Dlaczego uznaliście Państwo, że warto wesprzeć inicjatywę Bargework? Które jego idee są najbliższe ideom firmy Roca?
Firma ROCA Polska postanowiła wesprzeć wizjonerską inicjatywę „BARGEWORK – BIURO NA WODZIE”, bo lubimy wyzwania. Chętnie angażujemy się w przedsięwzięcia, których celem są tak znaczące zmiany w naszej przestrzeni publicznej. Idea nowoczesnego miejsca pracy, a w szczególności w tak nietypowym miejscu jak rzeka, to fascynujące zagadnienie zarówno dla projektanta, jak i producenta.
To także okazja do promocji talentów w dziedzinie projektowania wnętrz, w co angażujemy się od lat.
Chcieliśmy też być częścią projektu, który wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju w myśl zasad ekologii. Od prawie 100 lat, dzięki innowacyjnym i proekologicznym rozwiązaniom, produkty Roca umożliwiają systematyczne oszczędzanie wody i energii w łatwy oraz wygodny sposób. Dlatego nie mogłoby ich zabraknąć w wyposażeniu tak wyjątkowego obiektu, jakim w założeniu ma być pierwszy w Polsce biurowiec na wodzie.
Jak ocenia Pani poziom zgłoszonych prac (zwłaszcza aranżacji łazienek), w tym laureata II etapu? Co ciekawego w aranżacji łazienek dostrzeli Państwo w nagrodzonych projektach?
Poziom prac zgłoszonych do konkursu na projekt wnętrza „BARGEWORK – BIURO NA WODZIE” był bardzo wysoki. W projektach wykorzystano w ciekawy sposób produkty z oferty ŁAZIENKI DOSTĘPNEJ przeznaczone do toalet publicznych, dzięki czemu zyskały one nowe życie. Idealnie odnalazły się produkty ROCA o kształtach organicznych. Gdy przyglądaliśmy się wspólnie nadesłanym projektom trudno nam było jednogłośnie wytypować najlepszy z nich, każdy z nich bowiem cechował się nowatorskim podejściem do realizacji zadania. Niektórzy młodzi projektanci w niecodzienny sposób podeszli do projektowania strefy sanitarnej, dlatego niezależnie od obrad kapituły konkursowej, postanowiliśmy ich dodatkowo docenić i nagrodzić.
Wyróżniliśmy minimalistyczną przestrzeń łazienkową autorstwa Małgorzaty Barnat i Andrzeja Chmury, w której na pierwszym planie wyeksponowana została umywalka nablatowa URBI. Projektanci wykorzystali również higieniczną miskę podwieszaną WC GAP z bezkołnierzowym rozwiązaniem Rimless. Natomiast Łukasz Prokopowicz zaprojektował wnętrze sanitarne, w którym można poczuć ducha wielkiego miasta, m.in. dzięki wkomponowaniu w całość umywalek i baterii z serii URBAN. W projekcie zawarte zostały również podwieszana miska WC i pisuar z serii HALL. Naszej uwadze nie uszedł projekt Anny Golasowskiej i Anny Skrzydlewskiej wykorzystujący stylistykę loftu oraz ceramikę sanitarną i baterie z serii ELEMENT, które idealnie podkreślają prostotę i organiczną surowość pomieszczenia. Doceniliśmy też nowoczesny aranż Alicji Mej inspirowany wyraźnie motywem wody. Widać to w wyborze zaoblonych form i miękkich linii, np. umywalki nablatowej oraz urządzeń sanitarnych z serii Dama-N Compacto, wyróżniającej się eleganckim i oryginalnym designem, który sprawdza się szczególnie w niewielkiej przestrzeni. Ostatnie wyróżnienie trafiło natomiast do Ewy Klimkiewicz za odważny, industrialny wystrój z nutą steampunk. Projektantka wykorzystała w nim wyposażenie z serii DOSTĘPNA ŁAZIENKA, zapewniające doskonały komfort użytkowania również osobom niepełnosprawnym.
Jak nagrodzony projekt wpisuje się w aktualne tendencje, jeżeli idzie o projektowanie łazienek biurowych – pytam tu w kontekście Państwa doświadczeń, jeżeli idzie o wyposażanie takich pomieszczeń. Czy laureaci II etapu zaproponowali rozwiązania, które w jakiś sposób wyprzedzają trendy albo wyznaczają kierunek aranżacji i organizacji łazienek biurowych?
Przestrzeń łazienkowa w zwycięskim projekcie to propozycja, którą wyróżnia efektowna mozaika mocnych form i akcentów kolorystycznych z płytek łazienkowych. Harmonia i równowaga została zachowana dzięki wykorzystaniu minimalistycznej i funkcjonalnej ceramiki sanitarnej z serii VICTORIA DOSTĘPNA ŁAZIENKA. Wszystkie projekty oceniamy jako przemyślane i dopracowane w każdym detalu. To przestrzenie z dużym potencjałem, w których w sposób niestandardowy zostały wykorzystane: elementy wyposażenia łazienkowego Roca oraz materiały takie jak drewno, beton czy tworzywo.
Laureaci drugiej odsłony konkursu „BARGEWORK – BIURO NA WODZIE” zaproponowali rozwiązania, które wyznaczają nowe trendy w aranżacji strefy sanitarnej w przestrzeni biurowej. Udowodnili, że łazienka w biurze wcale nie musi być nudna, sterylna i pozbawiona indywidualnego charakteru. Wręcz przeciwnie wnętrza łazienek biurowych stają się „udomowione” a przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań pozwalają na świadome i oszczędne korzystanie z zasobów wody.
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!