REKLAMA

Segregacja śmieci. Zobacz dyskretne i ergonomiczne rozwiązania

ps | 06 marz 2015 14:33 0

Myślenie o sortowaniu naszych kuchennych odpadów należy zacząć już na etapie projektowania kuchni, trzeba też pamiętać, aby wybrać odpowiedni rodzaj szafki do tego celu.

Najczęściej wybieraną szafką na sortowniki jest szafka zlewozmywakowa. Jest to dobry wybór, ponieważ przy zlewozmywaku wykonujemy najwięcej „brudnych” czynności tj. – wyjmowanie produktów z opakowań, oczyszczanie mięs i warzyw itp.

Do wyboru mamy: szafkę otwieraną tradycyjnie na bok lub szufladowo. Możemy też wybrać opcję sortownika zintegrowanego z szafką, z własnym mocowaniem frontu.

Do szafki na zawiasach możemy także wybrać jeden z wielu sortowników uchylnych. Ze specjalnym mocowaniom wychylają się one przy otwarciu szafki, co daje łatwy dostęp do pojemnika. Takie sortowniki mają w zestawie stałą pokrywę montowaną w szafce, która może pełnić dodatkowo rolę półki na akcesoria. Sortowniki uchylne mogą składać się z jednego lub posiadać dodatkowy pojemnik. Najbardziej praktycznym jest podział na większy kosz na frakcję suchą oraz mniejszy, z własną szczelną pokrywą, na mokre odpady zmieszane.

Kolejną opcją jest szafka zlewozmywakowa otwierana szufladowo. Tutaj też mamy kilka wariantów sortowników. Pierwszym są komplety pojemników wstawianych do istniejącej szuflady, z pokrywami lub bez. Przydatnym akcesorium jest wytłoczka z tworzywa, dopasowana do kształtu pojemników, wypełniająca całą przestrzeń szuflady. Dzięki niej pojemniki nie przesuwają się i łatwiej utrzymać czystość w szafce. Niektóre zestawy wyposażone są w dodatkowe pojemniczki, tzw. kuwetki, np. na akcesoria do czyszczenia, zapas płynu do mycia naczyń itp.

Możemy wybrać też kosz z mocowaniem do frontu. Jest to bardzo wygodna opcja, w pełni wykorzystująca potencjał szafki, bardzo ergonomiczna, dająca możliwość segregacji odpadów. To idealne rozwiązanie, podobnie jak kosze wstawiane do szuflady, ponieważ po otwarciu szafki mamy dostęp do całej jej zawartości. Dzięki temu łatwo utrzymać czystość i porządek, gdyż jej dolny wieniec pozostaje zwykle gładki i aby ją posprzątać, wystarczy przetrzeć dno szuflady.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!