REKLAMA

Nowy trend - dwie kuchnie w jednym domu. Poznaj opinie ekspertów!

uk | 28 sty 2015 08:56 0

Dwie kuchnie  w jednym domu - reprezentacyjna i robocza godzą chęć posiadania designerskiej kuchni urządzonej według najmodniejszych kanonów z potrzebą przechowywania zapasów dla całej rodziny, gotowania i znalezienia miejsca na wszystkie niezbędne do tego przybory kuchenne.


Obecnie coraz częściej projektuje się w jednym domu dwie kuchnie. Jedna powstaje z dala od strefy dziennej, w tej części domu, do której nie mają dostępu goście.

Druga kuchnia – dzienna, jest wizytówką domu, czasem tylko aneksem jadalni albo elegancką zabudową salonu.

 • Dwie kuchnie - na pokaz i do "pracy"

   

  Maciej Twaróg – architekt, przewodniczący rady nadzorczej Pracowni arcy Projekt architekci w Warszawie
   
  Dla mnie w kuchni najważniejsza jest funkcjonalność. Projektując wnętrza, pomagamy ludziom, pokazujemy, jak łatwiej żyć. Otwarta kuchnia, którą wszyscy projektujemy, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dobrze zaprojektowany dom to dom, w którym kuchnia ma stół jadalniany „na szybko”. Prawdziwie zaprojektowany dom to dom, w którym kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, oddzielnym jest jadalnia i oddzielnym leaving. Ostatnio pojawiły się takie koncepcje, że częściowo kuchnie są zamykane, częściowo otwierane. Część techniczna, typu zlewozmywak, płyta kuchenna, lodówka – jest zamknięta jako spiżarnia. Jeżeli mamy oczywiście na to miejsce, to takie rozwiązania zdają egzamin. Zdarzyło mi się spotkać z rozwiązaniami, w których przewidziano miejsce na dwie kuchnie. Jedna była piękna i otwarta, na pokaz, a druga była taka, w której się pracowało.

 Kuchnia "robocza" 

Kuchnia robocza, to miejsce w którym obiera się przysłowiowe ziemniaki. Często w jej sąsiedztwie planuje się spiżarnię. Dla jeszcze większej wygody – łączy ją z garażem, dlatego świetnym dla niej miejscem jest podpiwniczenie lub parter domu.

Kuchnia "robocza" musi być wygodna i stwarzać optymalne warunki do pracy, dlatego trzeba ją wyposażyć w pojemne i funkcjonalne meble.

 • Fronty w dekorach drewnopodobnych

  Alicja Gajewska, Spółka Meblowa KAM

  Meble do kuchni roboczej muszą przede wszystkim umożliwić przechowywanie zapasów oraz wszelkiego rodzaju akcesoriów i przyborów kuchennych, dlatego warto pomyśleć o pojemnych szufladach z przegrodami na te przybory czy funkcjonalnych szafkach z łatwym dostępem do ich zawartości. Na pewno warto ją wyposażyć w rozwiązania typu wygodne cargo, które ułatwi dostęp do zawartości szafek czy organizery, które pomogą w utrzymaniu porządku w szufladach. Warto również zwrócić uwagę na blat, który musi sprostać wielu zadaniom i być odporny na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Projektując kuchnię roboczą, szczególnie w pomieszczeniach piwnicznych, trzeba pamiętać o dobrym oświetleniu oraz wentylacji. Osoby, które lubią samodzielnie przyrządzać posiłki to często zwolennicy tradycji i natury, dlatego wielu z nich wybierze dekory drewnopodobne. Pięknie można łączyć je ze sobą, komponować z ciekawymi uchwytami, blatami, dodatkami, a ponadto są bardzo praktyczne, gdyż fronty pokryte folią melaminowaną w dekorach drewnopodobnych są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, wystarczy je przemyć szmatką ze zwykłym płynem do mycia naczyń. Rozdzielenie różnych funkcji kuchni w zakresie przechowywania żywności, przygotowywania posiłków i ich spożywania, na dwa pomieszczenia kuchenne to świetne rozwiązanie, które pozwala spełnić oba marzenia każdej pani domu, czyli posiadania pięknej i funkcjonalnej kuchni

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!