REKLAMA

Nowoczesne meble - czyli moda na dodatkowe funkcje

| 12 sty 2016 11:17 0

Meble wypoczynkowe to nieodłączny element wyposażenia każdego wnętrza. Klienci chcą, żeby meble były zarówno ładne i wygodne, ale także funkcjonalne. Oprócz tradycyjnych funkcji, klienci coraz częściej szukają mebli z dodatkowymi opcjami – jak półka pod laptop, dodatkowe schowki czy funkcje tzw. relaks. Są one bardzo wygodne i świetnie odnajdują się w designerskich wnętrzach.

Historia mebli z funkcją relaks sięga czasów Napoleona i jako ciekawostkę można dodać że to właśnie on podobno był posiadaczem pierwszego takiego mebla. Jednak na poważnie funkcje relaks rozpowszechniły się w Stanach Zjednoczonych i to jeszcze przed II WŚ. Jedna z najsłynniejszych na świecie firm produkująca meble relaks to Lay-Z-Boy, która została założona w 1927 roku.

Szukamy relaksu

Sofy i narożniki to jedne z najistotniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Są to meble tak ważne jak chociażby stół. Dostępne modele świetnie wpasowują się w nowoczesne jak i klasyczne wnętrza. Oprócz samego designu klienci szukają w narożnikach i sofach różnych funkcji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w takich meblach są unoszone zagłówki. Dzięki nim możemy stworzyć mebel, który jest niski, nie przytłacza wnętrza. Jednocześnie jest wygodny, ponieważ uniesienie zagłówka pozwala podwyższy część oparciową mebla. 

Sofy i narożniki już dawno przestały pełnić funkcję tylko wyposażenia salonu, na którym się wyłącznie siedzi w wymuszonej pozycji lub śpi. Coraz częściej Polacy poszukują mebli dostosowujących się do sylwetki użytkownika, doskonale wyprofilowanych, pozwalających na bardziej efektywny odpoczynek np. podczas oglądania telewizji lub czytania. Służy temu funkcja relaksu czyli rozwiązania zapewniające możliwość rozłożenia różnych elementów mebla, takich jak siedzisko, zagłówek, podnóżek czy podłokietnik.

Ukryty relaks

 

Nowsze i bardziej zaawansowane modele wyposażone są w elektryczne sensory, dyskretnie schowane pomiędzy siedziskiem a bokiem, które pozwalają płynnym ruchem dobrać odpowiedni kąt nachylenia oparcia i siedziska bez konieczności wstawania z fotela. Wystarczy delikatnie dotknąć sensor. Modele rozkładane elektrycznie mogą być zasilane akumulatorem pozwalającym uniezależnić się od źródła prądu lub być podłączone bezpośrednio kablem do gniazdka elektrycznego.

Często takie meble posiadają dodatkowe udogodnienia jak np. ukryte schowki, miejsca na napoje, wmontowane chłodziarki czy kieszenie na gazety czy pilota. Wszystko po to aby jak najdłużej można się było rozkoszować wygodnym fotelem czy kanapą bez konieczności wstawania. 

Kolejnym segmentem elementów wzbogacających narożniki, sofy czy fotele są niewielkie półki, schowki i stoliczki. Pozwalają one na zgromadzenie wokół siebie najbardziej potrzebnych drobiazgów. Dzięki nim kubka z kawą nie trzeba już odstawiać na stolik kawowy – wystarczy go postawić na podręcznym, zamontowanym w podłokietniku małym blacie, a pilot zawsze można znaleźć na jego miejscu – np. w praktycznej kieszonce wiszącej na oparciu. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!