REKLAMA

Polski design na 25-lecie wolnej Polski

Mariusz Golak | 11 cze 2014 12:49 3

Wystawy "Sukces dobrze zaprojektowany" oraz "Polskie Red Doty" miały przede wszystkim wymiar edukacyjny. Ich zadaniem było przybliżenie szerszej publiczności osiągnięć polskiego designu w ostatnim ćwierćwieczu. Prezentujemy galerię zdjęć z najciekawszymi projektami.

"Sukces dobrze zaprojektowany"

Wystawa "Sukces dobrze zaprojektowany" towarzyszyła II Powszechnej Wystawie Krajowej – Konkurencyjna Polska 1989-2014. Jej zadaniem było przybliżenie szerszej publiczności największych osiągnięć gospodarczych, naukowych i kulturalnych Polski ostatniego ćwierćwiecza.

Wystawa "Sukces dobrze zaprojektowany" służyła przede wszystkim promocji osiągnięć polskiego designu. Okazuje się, że w tej dziedzinie mamy czym się pochwalić. Polscy projektanci tworzą przedmioty użyteczne, a przy tym zachwycające swą formą, po prostu piękne. Co więcej, wiele z tych projektów na stałe już "wrosło" w naszą codzienność.

Do wskazania firm i marek, które wyróżnia doskonałe wzornictwo, zaproszeni zostali uznani eksperci z dziedziny designu: przedstawiciele uczelni artystycznych, mediów, instytucji oraz znani w Polsce i na świecie polscy projektanci. Zespół kuratorski dokonał wyboru ponad 30 firm i produktów.

Kuratorzy wystawy "Sukces dobrze zaprojektowany":

- Janusz Kaniewski, Kaniewski Design,
- prof. Marek Owsian, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu,
- Joanna Oziemblewska, Instytut Wzornictwa Przemysłowego,
- Gosia Rygalik, Studio Rygalik,
- Tomek Rygalik, Studio Rygalik,
- Ewa Trzcionka, redaktor naczelna "Design Alive",
- prof. Andrzej Ziębliński, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

 „Polskie Red Doty”

W ramach II Powszechnej Wystawy Krajowej można było również obejrzeć zorganizowaną przez Urząd Patentowy RP wystawę „Polskie Red Doty”. Zaprezentowano na niej 30 polskich produktów nagrodzonych prestiżową, międzynarodową nagrodą red dot award, tzw. „Oskarem Designu”. Przyznawana jest ona od 1955 przez Design Centrum Nordhein Westfalen w niemieckim Essen. W zeszłym roku zgłoszono do niej 4515 produktów z 58 krajów. Polscy projektanci i przedsiębiorcy startują w tym konkursie od 2008 roku i corocznie zgłaszane przez nich projekty są bardzo wysoko oceniane. 

Jest to pierwsza i jedyna wystawa w Polsce, która prezentuje wszystkie zdobyte dotąd przez Polaków nagrody "Red Dot". Pokazywane w ramach wystawy produkty są różnorodne: od małych pieczątek przez aparaturę medyczną, meble, produkty AGD, aż po imponującą wannę. Wszystkie je cechuje doskonały, funkcjonalny i estetyczny wzór połączony z najwyższą jakością. Nagrodzone produkty zostały zaprojektowane przez młodych, polskich projektantów i w większości są produkowane przez polskie przedsiębiorstwa.

Ekspozycja została pokazana dotychczas w Galerii Kordegarda w Warszawie, w Genewie
w siedzibie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej oraz w Muzeum Miasta Łodzi podczas Łódź Design Festival. We wszystkich 3 miejscach wystawa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem.

W tym roku planowana jest prezentacja wystawy w Budapeszcie (czerwiec br.) oraz w Paryżu (wrzesień br., podczas Paris Design Week). Wystawa zostanie także poszerzona o kolejnych
7 nagrodzonych w bieżącym roku projektów.

Projektanci wystawy: Marta Niemywska i Dawid Grynasz (Niemywska Grynasz Studio & Kolektyw Wizualny).

 

3 komentarze. Skomentuj!