REKLAMA

Mniej znaczy więcej – czyli jak projektować wnętrza minimalistyczne

ps | 16 lip 2015 15:29 0

Przebojem wdarły się do świata architektury i designu. Funkcjonalne, cechujące się odpowiednim doborem rozwiązań meblowych. Mowa o wnętrzach minimalistycznych, które uzyskują coraz większe grono zwolenników.

„Bóg jest ukryty w szczegółach”, „mniej znaczy więcej” - powiedział kiedyś Ludwig van der Rohe, uważany za ikonę modernistycznej architektury. Tymi maksymami kierują się obecnie architekci i designerzy z całego świata, szczególnie gdy projektują wnętrza minimalistyczne. Jednak okazuje się, że często trudno jest połączyć teorię z praktyką.

Wnętrze rygorystyczne

  • Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych w firmie Häfele

    W przestrzeni minimalnej żadne rozwiązania nie są przypadkowe ani spontaniczne. Każdy element wystroju wnętrza musi spełniać określoną rolę: dekoracyjną bądź funkcjonalną. Projekt powinien także spełniać oczekiwania i potrzeby przyszłych lokatorów. Wnętrza minimalistyczne powinny łączyć estetykę z funkcjonalnością. W pewnym sensie tego typu realizacje są bardzo rygorystyczne. Wszystko w nich musi tworzyć harmonijną całość, więc nawet niedopasowany uchwyt szuflady lub źle dobrana lampka, przesądzą o „zepsuciu” przestrzeni. Takie projektowanie wymaga sporej dyscypliny.

Wnętrze minimalistyczne powinno cechować się właściwym doborem rozwiązań meblowych. Meble mają być centrum projektowanego pomieszczenia, zatem ich zadaniem jest dobrze wyglądać i zdumiewać ukrytymi możliwościami.

Uniwersalność i estetyka

Istotna jest wielofunkcyjność wybieranych mebli. Pojawia się coraz więcej przykładów takich mebli, na przykład łóżka łączone z biurkami czy blaty kuchenne, mogące pełnić funkcję baru. Ciekawym rozwiązaniem są też windy elektryczne, dzięki nim w korpusie szafki można skryć telewizor, a w kuchni pomagają obniżyć blat do wzrostu danej osoby. Obok uniwersalności mebli liczy się ich design. Można go zmieniać przez odpowiedni wybór okuć.

Ważnym czynnikiem przy planowaniu minimalistycznej przestrzeni jest również światło, które wpływa na percepcję przestrzeni, buduje jej klimat czy stanowi ciekawy element dekoracyjny. Może wpływać na styl pomieszczenia, dzięki oprawom diodowym oświetlającym półki i blaty.

Przystępując do projektowania minimalistycznego wnętrza należy mieć na uwadze każdy detal. Powinien on być uzasadniony pod względem estetycznym oraz oferujący określone korzyści. To droga do projektowania nie tylko minimalnego, ale również efektywnego. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!