REKLAMA

Różne oblicza designu na targach "Wzory"

Redakcja Archiconnect | 10 gru 2014 22:26 0

W ubiegłą sobotę, 6 grudnia br., ponad 156 wystawców, designerów i drobnych rzemieślników zaprezentowało swoje ręcznie wytworzone, unikalne i świetnie zaprojektowane produkty na warszawskich Targach Wzory. Ta, ostatnia edycja targowa utwierdziła nas w przekonaniu, że jest to miejsce, w którym młody, polski design może zaistnieć i pokazać się od swojej najlepszej strony.

To już 6. edycja targów Wzory, która tym razem miała miejsce w warszawskim Domu Braci Jabłkowskich. Główną ideą targów jest promowanie i zaprezentowane szerokie spektrum młodego, polskiego wzornictwa. Na 2 kondygnacjach Domu Braci Jabłkowskich wystawcy prezentowali designerskie meble, łóżka, różnego rodzaju lampy i oświetlenie, jaki wyroby szklane i ceramiczne. Odwiedzający mogli też obejrzeć książki dla dzieci, tekstylia i wzory graficzne.

Bogactwo designu w meblach

Najliczniejszą reprezentację mieli designerzy, projektujący meble i wyposażenie wnętrz. Na targach wyróżniały się kanapy, siedziska, parawany i wieszaki jednego ze sponsorów targów – firmy Heban.

Oryginalne łóżka sypialniane, choćby takie jak Prymus czy Hayka, zaprezentowali architekci: Rafał Grudziąż i Anna Paszkowska-Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL. Odwiedzający mogli też podziwiać siedziska i stoły wykonane z betonu architektonicznego firmy Morgan&Möller. Na targach studio KMK zaprezentowało zagłówki modułowe o oryginalnym, patchworkowym wzornictwie. 

Na targach Wzory swoją obecność zaznaczyli designerzy oferujący stoły, fotele i siedziska w stylu Vintage. Na wyróżnienie zasługują tu fotele w stylu lat 60-tych z kolorowymi tapicerkami, zaprojektowane przez studio retrofrajdę

Mogliśmy też podziwiać tapicerowane, także od środka, meble, toaletki oraz lustra w stylu glamour, zaprojektowane przez studio Ornali

Styl retro, industrialny, loftowy reprezentowali: GMO Design, warsztat meblowy Take me HOME i ES Kraina. Do ich ręcznego wykonania designerzy wykorzystali drewno i metal.

Studio box8 zaprezentowało siedziska i stojaki na np. wino o oryginalnym, modnym ostatnio heksagenowym kształcie "plastra miodu"  siedziska i stojaki np. na wino. Każde z nich może być modyfikowane poprzez dodanie lub zdjęcie modułu heksagenowego.

Wyposażenie i oświetlenie wnętrz

Ciekawy proekologiczny mobilny moduł z żywą roślinnością do wnętrz – Floway IN – pokazały na tych targach architektki z pracowni Wertykalni. Dzięki niemu można stworzyć własny, niepowtarzalny ogród we wnętrzu. Moduł sam się podlewa, został tak zaprojektowany aby łatwo wymieniać rośliny. Oferowany jest w dowolnym rozmiarze.

Spodobały nam się też papierowe malowane rzeźby zwierząt wykonane przez designerki ze studia Paper Sculpture. Rzeźby wykonywane są na zamówienie o dowolnym rozmiarze i kształcie. Głowy papierowych zwierząt nawiązują do myśliwskich trofeów.

W prezentowanym na targach Wzory oświetleniu dominował styl retro. Takie pracownie jak: By Light, HOP, Koncept Design pokazali industrialne lampki, żarówki i lampy wykonane z drewna lub metalu.

Na uwagę zasługuje designerski projekt drewnianej lampy stojącej - Kukka z abażurowym kloszem, który został wykonany z zszytych ze sobą sześciokątów. Autorem tego projektu jest duet designerski z Nie/Bo Design.

Różne oblicza polskiego designu

Podsumowując te targi - polski design kwitnie rozwija się. Polscy designerzy mają mnóstwo ciekawych i oryginalnych pomysłów na wyposażenie wnętrz, które później wprowadzają w życie. Można zauważyć że dążą oni do podnoszenia jakości wytwarzania własnych produktów.

Część z nich jest na etapie własnoręcznego produkowania mebli, stołów, rzeźb i prezentują one naprawdę wysoki poziom wykonania. Inni designerzy skupiają się na projektowaniu i udoskonalaniu swoich projektów, pozostawiając wykonanie specjalistom  drobnym rzemieślnikom i innym firmom wykonawczym.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!