REKLAMA

Nowoczesne biuro dla każdego

opr. mg | 10 marz 2015 13:52 0

Coraz częściej wygląd współczesnych biur zrywa ze standardowym postrzeganiem tego typu przestrzeni. Obecnie duży nacisk kładzie się przede wszystkim na indywidualizację potrzeb pracowników. Magda Szubert, ekspert w firmie Ecophon, specjalizującej się w badaniu wpływu akustyki biur na efektywność i samopoczucie pracowników, przedstawia najnowsze trendy w ich aranżacji.

Biura przestają być postrzegane wyłącznie jako miejsca stworzone do wypełnienia przez pracowników ich obowiązków zawodowych. Nowoczesna aranżacja powinna uwzględniać fakt, że w ciągu dnia wykonują oni wiele różnych czynności wymagających zmiennych warunków. 

Stacjonarne stanowisko to przeszłość

Zaobserwowano, że pracownicy spędzają średnio 50% swojego czasu poza biurkiem, a większość zadań, które wykonują przy nim, wykonaliby lepiej w innym miejscu. Z tego powodu w nowoczesnej aranżacji biura ogranicza się przestrzeń zajmowaną przez standardowe stanowiska pracy w postaci biurek. Wiele firm decyduje się na system „shared desking”, gdzie biurek jest mniej niż pracowników i nie są one przypisane do konkretnych osób. Biurka są też często węższe i ustawione w mniejszej odległości od siebie.

Sprawna komunikacja

Nowoczesne biura promują bezpośrednie rozmowy, jako najszybsze i najbardziej efektywne formy komunikacji między pracownikami. Dlatego w centralnej części biur, np. wzdłuż stanowisk pracy, umieszcza się kanapy, punkty z ekspresami do kawy – wszystko, co może zachęcić pracowników
do rozmowy w bardziej swobodnej atmosferze.

W stronę natury

Nowe koncepcje aranżacji zakładają stworzenie w biurach warunków zbliżonych do tych, jakie panują na zewnątrz. Badania wskazują, że umieszczenie roślin w biurze może zwiększyć produktywność pracowników nawet o 15%. Dlatego w biurach znajduje się coraz więcej zieleni, a wykorzystane oświetlenie jest możliwie najbardziej zbliżone do naturalnego.

Ciszej i bardziej komfortowo

W nowoczesnym biurze dużą rolę odgrywa także środowisko akustyczne, które wpływa
na jakość i komfort pracy. Praca w hałasie rozmów może obniżyć poziom efektywności pracownika nawet o 50%, nie wspominając o negatywnym wpływie na jego samopoczucie. To właśnie
na hałas najczęściej narzekają pracownicy biur w aranżacji open space, nawet tych znajdujących się w nowoczesnych budynkach biurowych. By ograniczyć rozprzestrzenianie się hałasu między stanowiskami pracy i poszczególnymi strefami, biura wycisza się przy pomocy sufitów akustycznych i paneli ściennych.

Egalitarnie

Coraz częstszą praktyką staje się również rezygnacja z oddzielnych gabinetów dla kadry menedżerskiej. Praca w jednej przestrzeni ułatwia dostęp do menedżerów, przyspiesza przekazywanie wiedzy i podejmowanie decyzji. Pomaga przełamać bariery związane z hierarchią w firmie.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!