzeni. W pomieszczeniach kuchennych, w których przestrzeń jest ograniczona, dobrze jest postawić na szafki z zamykaniem żaluzjowym, nie wymagającym otwierania drzwiczek uchylnych.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!