REKLAMA

Pokój dziecka – zobacz 10 ciekawych projektów

| 11 sty 2016 12:55 0

Pokój dziecka powinien być podzielony na kilka stref. Jest to bardzo ważne, by w takim pomieszczeniu najmłodsi mieli możliwość zabawy, nauki i snu, i aby według możliwości te strefy nie przenikały się. Zapraszamy do obejrzenia 10 realizacji pokoi dziecięcych.

Mądre zaaranżowanie pokoju dziecięcego nie jest łatwym zabiegiem. Wielu projektantów i rodziców, staje przed trudnym zadaniem pogodzenia wielu funkcji na niejednokrotnie małym metrażu pokoju. Trzeba też mieć na uwadze, że dziecko z miesiąca na miesiąc się rozwija, zmieniają się jego zainteresowania, zachowania.

Dla najmłodszych

Istnieje kilka teorii, według których powinno się projektować wnętrza dla dzieci. Jednią z nich, dla najmłodszych mieszkańców, jest teoria „projektuj jakbyś chodził na kolanach”. Ma to na celu uniknięcie stworzenia dla dziecka możliwości skaleczenia się, zrobienia sobie krzywdy. Na wysokości dziecka nie powinno być żadnych ostrych przedmiotów, krawędzi, nic do ściągnięcia w zasięgu ręki. Projektując taki pokój trzeba pamiętać, że także rodzice muszą czuć się w nim komfortowo i wygodnie. To przecież oni przewijają dziecko, karmią i dbają o porządek.

Nieco starszy

Projektując wnętrze dla dzieci nieco starszych, warto zapytać je o zdanie i uwzględnić marzenia i zainteresowania. Przygotowywanie pokoju może w tym wypadku być wspaniałą formą spędzania wspólnego czasu. Ważne jest aby w aranżacji wnętrza przemyśleć umeblowanie pokoju. Meble powinny być jak najbardziej dziecięce oraz jak najbardziej funkcjonalne. Nie może w nich zabraknąć szaf z podzielnikami, aby łatwiej było zaprowadzić porządek. Zdaniem specjalistów i projektantów wnętrz, optymalny pokój dziecka powinien mieć do 18 m2. Ważniejsze od metrażu jest jednak to, by był słoneczny. Jaśniejszy pokój dziecka będzie sprawiał wrażenie większego. Poza tym światło słoneczne wspomaga przyswajalność witaminy D i przeciwdziała zimowej depresji.

Najważniejsze strefy

Strefa snu to niewątpliwie jedna z najważniejszych stref w pokoju dziecka. Łóżeczko powinno stać w odrobinę ciemniejszym miejscu, aby słońce lub światło nie wybudzały go. Łóżeczko musi być też dostosowane do wieku i wielkości dziecka. Strefa zabawy to miejsce gdzie dziecko rozwija swoje zainteresowania, umiejętności, poprzez dotyk poznaje otaczający je świat. W tej strefie nie może zabraknąć koszy na zabawki, dywanika, na którym dziecko będzie się bawić. Strefa nauki może być połączono ze strefą zabaw, lub być zupełnie osobnym bytem. Powinno się tam znaleźć miejsce na książeczki, przybory do rysowania i malowania, stoik z krzesełkiem. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!