REKLAMA

Nowoczesny dom – możliwy dzięki nowoczesnym technologiom

| 08 cze 2016 08:30 0

O tym, bez czego nowoczesny dom nie może funkcjonować, o komforcie i indywidualizmie, a także o tym, na co nie może w dzisiejszych czasach pozwolić sobie, w swojej pracy projektant wnętrz. Z architektem – Małgorzatą Baranowską z biura „ART LINE”, rozmawia Piotr Sawczuk.

Jakie nowoczesne technologie wykorzystuje obecnie w swojej pracy projektant wnętrz?

Projektując wnętrza nie można zapominać o coraz bardziej rozwiniętych rozwiązaniach technologicznych w zakresie sterowania poszczególnymi instalacjami czyli tzw. „inteligentnym domu” i możliwościach jakie z sobą niosą. Przenosi się to na przykład na możliwość słuchania różnej muzyki w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą niewidocznych, ukrytych w ścianach, sufitach lub meblach głośnikach systemu audio, zapalania światła i zamykania rolet podczas naszej nieobecności w określonej porze, włączania ogrzewania o określonej porze itp.

Innym przykładem zastosowania nowoczesnych technologii jest oświetlenie LED, które można zastosować praktycznie w nieograniczonym zakresie, zarówno jako oświetlenie liniowe jak i punktowe. Pozwala to na projektowanie szczelin świetlnych przy posadzkach czy cokołach, oświetlenia w posadzce , sufitach, tworzenia scen świetlnych za pomocą podświetlenia całych powierzchni ścian i sufitów (np. ściana z onyksu lub „barrisolu” typu luminar ), mebli. Oświetlenie LED coraz śmielej wkracza do łazienek, ponieważ producenci wprowadzają na rynek nie tylko baterie z oświetleniem strumienia wypływającej wody, ale również takie , które same są źródłem światła , podobnie jak umywalki. Oświetlenie staje się jednym z najważniejszych elementów budujących atmosferę wnętrza.

Również w zakresie materiałów nowoczesne technologie są przyjazne dla projektantów wnętrz. Dotyczy to na przykład spieków kwarcowych , które pozwalają na zastosowanie gładkiej jednolitej powierzchni w dużym formacie np. 3000 mm x 1500 mm zarówno na płaszczyznach poziomych jak i pionowych (łazienki), również w przypadku wykończenia mebli (kuchnie). Podobnie jest z konglomeratami, które dodatkowo można kształtować również w dowolnej płaszczyźnie lub wykonywać z nich nie tylko blaty kuchenne lub łazienkowe ale również ściany lub meble.. Również szkło jest bardzo efektownym materiałem do zastosowania w projektach wnętrz. Można z niego stworzyć ściany, balustrady, podesty , schody wykorzystując głównie szkło hartowane. Natomiast szkło laminowane, barwione farbami ceramicznymi i satynowane można wykorzystać do zabawy kolorem . Jak zawsze jest to jednak kwestia budżetu.

Upraszczając w bardzo dużym skrócie temat nowoczesnych technologii w projektach domów można mówić o oświetleniu LED , bateriach podtynkowych, odpływach liniowych w kabinach prysznicowych, wannach i umywalkach z akrylu i konglomeratu, wielofunkcyjnych sprzętach AGD, materiałach podłogowych (posadzki z mikrocementu, panele winylowe, żywice ) i wielu innych, z których każdy zasługuje na uwagę i osobny komentarz.

Co jest ważniejsze w aranżowaniu prywatnego wnętrza - komfort czy indywidualizm?

W mojej ocenie komfort jest priorytetem w aranżowaniu prywatnych wnętrz. Przy czym przez komfort rozumiem właściwe zaprojektowanie wnętrz pod kątem potrzeb funkcjonalnych i życiowych klienta. Klientowi, kto lubi gotować wspólnie z przyjaciółmi nie zaprojektuję kuchni dla singla, posiadającemu pokaźny zbiór książek i płyt - kilku półek- zamiast pokaźnej biblioteki. Więc czy na tym etapie czy nie definiujemy indywidualnych potrzeb klienta ? Dokładne odczytanie potrzeb klienta, jego upodobań estetycznych przekłada się później na rozwiązania technologiczne i materiałowe, które później zastosowane w materiałach wykończeniowych, okładzinach, ceramice, podłogach, stolarce, meblach, oświetleniu i dywanach oddaje osobisty charakter wnętrza i nadaje mu cechy indywidualizmu. Projektując wnętrza prywatne należy mieć cały czas na uwadze , że przekazując klientowi gotowe wnętrze, zostawiamy go w nim i od tego - jak zostało przez nas zaprojektowane - zależy czy będzie wspominał nas mile.

Na co w dzisiejszych czasach nie może pozwolić sobie, w swojej pracy projektant wnętrz?

Na „grzech zaniechania” czyli poprzestania na wiedzy, którą się posiada i umiejętnościach, które się zdobyło. Jak każdy zawód - zawód projektanta czy architekta wnętrz wymaga on samokształcenia zarówno w produktach materiałowych, technologicznych , czyli tym co oferuje nam przemysł, producenci - jak i samym warsztacie projektanta. Konieczny jest udział w szkoleniach produktowych , bo nie tylko należy widzieć o znajomości danego produktu na rynku, ale również posiadać wiedzę , gdzie i w jaki sposób dany produkt można zastosować, jakie są jego zalety, jak również jakie są …. jego wady.

Drugim grzechem jest „grzech nieuczciwości”, czyli dążenie do usatysfakcjonowania klienta, kosztem np. nieuświadomienia klientowi pewnych skutków narzucanych przez niego rozwiązań. Nieświadomy klient otrzymuje projekt, który jest bardzo efektowny, ale który skutkuje ograniczeniami w codziennym życiu, bo …. przecież zaufał profesjonaliście.

No i w tym momencie pojawił się trzeci grzech „grzech nie-profesjonalizmu”. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!