REKLAMA

Rozwiązanie projektowe: montaż sufitu podwieszanego w pomieszczeniu z belkami stropowymi

Źródło: Rockfon | 21 paź 2014 10:32 0

W modernizowanych budynkach historycznych niejednokrotnie występuje konieczność zachowania elementów oryginalnej architektury. Jak połączyć potrzebę pozostawienia widocznych dźwigarów lub belek stropowych z koniecznością instalacji sufitu podwieszanego? Podpowiadamy jakich rozwiązań użyć.

W większości starszych lub zabytkowych budynków na sufitach występują belki konstrukcji nośnej. Zachowanie tych oryginalnych elementów bywa koniecznością wynikającą z zaleceń konserwatora zabytków, ale też często świadomym wyborem inwestorów. Jak połączyć chęć pozostawienia widocznych dźwigarów i belek z planami instalacji sufitu akustycznego? Jest na to kilka sposobów. Najprostszy i najszybszy w instalacji jest montaż wyspy sufitowej pomiędzy belkami. Elementy akustyczne nie zasłaniają wówczas oryginalnego wystroju pomieszczenia, dają wrażenie elegancji i pozwalają zauważyć głębię formy architektonicznej.

Podwieszona wyspa

Podwieszona wyspa akustyczna jest lekko odsunięta od belek. Ale jeśli inwestorowi zależy na tym, by przestrzeń pomiędzy nimi szczelnie wypełnić płytami akustycznymi można zastosować sufit monolityczny.

Instalacja wysp akustycznych pomiędzy belkami stropowymi. Wyspy są lekko odsunięte od płaszczyzny belki. Konstrukcja może mieć boki zamknięte (wypełnione płytą akustyczną) lub otwarte. Rys. Rockfon

Mocowany jest on na konstrukcji rozpiętej pomiędzy belkami. Sufity z linii Rockfon Mono zapewniają gładką powierzchnię, a jednocześnie zachowują wszelkie parametry pochłaniania i izolacyjności dźwięków. Wyglądają, więc jak popularne płyty kartonowo-gipsowe, ale w odróżnieniu od nich nie odbijają dźwięków.

Pozwalają uzyskać właściwości akustyczne typowe dla nowoczesnego systemu sufitowego przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego wyglądu wnętrza. Montaż sufitów monolitycznych pozwala uzyskać wrażenie pokrytego tynkiem sufitu, a jednocześnie pozwala bardzo wyraźnie podkreślić elementy konstrukcyjne, nadając wnętrzu zabytkowy charakter.

2
Sposób montażu akustycznych płyt Rockfon Mono pomiędzy wystającymi  elementami stropowymi. Płyta szczelnie przylega do belki, tworząc gładki, elegancki sufit i podkreślając elementy zabytkowe – belki. Rys. Rockfon

Sufit zamontowany do dźwigarów
Jeszcze inne sposoby montażu zastosować można, gdy sufit ma zostać zamontowany do stropu wykonanego z prefabrykowanych płyt „TT”. Wówczas płyty akustyczne zamocować można nie na konstrukcji, ale bezpośrednio do istniejących dźwigarów. Miejsce montażu może być ustalone indywidualnie w zależności od tego, jaka część dźwigara ma pozostać widoczna.

Instalacja płyt akustycznych pomiędzy belkami prefabrykowanych elementów „TT”. Sufit montowany jest bezpośrednio do wystających elementów, na wysokości uzależnionej od tego jak duży fragment betonowej belki ma być widoczny z dołu. Rys. Rockfon

W niektórych starszych budynkach strop zawiera wystające stalowe dźwigary w kształcie litery „I”. Występują one głównie w halach poprodukcyjnych, magazynach lub innych budynkach postindustrialnych tak chętnie przerabianych dziś na biura, sklepy czy centra kultury. W takim przypadku w czasie remontu pomieszczeń do poprawy warunków akustycznych zastosować można wyspy sufitowe. Mocuje się je w wolnej przestrzeni pomiędzy kolejnymi belkami.

Gdy ze stropu wystają stalowe dźwigary w kształcie litery „I” najlepiej sprawdzi się instalacja wysp akustycznych. Płyty mocowane są na konstrukcji do sufitu i wypełniają przestrzeń pomiędzy dźwigarami. Rys. Rockfon

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!